Jan Valenta
(O problému roku 2000 a počítačích zde píšeme průběžně už delší dobu, nechť si zájemci články vyhledají prostřednictvím vyhledávacího přístroje na Home Page Psa pod heslem "Rok 2000" - zde snad jen upozornění na tuto recenzi knihy o Problému roku 2000 od Jaromíra Vicariho. JČ)
Cituji pasaze, ktere me donutily napsat tuto polemiku:
"Pocitace - je mozne, ze nektere archaicke stroje skutecne maji v BIOSu ulozeny rok pouze dvouciferne. Zkouseli pocitac s jednou z prvnich i486a tam to funguje nasledovne. Rok zadany dvoumistne plati jako 19.. Navic je mozno zadat dvoumistny rok pouze od 80 nahoru. Pokud chci jit za rok 2000, musim zadat rok cely (napr. 2005). Vse tedy funguje. S hardware na bazi PC tedy problemy nebudou. (Navic maji vsechny PC s pentiem tzv. flash BIOSy, ktere se daji softwarove prehrat) Cena vyvoje a vyroby takoveho programku je radove nula nula nic."
1. Je pravda, ze i "archaicke" PC umi pracovat se ctyrcifernym rokem. Je zde drobny hacek. Pokud nechate PC vypnute v dobe prechodu na novy rok, nastavi se systemove datum v pripade starsich stroju na rok 1980. To je zpusobeno tim, ze v pameti CMOS se uklada zvlast dvoucisli roku a zvlast stoleti, neni tam vsak algoritmus, ktery by pri prechodu na nove stoleti zmenil prislusny registr. V pripade, ze nechate PC pres silvestrovskou pulnoc zapnute, vse je v poradku a pri jeho vypnuti je jiz ulozeno spravne stoleti. Samozrejme, ze se nejedna o zasadni problem a je mozne jej organizacnim opatrenim elimiovat.
2. Fakt, ze vyvinuti a vyroba takoveho programku stoji nula nula nic vubec nic nerika o skutecnosti, ze by potom bylo treba takovy programek rozinstalovat na miliony PC po republice, Evrope, svete apod.
"Jediny realny problem je u softwaru a databazi. U softwaru je vsak celkem v pozadi, protoze jeho inovace je velmi rychla a jestlize nekdo pouziva archaicky software, mel se uz davno zamyslet, jestli neni dobre cas od casu poridit si novou verzi. Navicu vetsiny programu neni rok kritickou hodnotou, ktera by mohla ovlivnit jeho funkci."
1. Pokud se domnivate, ze inovace software je vec velmi rychla, asi se pohybujete v prostredi odlisnem od realneho zivota. Navic prechod na novou verzi neni v rade pripadu tak "jednoducha" zalezitost jako upgrade produktu typu MS OFFICE. V rade podniku existuji systemy pouzivane radu let, ktere jsou spatne dokumentovane, jejich autori jsou kdovikde, zdrojovy kod neni k dispozici nebo je v takovem stavu, ze kazdy zasah je obrovskym rizikem. Tyto systemy samozrejme volaji po sve nahrade novejsim systemem, jedna se vsak o znacne investice a to nejen z technickeho hlediska. Je to obrovsky zasah do zivota organizace, zvyklosti lidi (uzivatelu) a casto i do pracovnich postupu. Takove zmeny se nedelaji jenom proto, ze je na trhu novejsi verze neceho, ale na zaklade velmi pecliveho zvazeni vsech pro a proti. Proto jsou programy nahrady techto systemu zalezitosti nekolika let, harmonogramy takovych programu jsou jen malokdy nejsou zatizene skluzy a hrozba roku 2000 jako dne "kdy to musi byt hotove" muze znamenat znacne zuzeni mantinelu pri projektovem planovani.
2. Vase veta "Navic u vetsiny programu neni rok kritickou hodnotou, ktera by mohla ovlivnit jeho funkci."je mi jiz naprosto nejasna. Jako protipriklad bych uvedl jen namatkou:- v Britskych listech jiz opakovane diskutovany problem s rodnymi cisly- splatnosti faktur, vypocet penalizacnich poplatku a cela rada dalsich ucetnich a ekonomickych operaci- propojeni a synchronizace s dalsimi systemy- rizeni verzi a urcovani nejaktualnejsi verze- cela rada tzv. klicu, ktere v sobe obsahuji dvoucisli roku - cisla faktur, variabilni symboly apod. Tyto klice casto slouzi take jako indexy pro trideni s pozadavkem ukazovat nejnovejsi zaznamy na zacatku seznamu. V pripade roku 00 pak bude porad nejnovejsi faktura z prosince roku 99. Navic byla v nekterych systemech pouzivana 00 jako nastroj k odliseni urcitych specialnich situaci a nepovazovala se za normalni rok. Jen inventura takovych dat si vyzada urcite usili.
Zaverem bych rad zduraznil, ze nepovazuji problemy souvisejici s rokem 2000 za "demonicke". Tyto problemy vsak realne existuji, jsou casto slozitejsi, nez se na prvni pohled muze zdat, a v pripade jejich podceneni muze dojit k vaznym potizim. Reseni by melo byt podle meho nazoru zalozene na systematicnosti a peclivosti. Vyzada si nenulove naklady a tyto naklady budou mnohem vyssi, budou-li tyto problemy reseny pod tlakem zpusobenym nedostatkem casu.
Poznamka: pokud bylo pod pojmem software mineno "krabicove programove vybaveni" typu MS Office, a vsechny ostatni aplikace se skryvaji v odstavci, ktery mluvi o databazich a programech, ktere s nimi pracuji, muze mezi autorem citovaneho slanku a mnou dochazet k urcitemu nedorozumeni. Presto se domnivam, ze citovany clanek situaci nebezpecne bagatelizuje.
S pozdravem
Jan Valenta
http://www.arts.gla.ac.uk/Slavonic/staff/JanCulikHome.html