Balkánský chaos v ČR ohledně ochrany důvěrných dat prokázal včerejší pořad zaměstnanci zprivatizované České televize "Fakta", jehož reportéři odcizili a zveřejnili důvěrné informace o tom, kam telefonovali členové nedávno odvolané Rady ČT ze svých mobilních telefonů (informace o tom, kam telefonovali televizní vzbouřenci, pořad neuvedl). Tato skutečnost by se mohla stát vážným handicapem pro rozvoj digitálních telefonních sítí. Každý majitel mobilního telefonu v ČR si totiž teď musí uvědomit, že data o tom, kdy a komu jak dlouho telefonoval, jsou v neprávním státě Česká republika kdykoliv zcizitelná a použitelná proti němu. Za takovýchto okolností by západní země nemohly vůbec fungovat; například ve Velké Británii poskytují telefonní společnosti na jednotlivé položky rozepsané účty za telefon uživatelům veškerých, tedy i tradičních drátových telefonů, už skoro dvacet let. (JČ)
Tak ještě jednou - jak vznikla televizní krize
Rada ČT - to byla Jana Dědečková. Nešlo o puč ODS, ale o neobratnou, i když dobře míněnou akci Jany Dědečkové
Neseriózně propagandistický pořad Fakta České televize nepřinesl podstatnější nové informace - jen emocionálně dále zamlžil podrobnosti, aby to posloužilo věci televizních vzbouřenců
Shodou okolností byly Britské listy u samého jádra tohoto konfliktu a mohou autoritativně svědčit o jeho průběhu, až k dnešním absurdně tragickým koncům
Jan Čulík
Britské listy se kauzou Česká televize zabývají dávno, už dlouhou dobu předtím, než to zaujalo kohokoliv z českých médií. Nemají také důvod podporovat žádnou jednotlivou stranu sporu, jediný zájem, který mají, je vytvořit v ČR kvalitní, profesionální televizní zpravodajství - tato kauza je však nyní nadlouho, ne-li navždycky, ztracena. Shodou okolností jsme s Tomášem Pecinou byli po celý rok 2000 velmi podrobnými svědky veškerého vývoje v České televizi. Přečtěte si v tematickém archívu BL (http://blisty.internet.cz/xz) pod heslem "sdělovací prostředky, Česká televize" některé naše články a prognózy z roku 2000. Uvidíte, že jsou dost informativní a přesné.
Od samého začátku kritizovaly Britské listy způsob jmenování nové Rady České televize v březnu 2000 podle stranickopolitického klíče (viz např. článek Jana Čulíka Poslední útok za účelem podmanění České televize? V úterý bude parlament jmenovat novou Radu ČT ze 3. dubna 2000.) V článku Veřejní služebníci anebo volená vrchnost? argumentoval Tomáš Pecina, že jmenováním členů nové Rady ČT podle stranickopolitického klíče se ukazuje, že česká společnost není vstavu udržet si kvalitní veřejnoprávní televizi a že zřejmě dojde alespoň k jejímu "polopostátnění".
Věděli jsme velmi dobře, jak pečlivě byl strukturován proces výběru radních, aby se do něho nedostala žádná hrdě nezávislá, vzdělaná a poučená osoba. Naprostým fiaskem skončila například kandidatura Václava Žáka: parlamentní politické strany neměly zájem o někoho, kdo by energicky projevoval vlastní názor. V tomto článku ze 14. dubna 2000 se zabývá Tomáš Pecina jednotlivými členy nové Rady podrobněji a s politováním konstatuje: "Vyplňuje se pesimistický předpoklad, že noví radní budou opět nepříliš výrazné a potenciálně snadno ovlivnitelné osobnosti".
Zejména nás zaujala mimopražská radní Jana Dědečková, podle ODS prý "mediální odbornice". Tomáš Pecina o ní psal spíše jako o "budoucí" mediální odbornici více 17.4. a už 19. 4 přinesly Britské listy s Janou Dědečkovou obsáhlý rozhovor, Jan Čulík ostře kritizoval její názory rozborem z 20.4. 2000.
Začátkem května 2000 publikovaly Britské listy první rozsáhlejší rozhovor s novým ředitelem zpravodajství Jiřím Hodačem, v němž Hodač učinil na Tomáše Pecinu relativně dobrý dojem: plně se postavil za základní, profesionální novinářské principy televize BBC. Jan Čulík charakterizoval postoje Jiřího Hodače jako mírnou snahu o pokrok. Posléze jsme zaznamenali ohledně Jiřího Hodače dosti podstatná zklamání. V tematickém archivu BL najdete také podrobně vylíčeno, jak to bylo s odvoláním Romana Proroka s pořadu V pravé poledne a s odchodem Zdeňka Šámala.
Nevýrazné a ovlivnitelné osobnosti
Drtivá většina členů Rady České televize byly skutečně, jak to hned zpočátku napsal Tomáš Pecina, "nepříliš výrazné a potenciálně snadno ovlivnitelné osobnosti" s vazbami na politické strany, které je nominovaly. Nejvýraznější byla vazba předsedy Rady ČT Miroslava Mareše na předsedu parlamentní mediální komise Ivana Langera, vazby lidí kolem brněnského časopisu Proglas, vazba Václava Erbena, nominovaného za ČSSD, na Petru Buzkovou, dceru své družky a vazba Miloše Rejchrta na Vladimíra Mlynáře z Unie svobody.
Ačkoliv jsme měli o práci této druhořadé Rady co nejhorší očekávání, jako pozitivní nečekané překvapení se dost brzo začala projevovat majitelka penziónu Jana Dědečková. Velmi brzo - navzdory odporu ostatních členů Rady začala prosazovat myšlenku, aby bylo veškeré jednání Rady ČT veřejné (například zde).
Dědečková začala také brát velmi vážně práci Rady a začala pro její zasedání připravovat věcné a kritické, dosti kompetentní analýzy nedokonalé práce České televize. Ostatní členové Rady se její práci pokoušeli rozvracet podle stranického klíče, ale protože na zasedání chodili nepřipraveni a chovali se tam víceméně indolentně, dařilo se jim usnesení Rady ČT, které touto dobou na základě své práce v podstatě připravovala Jana Dědečková, rozvracet nikoliv věcnými protiargumenty, ale jen kabaretním rozmělňováním a absurdními výstupy (do jednoho věcného usnesení přidal např. J. Kratochvíl slavnou zmínku o jitrnici).
Pokud Rada České televize dosáhla během roku 2000 čehokoliv věcného, dosáhla toho na základě práce Jany Dědečkové. Za její energickou práci v zájmu občanů si Dědečková vysloužila v srpnu 2000 kritiku od šéfa mediální komise parlamentu Ivana Langera, který ji vyčetl, že svým vystupováním proti nedostatkům v České televizi Dědečková škodí ODS.
Dědečkové se podařilo dostat do usnesení Rady České televize - naprosto oprávněně, že ČT informovala zkresleně o událostech kolem zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze i o tom, že se skandálem kolem pořadu o společnosti Sazka, který se generální ředitel Chmelíček pokusil potlačit, ČT zpronevěřila svému veřejnému poslání.
Úterní pořad Fakta skandálním prozrazením informací o soukromých telefonátech (to je jedno, že to byly služební telefony, ani informace získané z nich, kam kdo telefonoval, nemohou být ve veřejné doméně) neodhalil nic nového, i když informace tohoto pořadu byly samozřejmě zkreslené. V pořadu chyběla fakta o tom, komu pravidelně telefonovali vedoucí pracovníci redakce zpravodajství ČT - je nehorázné představovat si, že jsou snad novinářští vzbouřenci z ČT nezávislými "bojovníky za svobodu", když někteří z nich donedávna dokonce za úplatu vyučovali politiky jak vystupovat distiguovaně před kamerou!
Rada ČT a Česká televize byly dohromady určitým zrcadlem parlamentu a české politické scény. V Radě ČT zasedali lidé pod vlivem ODS a různých frakcí ČSSD, případně Unie svobody (vazby Rejchrt - Mlynář), Česká televize zase byla pod vlivem Čtyřkoalice.
Výjimkou, a o tom můžeme svědčit zcela důrazně a spolehlivě, byla v Radě Jana Dědečková, která prosazovala reformu České televize na základě osobního, konzervativního přesvědčení, nikoliv však tak, že by tím plnila příkazy ODS. Dědečková byla v častém telefonickém kontaktu s poslankyní ODS Kateřinou Dostálovou, s níž sdílela mnohé (dosti rozumné) názory na situaci v České televizi, v žádném případě však neplnila Dostálové příkazy.
Důkaz: Dostálová a ODS prosazovaly do funkce nového ředitele ČT šéfa brněnského studia Zdeňka Drahoše. Dědečková naproti tomu chtěla Kateřinu Fričovou a o tom posléze přesvědčila i předsedu Rady ČT Miroslava Mareše.
Uzavírám tedy: je pravda, že jednotliví členové Rady České televize měli různé vazby na poslance v parlamentu. Bylo to však jedno, protože tito lidé byli vesměs indolentní, zcela neschopné osoby, které neměly na práci Rady ČT v podstatě žádný vliv.
Rada ČT, to byla Jana Dědečková, která se od pozdního jara roku 2000 překvapivě silně profilovala a navzdory svému amatérství prosadila v Radě celou řadu rozumných a užitečných věcí. Její nekompromisní veřejné postoje vyvolávaly proti ní v českých médiích kampaně, jako například když se postavila proti Dušanu Chmelíčkovi ve věci pořadu o Sazce, který se Chmelíček pokusil zakázat. Blesk tehdy zahájil proti Dědečkové diskreditační kampaň.
Zcela právem, jak je zjevné z této zprávy (viz též zde), přiměla Jana Dědečková jinak indolentní Radu České televize, aby v prosinci odvolala generálního ředitele Dušana Chmelíčka. Už nejméně v listopadu 2000 prosazovala Jana Dědečková na místo nového ředitele ČT zkušenou profesionálku Kateřinu Fričovou. Byl jsem toho svědkem v Praze v listopadu 2000, kdy Fričová, Mareš a Dědečková spolu o té věci předběžně jednali. Zároveň jsem byl svědkem i neobyčejně intenzivně mafiánské atmosféry v České televizi i okolních politických tlaků. Byl tak intenzivní, že jsem vyjádřil Janě Dědečkové přesvědčení, že tuto mafiánskou strukturu, která je na koni, se jí jako jediné osobě z venkova nikdy nepodaří porazit. Odpověděla mi pevně, že se to podařit musí - jinak že snad bude muset emigrovat. Často hovořila o chudých lidech v podkrkonošském regionu, na jejichž problémy Česká televize kašle - zabývá se politickými intrikami hlavního města. Argumentovala dosti přesvědčivě, že její úsilí zprofesionalizovat a otevřít Českou televizi veřejné kontrole musí být úspěšné - už kvůli těmto obyčejným lidem.
Dědečková se chtěla vyhnout obrovským politickým tlakům, které neustále mařily práci Rady tím, že chtěla dosíci jmenování Kateřiny Fričové ředitelkou ČT bez konkursu. Obávala se, že se konkurs stane obětí politických tlaků. Před takovým rozhodnutím jsme ji v Britských listech vážně varovali. Bylo totiž jasné, že v České televizi vznikne po odvolání Chmelíčka, jehož si tamější mafiáni už podrobili, vzpoura, ať bude jmenován kdokoliv. Kdyby byla Fričová jmenována bez konkursu, vzpoura by byla alespoň tak intenzivní, jako když byl nakonec jmenován proti vůli ODS kompromisní kandidát Jiří Hodač.
Doporučovali jsme, aby v Radě prosadila tříkolové, podrobné výběrové řízení na základě přesných propozic. Uchazeči o ředitelské místo měli vypracovat projekt.
Dědečková však byla přece jen amatérka a obrovské tlaky nezvládla
Dědečková a předseda Rady ČT Miroslav Mareš však pod vlivem silných politických tlaků zpanikařili, řádné dlouhodobé výběrové řízení s veřejnou obhajobou projektů vypracovaných uchazeči neuspořádali a při rozhodování o novém řediteli po tlakem skandujícího třistahlavého davu zaměstnanců ČT pod okny jejich úřadovny, kteří křičeli, nepravdivě: "My jsme ti koncesionáři! Dávejte si pozor, koho zvolíte!" vybrali kompromisního kandidáta Jiřího Hodače, když se ODS nepodařilo prosadit Zdeňka Drahoše a když Václav Erben na pokyn Petry Buzkové blokoval Kateřinu Fričovou.
To, že hovořila Jana Dědečková, hlavní motor rozhodování v Radě, v inkriminovaných prosincových dnech s celou řadou činitelů, včetně poslanců z ODS i ČSSD, mi nepřipadá příliš překvapivé. "Investigativní novináři" z pořadu Fakta jistě naleznou v rozpisu mobilního telefonu Jany Dědečkové i hovory s Britskými listy, které sledovaly vývoj v Radě velmi podrobně prostřednictvím telefonátů celé řadě členů Rady ČT. Měl jsem sám z těchto prosincových rozhovorů s Janou Dědečkovou dojem, že Dědečková zjišťuje z nejrůznějších míst veřejné mínění k různým otázkám televizní krize - představa, že by plnila telefonické příkazy ODS, je směšná.
Kromě značné neobratnosti při jmenování Jiřího Hodače (ten pak ve stresu učinil celou řadu dalších chyb, nechal se posléze zřejmě zmanipulovat ODS) udělala Jana Dědečková podstatné chyby v minulých dnech. Neměla lhát o svých kontaktech s Ivanem Langerem: je přece zcela legitimní, aby konzultovala členka Rady ČT v krizi o Českou televizi šéfa parlamentní medální komise. To přece neznamená, že tím plní jeho příkazy!
Na bolševický dotaz reportérů z pořadu Fakta ohledně záznamů jejích telefonních rozhovorů měla Dědečková rázně odpovědět "Co je vám do toho, tohle je sprostá nehoráznost" a varovat reportéra, že se odvysíláním těchto důvěrných informací dopouštějí trestného činu.
Zbytečně poškodila svou věc lhaním.
Poznámka TP: Mně připadá, že případ nádherně ilustruje tezi Nikolaje Savického, že v organismu, jako je Česká televize, může uspět jen ten, kdo se naučí jejímu "dorozumívacímu kódu". Jana Dědečková to záměrně nedělala, odmítala s lidmi uvnitř televize komunikovat a věřila, že pouhou mocí svého mandátu a vlivem nad druhořadými osobnostmi v Radě prosadí "reformu shora".
To by se jí zřejmě i podařilo, kdyby nevsadila na slabého, ale tělem dobře klamoucího Hodače.
Vzpomínám si na několik rozhovorů v prosinci se Štěpánem Kotrbou, který mě přesvědčoval, jak promyšleně a účelně Jiří Hodač postupuje, jak dobré právní rady dostává, jak správně formuluje své titulky apod., a jak se chystá k velkému finále, a já mu opakoval, že Hodače znám, že je jako manažer naprosto neschopný a všechno, co se děje, jsou jeho chyby pro tem maskované za poziční manévry. J. Dědečková není jediný, kdo se dal ošálit Hodačovým šarmem a dlouholetým tréninkem v reprezentaci; právě v té chvíli se jí vymstilo, že neuměla a nechtěla získávat informace od lidí "z výroby" a nedovedla tedy odhadnout, co takové jmenování s televizí udělá.
Žijeme ve zvláštní zemi: zatímco všude jinde je obvyklé, že průvodním znakem politického převratu je reforma televizního zpravodajství, zde je politický převrat průvodním znakem reformy televizního zpravodajství. Klepetkovská klika a princip "klepetkismu" jsou už zakořeněny tak pevně, že lidé v OTN rozhodují nejen o tom, kdo se smí nebo nesmí stát ředitelem televize, ale jak se ukázalo, jsou schopni přivést na svou obhajobu do ulic stovky tisíc lidí. Kdyby tito "profesionální oblbovači" chtěli svrhnout vládu nebo zařídit, aby dav vzal útokem Parlament, nebyl by to za dané situace problém. A to mě, přiznám se, trochu děsí, protože standardní politická reprezentace má přes všechny odporné vlastnosti jednu výhodu: na rozdíl od televizních redaktorů je volená.
Třetí duch na scéně
Krize v České televizi má nepochybně nadpřirozené příčiny. Do jejího vývoje zasahují různí duchové. Prvního, ducha zákona, identifikoval pan prezident. Nedávno jsem prokázal také přítomnost ducha opoziční smlouvy. A nyní se k autorství toho svinstva, které na nás s nálepkou objektivního a vyváženého zpravodajství z ukradené obrazovky denně chrlí anarchotelevizní "povstalci" ze Supích hor, bezostyšně přihlásil duch StB. Ten je zvláštní tím, že není zcela jasné, zda jeho tělesná schránka skutečně definitivně uhynula. Mám dokonce podezření, že splynula s pozůstatky "tvrdého jádra" zlikvidované státostrany a žije dále v podobě subkultury neformálních struktur, působících v různých sférách společnosti. Ostatně tomu nasvědčuje i pátrání v minulosti některých aktérů hororu ze Supích hor, včetně jejich ochránců.
Pokud celý scénář televizní vzpoury již od počátku zaváněl působností ducha StB, na posledním kojzarovském výstřelku anarchovize ze Supích hor je jeho vliv velmi zřetelný. "Povstalci" se zmocnili výpisů z telefonních účtů členů Rady ČT a zveřejněním tří z nich prokazují spikleneckou podstatu vztahu mezi členy Rady a vedením ODS. To je typický postup desinformačních kampaní podle scénáře StB, nebo chcete-li, její učitelky KGB. Je to pokus zdiskreditovat nepohodlné osoby zveřejněním jednostranných, pro veřejnost nekontrolovatelných a ideologicky vhodně okořeněných informací za okolností, které vylučují účinnou obranu napadených.
Ponecháme stranou skutečnost, že "povstalci" se manipulací a zveřejněním těchto údajů bez souhlasu legitimního vedení ČT patrně dopustili dalšího porušení zákona. Ve srovnání se svévolným nakládáním s miliardovým veřejným majetkem ČT, které předvádějí již téměř měsíc, je to zanedbatelná maličkost. Na rozdíl od Jany Dědečkové nepovažuji jejich čin ani za zásah do soukromí, protože jde o služební telefony, které jistě nebyly přiděleny za účelem vyřizování soukromých záležitostí.
Na tomto skutku mi vedle jeho hanebnosti vadí zřejmá neobjektivnost a tedy neprofesionalita. Autoři zprávy si účelově vybrali telefony tří členů Rady, nominovaných ODS, ale ponechali stranou všech dalších šest členů Rady a zejména nám neprozradili sladké tajemství, s kým si v době příprav vzpoury a během ní telefonovali oni sami. Nezkoumali také, s kým hovořili postižení tři členové Rady mimo poslanců ODS. Tuším, že analýza telefonátů dalších členů Rady a redaktorů anarchovize by nutně prokázala, že také oni se poskvrnili stykem s oněmi odpornými jedinci, jimž se říká "politik", popřípadě "poslanec" či "senátor."
Na rozdíl od redaktorů anarchovize nepovažuji samu skutečnost styku mezi členy Rady, bez ohledu na to, kdo je nominoval, a politiky za zločin. Totéž platí pro případné spojení mezi "povstalci" a politiky. Přes všechny výhrady, které můžeme mít k jednotlivým politikům, angažovaným v této aféře, nelze pominout, že Česká televize je majetkem veřejnosti, a oni "povstalci" ostouzení i vyzdvihovaní politici jsou významnými představiteli veřejnosti, jejichž vážnost se opírá o volební výsledek. Jde o mandát, který je projevem důvěry nikoli několika set tisíc,ale několika milionů občanů tohoto státu. Zrovna tak, jako není zločinem být členem politické strany, ani konzultace politického problému s poslancem kterékoli politické strany sama o sobě není nemravná. Je však nestydaté, ukázat prstem na tři lidi, kteří nemají možnost rovnocenné obrany, obvinit je ze závislosti a nedat současně k disposici údaje o chování všech ostatních, u kterých by mohlo vzniknout stejné podezření. Ostatně bez příslušné doprovodné demagogie by vypovídací hodnota zveřejněné informace v neprospěch napadených byla stejně nulová. Nevysvětluje totiž, jak tři zaprodanci v Radě ČT dokázali strhnout na svou stranu další čtyři radní z celkového počtu devíti. Píle redaktorů anarchovize nebyla dostatečná. Kdyby byli důslední, museli by naházet hnůj i na další čtyři radní, kteří svým spolupachatelstvím umožnili "zločin" zástupců ODS.
Příběh "povstání na Supích horách" a vzniku anarchovize je dalším dokladem slabosti demokracie jako vládního systému při řešení krizových situací. Demokratické Československo se mazlilo s nevinnými henleinovci a s komunisty tak dlouho, až tato extremistická hnutí pomohla zakroutit demokracii krkem. Dnes si státní orgány oblékly bílé rukavičky na zacházení s dalšími, kultivovanými a proto zdánlivě neškodnými extrémisty. Ti dnešní ovládají daleko silnější nástroj ovlivňování veřejného mínění než jejich předchůdci a jsou tedy mnohem nebezpečnější než se zdá. Dejme si pozor, abychom nesklidili, co zasela nevládnoucí vláda.
Pondělní “Stalo se…”: Vrchol žumpařství České televize?
Pravidelný “zábavný” pořad “Stalo se…” nikdy zvlášť nevynikal vkusem, a nad jeho pokusy o politickou satiru musel soudný divák vždy jen krčit rameny. Ovšem vydání z pondělka 14. 1. zatím překonalo všechny meze. Jistě není náhoda, že se celé neslo ve znamení zesměšňování bobovizních zpráv - od autorů se těžko dalo čekat cokoliv jiného. Ovšem sekvence, ve které výroky Václava Klause jakoby komentovala Simona Stašová v roli ženy znásilněné neznámým pachatelem, přičemž s rozpačitým uznáním popisovala příslušné tělesné partie (“…proti Josefovi byl ten jeho pořádnej macek”) znamená nejspíš dosavadní vrchol ve výkonech tvůrců pořadu.
Věcně vzato, není mnoho důvodů mít Klause v oblibě. Jistě mu lze přičíst mnoho nelichotivých vlastností: aroganci, sklon k demagogii, tvrdošíjné prosazování nepravdivých tvrzení - a spoustu jiného, nač si teď ani nevzpomenu. Tváří v tvář pondělnímu “Stalo se…” se ale sluší poznamenat, že tak hluboko Klaus nikdy neklesl, ať už dělal cokoliv. Podobné formy osobního útoku nikdy nepoužil - ani v dobách před měnovou krizí v roce 1997, kdy mu servilní média doslova zobala z ruky a prošlo by mu leccos. Podobný útok totiž vyžaduje takovou dávku zahořklé nenávisti, s jakou by za byť jen trochu normální situace nikdo veřejně nevystoupil. Tady už nejde o snahu vyřadit politického protivníka. Cílem je naprostá občanská likvidace, zbavení oběti jakýchkoli stop lidské důstojnosti. Ze všeho nejvíc to připomíná praktiky StB, která kdysi vyrobila fámu o “autentických” pornografických fotografiích Marty Kubišové, kde zpěvačka údajně pózovala na náhrobcích.
Otazník jsem do titulku napsal proto, že si nejsem tak zcela jist, zda pondělní vydání představuje definitivní vrchol, nebo bude příště ještě překonáno.
Mobilní telefony prokázaly vánoční puč ODS
Vynikající práci odvedli redaktoři pořadu Fakta. Se zveřejněním výpisů telefonních účtů, ze kterých je zřejmé, kolikrát kam kdo volá, nemusíme souhlasit. Pokud ovšem takové zveřejnění rozkrývá podivné šachy kolem ČT, pokud napomůže k identifikaci kdo je kdo a hlavně kdo s kým, pak nezbývá, než říci: Ano. Nebylo to příliš etické, ale bylo to nutné. K použití neetických metod přinutila redaktory špinavá hra, která se kolem nich hrála a do jejíhož děje byli vtaženi. Kdo se brání v bahně, nemůže zůstat čistý.
“Od září jsem říkal, že nad Kavčími horami krouží modrý pták” (V. Erben-ČSSD). A pokračuje: “Do rady přišli někteří, kteří měli zcela konkrétní a zadaný úkol”.
V listopadu akce ČT začala. Výpis volání J. Dědečkové z 2.11. mezi 10 a 14 hodinou:
Bobošíková - 7,39 minut
Hodač - 1,41
Dostálová - 4,48
Dostálová - 6,03
Hodač - 6,40
Bobošíková - 1,00
Dostálová - 1,09
Dědečková za listopad celkem: Bobošíková 19x, Dostálová 8x, Hodač 9x. Nejen odvolání Chmelíčka, ale všechny další kroky byly předjednány. Mareš volal Langerovi v prosinci 138x. Langer dokonce uvedl, že byl ve styku s předsedou rady Marešem průběžně - “zajímala mě, jaké je atmosféra v radě”. Z četnosti telefonátů jasně vyplývá, že hlavními aktéry a tvůrci dějin v ČT byli dvojice Langer - Mareš a Dostálová- Dědečková.
Zatímco první dvojice kontakty nepopřela, opačná situace je u druhé dvojice. Dědečková ve veřejném slyšení v Senátu uvedla, že měla jediný telefonický kontakt s panem Langerem a to v srpnu, když chtěla odvolat Dušana Chmelíčka. Langer jí vytkl, že nepostupuje správně a že poškozuje stranu. Po vystoupení v Senátu se redaktoři ČT zeptali paní Dědečkové na kontakty s paní Dostálovou. Zde je odpověď: “S paní Dostálovou jsem nebyla nikdy v kontaktu.” Že lež má krátké nohy a pravda občas zvítězí, dokázala sama Dostálová: “Jednou v létě jsem se byla podívat na penzion paní Dědečkové.”
Je snad ještě někdo na pochybách? Potřebuje jasnější důkazy? Díky mobilním telefonům stojí dnes Langer, Mareš, Dědečková a Dostálová před národem nazí. Nikdo je nebude upalovat na Václavském náměstí. Nikdo je však také nebude považovat za slušné a čestné lidi. Naopak, každý si je spojí s ODS. Se stranou, která šílený plán na ovládnutí veřejnoprávní televize vymyslela. Bílý kůň Hodač a výkonné trio Bobošíková, Drahoš, Beznoska měli dílo zkázy dokončit. Obávám se, že nejsme v tuto chvíli ještě schopni dohlédnout následků, které by to pro společnost mělo. Obávám se, že nedokážeme ještě dobře poděkovat všem stávkujícím, kteří spíše citem, zato velmi odhodlaně se proti zlu postavili, vytrvali a zvítězili. Nepotřebujeme hrdiny, ale když je máme, buďme na ně hrdí.
Petr Jánský
Poznámka JČ: Drobná potíž je, že Jana Dědečková prosazovala do funkce generálního ředitele ČT Kateřinu Fričovou, a to už dávno v listopadu, dlouho před prosincovým odvoláním Dušana Chmelíčka. Byl jsem u toho.
Britské listy jsou plky
Proč by nemohli zaměstnanci rebelovat proti řediteli?
Dobrý den,
tak jsem se začetl do BL z 11.1., kde je váš úvodník. Nejste nemocný?
Neustále hlásáte, aby byli lidi (národ) u nás rozumní, pak použijete tak
hloupé a emotivní obraty, že to vypadá na stres z chřipky nebo něčeho
podobného.
Strašně rád se stylizujete do polohy "nezávislého", snad posledního
(samozřejmě s Tomášem Pecinou) objektivního novináře v této zemi a přitom ve
vašem plátku používáte stejně subjektivní argumenty, které vyčítáte všem
ostatním novinářům. Čtenářům tlačíte do hlavy svoje pravdy, dopisy a články
opatřujete svým "vysvětlujícím" komentářem, prostě nás, obyčejné čtenáře,
zřejmě máte za blby, kteří nemají tu vaši pronikavou jasnozřivost, se kterou
vždy ihned odhalíte, na čí straně je pravda.
Pronášet tak kategorické soudy, jak jste učinil 11.1., může snad jen
"novinář", který trpí velikášstvím, nezvládá své emoce a někde v skrytu duše
trpí tím, že ho zas až tak vážně neberou ani vlastní čtenáři. Z původně
celkem solidních BL jste vytvořil "intelektuálský bulvár" (to není z mé
hlavy, tenhle výraz jsem někde četl a moc se mi líbil, neb je přesný). Dělá
mi radost je číst, protože se výborně bavím tím vaším mesiášstvím, všemi
těmi přispěvateli, kteří mají nějakou tu svou křivdu a u vás nalezli
útočiště.
Mne už dávno přešla chuť s vámi polemizovat, vím totiž, že se s věřícími
vašeho typu nedá příliš diskutovat, v očích mají divný lesk a jsou
vášniví...
Proč tedy píšu? Jen jsem chtěl, abyste věděl, že vás baštím, ovšem vážně vás
však brát nemohu!
Marian Gavlák
P.S. To si skutečně myslíte, že se zaměstnanci nemohou postavit proti svému
šéfovi? Sám jsem to zažil ve firmě s německými majiteli, tam ovšem jmenování
zcela neschopného manažera odnesl generální ředitel, který nedokázal dozorčí
radě vysvětlit, proč trval na člověku, proti kterému se z racionálních
důvodů postavili skoro všichni zaměstnanci (vyměnit většinu zaměstnanců
prostě ze zřejmých důvodů nelze).
Poznámka JČ: Rebelující zaměstnanci si ale asi neukradli továrnu a nezačali např. rozbíjet její zařízení, jak činí propagandistickým vysíláním televizní rebelové.
Dal bych povstalcům zahrát
Vážený pane Čulíku,
kdyby to bylo v BL možné, dal bych povstalcům z ČT zahrát. A sice píseň pánů
Palečka a Janíka někdy z roku 1968 nebo 1969. Dnes je zřejmě zcela
zapomenutá. Jmenuje se
Prasácký uřvanci
Tak aspoň zpaměti několik veršů, možná že 4. verš nezní (neúmyslně) docela
přesně:
Co je to za krédo - veliká huba a vostrý lokty,
Koukněte se kolem, kam tenhleten styl vede:
Tlučeš kolem sebe a nakonec seš sám sobě sok ty.
Štěstí je pryč a radost se nevrátí.
A to je špatný, vy prasácký uřvanci, to je špatný.
(...)
Třeba vám nakonec zahrajou k tanci,
vy prasácký všemocný uřvanci
a to nebude špatný, to nebude špatný.
Paleček & Janík
Věnuje a s omluvou autorům cituje
Aleš Kastner
Josefu Brožovi: opakuji, nejsme neofašisté
Vazeny pane Culiku,
ve vcerejsich Britskych listech se objevila "urcita forma" reakce
naseho sdruzeni na clanek Josefa Broze, aktivisty sdruzeni Dekujeme odejdete, ktery v predchazejich dnech ucinil (tez zde) pomerne ostry vypad naplneny konkretnimi vyroky o svetonazorove orientaci MK (neofasiste), konzervace myslenek extremni pravice, "napojenost" MK na ODS, protievropsky akcent apod.
Ve sve reakci jsme se snazili na tyto konkretni utoky odpovedet, a to opet uvedenim konkretnich prikladu nasi cinnosti. Predpokladame, ze tak jako pan Broz mel ve Vasich listech prostor pro tato konkreteni obvineni, tak i nase sdruzeni bude mit moznost se k temto vecem vyjadrit. Rad bych Vas proto pozadal o uverejneni tohoto naseho clanku, ktery posilam v priloze, nebo alespon tech jeho casti, ktere jsou primou odpovedi na nesmyslne vypady pana Broze.
Dekuji za informace, kterych se nam prostrednictvim Vaseho media dostava a jsem s pozdravem.
PhDr. David Ryc
predseda Mladych konzervativcu
Nejsme neofašisté!
Příspěvek Josefa Brože “Mladí konzervativci - lůno neofašismu”, uveřejněný v Britských listech, překračuje onu míru nehoráznosti a lživosti, se kterou by se snad bylo lze smířit pouhým poukazem na zjevně defektní charakter autora. Svými lživými tvrzeními se Brož (tiskový mluvčí Sdružení Děkujeme odejděte) natolik dotýká naší osobní cti a do té míry nestydatě šíří nepravdivý obraz naší organizace, že nám nezbývá, než na jeho text obsáhleji zareagovat.
Předem musíme zdůraznit, že veškeré aspekty činnosti Mladých konzervativců jsou naprosto transparentní, naše organizace se za nic a za nikoho neschovává, naše struktury jsou zcela otevřené. Každý skutečný zájemce o základní informace o MK (stanovy MK, organizační struktura MK, přehled aktivit MK) se může obrátit na naši Hlavní kancelář, kanceláře Regionálních klubů MK v jednotlivých regionech ČR, centrální i regionální webové stránky MK na adrese a href="http://www.konzervativci.cz">www.konzervativci.cz