(Britské listy vycházejí v Praze, v České republice. Britské listy is published in Prague in the Czech Republic.) ISSN 1213-1792 Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Redakce Britských listů přeje čtenářům šťastné a veselé Vánoce. Příští číslo BL vychází ve středu 27. prosince.
Aktualizace, úterý 19.00:
Exkluzivní vyjádření poskytl Britským listům předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka.
Popřel v něm dohady, že by bylo setkání RRTV pouze neoficiální pracovní poradou: "Jedná se o mimořádné zasedání - zcela v souladu s jednacím řádem Rady, svolané kvůli rozboru situace v ČT," řekl Muchka a dodal: "Povězte mi prosím, kde jste četl můj výrok o ´pirátském´ vysílání. To je dezinformace, stejně jako mnoho jiných výroků, které v poslední době padají... Na otázku, položenou mi v rozhovoru s Radiožurnálem a ČTK jsem konstatoval fakt, že Události 24.12., vysílané vedením ČT nebylo opatřeno logem ČT. Pokud nebylo vysílání označeno logem, je to vysílání, které nebylo plně v souladu se zákonem. Na této formulaci trvám. Naprosto jsem nepoužil výraz pirátské a tento výrok NEBYL (v jakémkoli směru) hodnocením legitimity postupu nového vedení ČT. Vše bude zdokumentováno a konečné vyjádření Rady bude řečeno na mimořádném zasedání." Martin Muchka je realista - očekává, že situace v ČT ještě nedospěla ke svému vyvrcholení a další bouřlivý vývoj bude ještě několik dní následovat. (šok)
Aktualizace, úterý 15.00:
Ministr kultury vyzval Hodače k rezignaci. "Současná situace v ČT už není zdaleka pouhou pracovně-právní záležitostí a jakékoliv násilné řešení této situace, ke kterému začíná docházet, by mohlo přispět k celospolečenské politické krizi," řekl ministr kultury Pavel Dostál a vyzval ředitele České televize Jiřího Hodače k rezignaci. - Dělá přesně totéž, jako před dvěma a půl lety, kdy přispěl k rezignaci Ivana Kytky, který se tehdy pokusil zvládnout zakonzervovanou redakci zpravodajství. Zda je však Kytka a Hodač totéž, to je otázka...
Aktualizace, úterý 13.30:
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se kvůli situaci v České televizi (ČT) mimořádně sejde ve čtvrtek. Podle místopředsedy Petra Štěpánka bude RRTV rozhodovat, které vysílání veřejnoprávní televize považují za neoprávněné. Štěpánek zastává názor, že pirátsky vysílají zaměstnanci redakce zpravodajství, kteří neuznávají nové vedení.
Šéf vysílací rady Martin Muchka naopak v pondělí označil za nezákonné vysílání štědrovečerních Událostí, které z Barrandova připravil tým nového ředitele Jiřího Hodače, protože "nebylo opatřeno logem ČT". Štěpánek poznamenal, že Muchka tento názor s nikým z rady nekonzultoval. "Pokud jsem já s dalšími členy (rady) hovořil, tak krátká absence loga rozhodně nezakládá žádný důvod k úvahám o tom, že by to bylo cosi protiprávního."
Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková přišla ve 12:30 předat okamžité výpovědi z pracovního poměru 20 zaměstnancům redakce, těm, kteří v pondělí 25. prosince odmítli převzít její příkaz, kterým je převedla na jinou práci, a neuposlechli jejího příkazu, aby opustili redakci. Vzbouřenci výpovědi převzít odmítli a odpovídali ji voláním "Svobodu" a zpěvem.
"Jiří Hodač by měl odstoupit, pokud to s ČT myslí dobře," míní šéf KDU-ČSL Jan Kasal. Uvedl, že jeho stanovisko k situace v ČT lze považovat za názor KDU-ČSL.
Kasal si nemyslí, že je možné zpochybňovat legitimitu rozhodnutí Rady ČT, "byť to bylo překotné a byť s výsledkem, zdá se, většina lidí není vůbec spokojena". Podle něj nelze zpochybňovat ani legitimitu Hodačova rozhodnutí. Kdyby ale měl Kasal na jednu "misku vah" položit ČT jako veřejnoprávní instituci a na druhou Hodače, "jednoznačně" by se rozhodl ve prospěch ČT.
Kasal rovněž zdůraznil, že současný šéf sněmovní komise pro sdělovací prostředky Ivan Langer (ODS) měl "už dávno" svolat její zasedání k situaci v ČT, hned ve středu 27. prosince a vyslechnout všechny strany. Řádné zasedání komise má být 12. ledna.
Většina diváků opět neviděla polední zprávy ČT.
Vzbouřenci připravili zprávy, které nemohli sledovat diváci, přijímající signál ČT z pozemních vysílačů Českých radiokomunikací. Ti viděli na obrazovkách opět nápis, že signál do distribuční sítě dodaly neoprávněné osoby. Zprávy mohli shlédnout pouze diváci sledující televizi prostřednictvím satelitů a kabelu. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková v době vysílání zpráv přišla do zpravodajského sálu společně se svým kameramanem a zvukařem a požádala, aby jim redaktoři umožnili ve zpravodajském sále pracovat. Editor jim řekl, aby tyto prostory opustili.
František Vrána z centrálního dispečinku Českých radiokomunikací znovu potvrdil, že se radiokomunikace se řídí pokyny ředitele Hodače, který je pro ně "jediným zákazníkem" za ČT.
Aktualizace, úterý 13.00:
Brněnská redakce zpravodajství ČT protestuje proti tomu, že legální vedení ČT (Hodač-Bobošíková) použilo její reportáže bez předchozí dohody s Brnem:
Prohlášení některých zaměstnanců redakce zpravodajství ČT Brno
k současné situaci při vysílání Událostí
My níže uvedení pracovníci, redaktoři a editoři redakce zpravodajství ČT Brno se chceme tímto prohlášením distancovat od vysílání námi natočených zpravodajských reportáží v pořadu Události, připravované týmem Jiří Hodač - Jana Bobošíková. Tyto reportáže byly natočeny na základě standardních dohod s šéfem krajských redakcí Adamem Komersem a z naší redakce jsou posílány po objednaných linkách na pracoviště na Kavčích Horách. Nikdo jiný, z nového vedení, nás jako editory neoslovil s žádostí o natáčení žádných jiných reportáží.
Podle našich informací dodává materiály pro vysílání Událostí připravovaných novou ředitelkou zpravodajství Janou Bobošíkovou vedoucí redakce zpravodajství ČT Brno na příkaz svého nadřízeného - ředitele studia Zdeňka Drahoše.
Roman Ondrůj - editor redakce zpravodajství ČT Brno
Radek Fendrych - editor redakce zpravodajství ČT Brno
David Ziegelbauer - editor redakce zpravodajství ČT Brno
Jaromír Šallé - redaktor redakce zpravodajství ČT Brno
Karel Krška - zástupce vedoucího produkce redakce zpravodajství ČT Brno
Václav Friedmann - redaktor redakce zpravodajství ČT Brno
Nora Janečková - redaktorka redakce zpravodajství ČT Brno
Reakce na blábol: Opravdu celá brněnská redakce? Poznamenává Štěpán Kotrba:
Nikoliv, jen jedna - minoritní část, která se nedávno vzbouřila proti řediteli Drahošovi a rozesílala po médiích svá udání. Brněnská redakce ČT je poněkud masivnější útvar, než jak je prezentována na "podpisové listině". Těchto několik redaktorů vyjadřuje již delší dobu emocemi podbarvená stanoviska, zpochybňující svého šéfa. Copak zpravodajský pořad vytvořený ve mzdě pro zaměstnavatele je autorským dílem, který by vyžadoval svolení autorů? O ekonomických či profesních prohřešcích vedení brněnské redakce rozhodne po uklidnění situace v ČT na ČT NEZÁVISLÝ audit (s největší pravděpodobností přikázaný Radou), do té doby i pro brněnské redaktory platí zákoník práce a jsou POVINNI respektovat své nadřízené a plnit ty úkoly, které jim jejich nadřízený na základě pracovní smlouvy přikáže. Mohou ale kdykoliv podat výpověď (s řádnou výpovědní dobou) či rozvázat pracovní poměr dohodou (třeba ihned, shodnou li se na tom se zaměstnavatelem). Nemohou ale rozhodovat, jakým způsobem jejich zaměstnavatel použije výsledek jejich práce - tzn. zda jej odvysílá a kde. To je, jako kdyby dělník ve Škodovce rozhodoval, komu a za kolik Škoda prodá jím smontované auto. Lidi, vzpamatujte se, neboť bolševismus se vrací - ale ve své "mediální" karikatuře !! Silně mi to připomíná památnou scénu :))) (šok)
Aktualizace, úterý 1.30:
Co dál - pokus o stručné shrnutí. Zdá se, že v pondělí utrpěl Hodačův tým několik citelných porážek: stále neovládá budovu zpravodajství, už třetí den nemá kontrolu nad signálem dodávaným části distribuční sítě, zpravodajsky vyplnil jen menší část plánovaného času (a jediný pořad, který odvysílal, byl víc součástí "info war" než vyváženého zpravodajství), ochranka odmítla plnit jeho příkazy a distancovalo se od něj jak ostravské studio, tak devět ze třinácti členů kolegia generálního ředitele, tj. vrcholového managementu televize. Úkol, který před Hodačem a Bobošíkovou stojí, se zdá prakticky nemožný, a to druhá strana ještě nezahrála nejsilnější, presidentskou kartou. Čas přitom jasně hraje pro vzbouřence, neboť sil ubývá, spojenci nepřicházejí a úkolů, které by mělo vedení televize zajistit, bude stále víc (už ve středu by mělo dodat čtyři a půl hodiny živého zpravodajského vysílání).
I když ředitelka zpravodajství objedná jinou bezpečnostní službu a nechá vzbouřené redaktory z budovy vyvést násilím, nemá, kým by je nahradila. Musí proto za každou cenu vyjednávat, a její protivníci to dobře vědí, což jim dává pro jednání podstatnou výhodu.
Výhodou nového vedení je, že za ním zatím stoprocentně stojí Rada ČT, a její odvolání je technicky možné nejdřív v polovině ledna. Situace je ale tak jako tak patová: televize je velmi složitá struktura, a jak snadno lze její fungování narušit necitlivým zásahem, ukázala éra ředitele Puchalského - což byly kosmetické detaily v porovnání s tím, co by znamenala nevůle ke spolupráci ze strany provozních útvarů a nezávislých produkčních skupin. Buď tedy Hodač televizi ke spolupráci přesvědčí, nebo padne v důsledku prosté dysfunkce mechanismu, který neumí ovládat.
Redaktoři zpravodajství, kteří nyní okupují newsroom, si stojí na vítězství, ale přitom nejsou žádnými hrdiny svobody slova: těžko najít za jejich jednáním jiný étos než udržení vlastního postavení; prostředky, k nimž se uchýlili, je u soudných diváků vážně a dlouhodobě diskreditují.
Televize jako celek v každém případě utrpí: obávám se, že termín "slovakizace", jejž jsme v Britských listech často v pejorativním smyslu užívali, ztratil současným vývojem opodstatnění; ať spor skončí jakkoli, je dost pravděpodobné, že na Slovensku zakrátko začnou strašit rizikem "bohemizace" Slovenské televize. (TP)
Aktualizace, pondělí 20.15:
Bylo zpravodajství Jany Bobošíkové v pondělí v 19.15 vyvážené? Britské listy dostávají dopisy čtenářů, podle nichž bylo dnešní zpravodajství Jany Bobošíkové značně obsahově nedokonalé - což by se dalo vzhledem ke krizové situaci tolerovat - avšak, horší je, že prý neposkytlo prostor i vzbouřenecké straně. Nahrávku zatím nemáme k dispozici, avšak pokud je to pravda, je to vážná chyba. I kdyby bývali Janě Bobošíkové vzbouřenci odmítli poskytnout rozhovor, měla se tato informace objevit v její zpravodajské relaci: "Požádali jsme vzbouřence o rozhovor, ale ti nám ho odmítli." Veřejnoprávní televize musí prezentovat za všech okolností s kritickým odstupem názory všech svářejících se stran. To je princip, který, jak se zdá nyní nerespektuje žádná z obou stran. Vznikla mediální válka, a obětí je pravda. Dosavadní redakce zpravodajství ČT ovšem princip objektivity a kritické nestrannosti nerespektovala dosud skoro nikdy: členové redakce tomuto principu ve velké většině nerozumějí: proto není asi divu, že začala redakce po jmenování Jiřího Hodače vysílat hrubě propagandistické "zpravodajství" ve vlastní věci.
Potíž je, že tím jsou vzbouřenci natolik zdiskreditováni, že už nemohou v žádné seriózní, důvěryhodné televizní stanici pracovat. Důvěřovali byste v budoucnu některému ze vzbouřeneckých reportérů či hlasatelů, po tom,co nyní předvedli, že vás informují nestranně a s osobní integritou?
Stejným způsobem se hrubě zdiskreditovali "intelektuálové", kulturní pracovníci a politikové (Jiří Dienstbier, Ludvík Vaculík, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Hutka a další), kteří se bez podrobnější znalosti věci a bez porozumění tomu, co je nestranná a kriticky analytická žurnalistika, propůjčili vzbouřenecké propagandě. Jsou historické situace, v nichž takováto emocionální propagandistická manipulace bez objektivního, kritického odstupu vede ke krveprolévání, a taková situace může ve středoevropském prostoru nastat, než se nadějeme - intelektuálové a baviči, kteří nyní selhali, si s ní zřejmě neporadí a nelze na ně spoléhat jako na uvážlivý mozek společnosti.
Tatáž diskreditace, jakou byli postiženi vzbouřenci, hrozí Janě Bobošíkové, pokud nezačne ve svých relacích poskytovat prostor i vzbouřencům. - A nebo jsou lidé v ČR natolik nepřemýšliví, že jim propagandistická televize, ignorující zásady kritické nestrannosti, nevadí, a tuto "naši televizi" chtějí? Pak je to Balkán - a zejména od českých "intelektuálů" je to tragické selhání. Doufejme, že tomu tak není a že se v české společnosti najde alespoň několik jedinců, kteří se dokáží rozumně postavit tomuto neinformovanému, emocionálnímu šílenství. (JČ)
Vladimír Mlynář se snaží z krize v televizi dělat kapitál pro Unii svobody. Petr Rejchrt konstatoval včera na Neviditelném psu, že obdržel mail od poslance Mlynáře z Unie svobody, který vyzýval členskou základnu US k účasti na štědrovečerním shromážděním před budovou redakce zpravodajství. Předpověď Tomáše Peciny se začíná naplňovat. V tom horším. Koala se zřejmě pokusí využít destabilizace situace v ČT ke svým politickým cílům. Jak by také ne. Bez České televize v jejím předkrizovém obsazení jsou její vyhlídky na vítězství ve volbách dosti mizivé... Napadá mě v té souvislosti: to má Unie svobody jen 400 členů a příznivců ? :))) (šok)
Informacemi z parlamentních kuloárů k ke krizi ČT od Štěpána Kotrby aktualizujeme toto vydání novým prvním textem tohoto čísla.
Aktualizace, pondělí 19.15:
Vzbouřenci vynechali ze svých zpráv všechny informace jim nepříznivé. Další hrubě manipulativní a propagandistické zprávy vzbouřenců se vysílaly na kabelové televizi v 19.15. Je s podivem, že se řediteli ČT Jiřímu Hodačovi nepodařilo toto pirátské vysílání zastavit. Vzbouřenecké zprávy vynechaly veškeré informace, které by mohly vyvolat dojem, že je nepodporuje "celý národ". Je zjevné, že vzbouřenci zápasí o přežití a svým manipulativním zpravodajstvím se snaží ve veřejnosti vyvolat podporu zástupnými argumenty pro svůj nepolitický, pracovněprávní spor. Zprávy neobsahovaly jedinou racionální informaci. Hrubě manipulativní propagandou se navždy zdiskreditovaly známé reportérské tváře ČT a není možno očekávat, že je bude možno někdy v budoucnu považovat za nestranné novináře. Vzbouřenecké zpravodajství České televizi nadále manipulativně prezentuje krizi jako "boj o svobodu", přičemž opakované e-maily zevnitř z České televize nás ujišťují, že jde o pracovně-právní spor. Tento dopis nám poslal jeden čelný český intelektuál:
Vazeny pane Culiku, diskusi kolem CT sleduji docela zdesene. A az do
dnesniho dne i mlcky. Neda mi vsak neposlat, alespon Vam, kratkou noticku -
ne proto, abych rekl neco noveho, ale proto abych si ulevil.
Zakony jsou hradby, ktere kolem sebe stavi svobodna spolecnost. Jsou li
spatne, nutno je zmenit a ne porusovat. Lide z CT je porusuji uz nekolik
dnu. A navic si z verejne-pravni televize spravili privatni tribunu. Je to
smutne i nebezpecne soucasne.
Tomáš Pecina namítá, že Jana Bobošíková neměla být jmenována ředitelkou zpravodajství, protože její vazby na ODS byly v minulosti příliš těsné. Přikláním se k argumentu Andrewa Stroehleina, že je Bobošíková profesionálka, takže nebude ve vysílání projevovat své případné politické preference. V každém případě budeme zpravodajství pod jejím vedením sledovat pro případnou politickou zaujatost jako ostříži. V této chvíli je však nezbytně nutné, aby legální vedení České televize zabránilo vzbouřencům, aby si z televizního zpravodajství dělali vlastní propagandistickou stanici. Je to nehoráznost, která ČT hrubě diskredituje. Sledovat informačně hrubě zkreslené zpravodajské relace vzbouřenců je šokujicí. (JČ)
Tomáš Pecina s tímto názorem nesouhlasí:
Považuji za nepřijatelné, že zaměstnanci televize využili pro demonstraci svého postoje technických prostředků svého zaměstnavatele, místo aby sáhli k legitimní formě stávky. Je to podobné, jako kdyby popeláři, místo aby ve stávce přestali vyvážet odpad, vzali své vozy a s jejich pomocí posypávali ulice odpadky.
Je jen slabostí vedení televize, že zpravodajské schizma pokračuje už třetí den. Kdybych byl na Hodačově místě, dávno bych vysílání, nad nímž nemám kontrolu, technickými prostředky znemožnil.
Myslím si, že jmenování Jiřího Hodače, který už jednou v manažerské pozici neuspěl, nebylo správné, a velké výhrady mám i ke jmenování Jany Bobošíkové. Kdybych byl v tu chvíli zaměstnancem televize, asi bych svůj protest vyjádřil výpovědí.
Jan Čulík škodí své pověsti, když dává Bobošíkové nezasloužený kredit nestrannosti. Možná se ale mýlím: pokud Jan Čulík najde jediného kandidáta do mediálních orgánů, kterého navrhla Občanská demokratická strana a který je přitom neutrálním, politicky nezávislým odborníkem, který nebude každý svůj krok konzultovat s politickými špičkami strany, přiznám svůj omyl. Byl to Štěpánek? Žantovský? Dědečková? Mareš? Herold?
U pana Stroehleina, jehož názorů si zpravidla vážím, si nejsem jist, jestli píše analýzu nebo žádost o zaměstnání u České televize. Snad mi promine upřímnost.
Poznámka JČ: Nezpochybňuji určité vazby Jany Bobošíkové na ODS, jsem ale přesvědčen (tj. doufám, na základě její předchozí novinářské praxe), že je to profesionální novinářka, která dokáže vystupovat nestranně, a to daleko objektivněji než kdokoliv v dosavadním vedení zpravodajství ČT. Přesto však budeme velmi bedlivě sledovat a ostře křitizovat jakékoliv její případné prohřešky proti nestrannosti i chyby zpravodajství pod jejím vedením tak, jak jsme hodnotili zpravodajství ČT pod každým svým šéfem za poslední tři roky.
Aktualizace, pondělí 19.00:
Zprávy České televize v 18.00 vysílali opět pouze vzbouřenci, avšak pouze pro příjemce kabelové televize.
Diváci přijímající signál radiotelekomunikací viděli na obrazovkách pouze text oznamující, že do distribuční sítě "byl dodán program, který byl vyroben neoprávněnými osobami". Česká televize se v něm divákům omluvila za přerušení vysílání.
Poté, co redaktoři nereagovali na Bobošíkové výzvu k zahájení spolupráce, rozdala jim ředitelka dokument oznamující, že je převádí na jinou práci.
Píše v něm, že redaktoři mají přerušit práci a pracovat doma. Zaměstnanci tyto "výpovědi" nepřevzali a pokračovali v přípravě své verze večerní hlavní zpravodajské relace Události.
Bobošíková novinářům potvrdila, že Události chystá i vedení s "využitím výrobních kapacit televize Prima". Proti tomu protestovali pracovníci zpravodajství této soukromé televize. Ředitel Primy protesty svých zaměstnanců odmítl.Veřejné slyšení, na němž by dostaly prostor obě skupiny zaměstnanců České televize, je připraven co nejdříve uspořádat v Senátu předseda horní komory Petr Pithart. "Události v ČT ukazují, že literu zákona o televizním vysílání lze dodržet, a přitom je možné porušovat jeho ducha, to znamená, že zákon není dobrý," řekl dnes Pithart ČTK. Ani eventuální nový zákon nemůže však podle něj nic změnit na personálních změnách v ČT.
Václav Klaus vyzval vládu, aby zamezila porušování zákona v ČT. Vládní mluvčí Libor Rouček řekl, že premiér Miloš Zeman se k situaci v České televizi nevyjádří, neboť nejde o televizi vládní, ale veřejnoprávní.
Šéf parlamentní komise pro sdělovací prostředky a místopředseda ODS Ivan Langer podporuje Hodače a vzbouření zaměstnanci podle něho vysílali neoprávněně. Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář se postavil za redakci zpravodajství a z porušení zákona podezřívá Hodačovo vedení.
Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek dnes varoval kabelové televize před šířením "neautorizovaného vysílání České televize". Štěpánek řekl, že se tak vystavují nebezpečí správního řízení kvůli tomu, že umožňují pirátské vysílání.
Za nezákonné označil vysílání štědrovečerních Událostí z Barrandova předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka. K propagandistickému vysílání vzbouřenců se dosud nevyjádřil.
Aktualizace, pondělí 17.45:
Někteří pracovníci zpravodajství v TS Brno také rebelují proti Hodačovi. Dostali jsme toto prohlášení od Romana Ondrůje:
Několik zaměstnanců brněnského studia České Televize dnes založilo krizový výbor, jehož posláním bude šířit mezi zaměstnanci studia a širokou veřejností prohlášení iniciativy Česká televize - věc veřejná „Prohlášení 2000 slov v roce 2000“. Zároveň bude krizový výbor shromažďovat podpisy pod toto prohlášení a dbát aby zpravodajská relace brněnského studia ČT - Jihomoravský večerník informovala o současném dění v televizi s maximální objektivitou.
Za krizový výbor
Roman Ondrůj - editor redakce zpravodajství ČT Brno
Poznámka JČ: Je ovšem otázka, zda lze sloučit dva protikladné cíle: 1. rozšiřovat prohlášení a shromažďovat pro ně podpisy a 2. informovat ve vysílání s maximální objektivitou.
Aktualizace, pondělí 14.15:
Kolik milionů korun stála české plátce televizního poplatku propaganda vzbouřenců ze zpravodajství ČT za posledních několik dnů? Reklamní čas v televizním vysílání je velmi drahý. Vzbouřenci z redakce zpravodajství ČT před několika dny zcela opustili zásady nestranného kritického zpravodajství a začali vysílat propagandu ve vlastní věci. České televizi tak ukradli vysílací čas pro reklamu své vlastní, subjektivní kauzy. Jakou finační škodu tím ČT způsobili a kdo to bude hradit? (JČ)
Bude Václav Havel držet ve prospěch televizních vzbouřenců hladovku? Z dobře informovaných kruhů jsme se dověděli, že prý hrozí Václav Havel ve prospěch televizních vzbouřenců hladovkou. (!) Pokud je to zpráva pravdivá - ve vzrušené atmosféře se šíří leccos, domníváme se, že je to hrozba nerealistická - je to pouze emocionální vydírání nového vedení televize pod vlivem Ivo Mathého z Pražského hradu. Je ovšem pravda, že by si Václav Havel jistě rád zachoval svůj vliv na ČT - kolik dosud odvysílala pořadů vůči němu kritických? (JČ)
Aktualizace, pondělí 13.45:
Ke vzbouřencům se přidal i finanční ředitel televize Ladislav Paluska. Paluska odstoupil ze své funkce a vyzval Jiřího Hodače, aby i on v zájmu uklidnění situace resignoval. (TP)
Aktualizace, pondělí 13.15:
Polední zprávy České televize mohli dnes sledovat lidé pouze v některých částech republiky. Vysílalo se jen zpravodajství připravené redakcí, která je proti novému vedení televize. Relaci, kterou připravoval tým spjatý s vedením, se zřejmě nepodařilo odvysílat.
Na obrazovkách se v plánovaném čase ve 12.45 pouze asi na pět minut objevil nepodepsaný text: "Na vysílač nebyl dopraven autorizovaný signál České televize, vysílání bude pokračovat po přestávce." Další zprávy jsou plánovány na 18.00. (JČ)
Poznámka Tomáše Peciny: Rada pro vysílání by měla urychleně svolat mimořádné zasedání a rozhodnout o tom, zda České televizi za daných okolností vůbec dovolit vysílat.
Aktualizace, pondělí 11.00:
Na obranu Jany Bobošíkové. Jak se jediná Jana Bobošíková dokázala v ČT postavit Václavu Klausovi. Tento komentář napsal americký politolog Andrew Stroehlein, editor časopisu Central Europe Review, který se v roce 1998 účastnil po dobu asi dvou měsíců s Ivanem Kytkou pokusu zprofesionalizovat zpravodajství České televize. Po vyhození z ČT, kde byl před volbami v červnu 1998 koeditorem Jednadvacítky (tehdejší šéf zpravodajství Zdeněk Šámal jeho vyhazov zdůvodnil tím, že není Čech) spolupracoval Stroehlein tajně několik dalších měsíců na přípravě rozhovorů Jany Bobošíkové pro Jednadvacítku. Nyní Stroehlein konstatuje (anglický originál viz níže):Je to celé skutečně velmi vážné. Kdokoliv, kdo přijde do té redakce zpravodajství, se stane terčem útoku několika druhořadých spiklenců, kteří, jakmile vznikne jen myšlenka na změnu, okamžitě utíkají pro pomoc ke svým přátelům v parlamentě. Je mi to tak dobře známé - a Dostál hraje taky úplně známou roli [jako před dvěma lety].
Obvinění že je Jana Bobošíková politicky řízena či motivována, je šokující. Vzpomínám na to, jak všichni v ČT obdobně tvrdili, že je Ivan Kytka pro ČSSD a že je nutno ho z toho důvodu neutralizovat. To fungovalo, dokud nezískali nespokojenci na svou stranu Dostála a pak si museli vymyslet nějakou jinou výmluvu, jak zabránit změnám. Jsou proti veškerým změnám, které ohrožují druhořadý a líný způsob jejich práce; mají pocit ohrožení tváří v tvář profesionalismu, protože to vidí nejen jako útok na své živobytí, ale jako útok na primární ospravedlnění jejich kariéry až po tuto chvíli. Jsou špatní novináři, v duchu to o sobě vědí a nechtějí, aby na to někdo poukázal.
A když chce někdo hovořit o politickém vlivu, co všichni ti stoupenci Čtyřkoalice v tomto puči?
Samozřejmě, každý v té zpravodajské redakcí má své osobní politické názory. Ale skutečný profesionál nedopustí, aby to ovlivňovalo jeho práci a faktem je, že Jana Bobošíková byla jedinou novinářkou, která se dokázala efektivně postavit Klausovi (nebo jinému politikovi) v televizním rozhovoru. Vzpomeňte si na incident v maskérně (kdy se Klaus odmítl účastnit rozhovoru, který měla moderovat Bobošíková, pozn. JČ.) - Bobošíková byla jedním z mála profesionálů v ČT - ten večer mi to dokázal.
Možná kdyby Jakub Puchalský a Ivan Kytka v sobě našli v roce 1998 odvahu postavit se proti těm aktivistům ze zpravodajské redakce a vyhrát tehdy malou bitvu, která se dala vyhrát, neměli bychom nyní tuto válku.
Vítězství pučistů nad šéfy v roce 1998 jim dalo pocit, že sami rozhodují o tom, co se má v televizi dít a že si mohou s televizí dělat, co se jim zachce, bez ohledu na cokoliv.
Pořád vzpomínám na ten rozhovor s Jakubem a Ivanem, kdy jsem se je snažil přesvědčit, aby se nevzdávali davu a nepřipustili, aby Ivana donutil k rezignaci. Kéž bych býval bych schopen je přesvědčit, jak důležitá byla tehdy ta bitva - jak nebezpečné bylo vzdát se neospravedlnitelnému (tehdy jen mírně politickému) nátlaku. Bohužel se mi to nepodařilo.
Dobré je, že Jana Bobošíková je velmi rozhodná a energická a daleko zkušenější než Ivan Kytka a Jakub Puchalský a neprohraje bez obrovského boje. Musí vyrát daleko větší válku, ale nemyslím, že existuje v České republice někdo, kdo je pro to lépe kvalifikovaný.
This is all so very disturbing. Anyone who comes into that newsroom
wanting change is attacked by a few mob-minded mediocres who, at the very
thought of change, go running to their friends in Parliament. It's all so
familiar -- and Dostal is playing his familiar role, too
The accusation that Jana Bobošíková is politically controlled/motivated is outrageous.
I remember when they all said Ivan was pro-CSSD and had to be stopped for
that reason. That worked until the malcontents got Dostal on their side, and
then they had to come up with some other excuse to prevent change. They are
against any change that threatens the mediocre and lazy way they go about
their work; they feel endangered by any move toward professionalism, because
they see it not only as an assault on their livelihood but as an attack on
the primary justification of their careers up to this point: they are crap
journalists, they somewhat suspect that truth, and they don't want anyone to
point it out.
Anyway, if one wants to talk about political leanings, what about all those
4K supporters in this attempted putsch?
I mean, really, everyone in that newsroom has their personal political
opinions. But true professionals don't let that affect their work, and the
fact is, Jana was the only person I ever saw stand up to Klaus (or any
politician for that matter) in an interview -- remember the make-up room
incident -- she was one of the few professionals up there, and that night
proved it to me.
Maybe if Jakub and Ivan stood up to those newsroom floor activists and
fought a (very small and very winnable) battle in 1998, we wouldn't have
this huge war now. The putchists' victory over their bosses then gave them
the feeling they run the place and can do with the station as they want,
regardless of everything.
I keep going back to that room with Jakub and Ivan, when I was trying to
convince them not to give in to the rabble by forcing Ivan to resign. I
replay every minute of it in my mind when these TV things come up. I wish I
could have said the right thing then to make them stronger; I wish I could
have explained to them the importance of the battle -- how dangerous it was
to give in to unjustified (mildly political) pressure. I don't mean to
overstate my own role in these decisions then, but I did have a voice in
that discussion, and I do feel that was one chance I had to really do
something important... and I blew it.
I never found the right words, and they probably weren't minded to listen to
me anyway. They'd made up their minds: sacrifice Ivan to save Jakub. How
funny that seems now.
Well, the good thing is that Jana is so strong-willed and so much more
experienced that she won't go down without a huge fight. She's got a much
bigger battle on her hands, of course, but as I said, I can't think of
anyone better qualified to do that job right now, can you?
Poznámka Tomáše Peciny: Bobošíková byla perfektní profesionál bez politických vazeb, když opustila na podzim roku 1998 Českou televizi: teď má dost silné vazby na ODS. A horší je, že to, co dělá, nedělá na příkaz ODS, ale stranu ODS tím poškozuje. Nikoho v současnosti Klaus nenávidí víc než Janu Dědečkovou a Janu Bobošíkovou. Čtyřkoalice si to nemohla vymyslet líp.
Reakce Andrewa Stroehleina: Jana Bobošíková měla i tehdy velmi silné styky s ODS a všichn to věděli. Všichni zaměstnanci zpravodajství ČT podporují nějakou politickou stranu a všichni vědí o všech, kdo podporuje kterou. Potíž je, že jen málo lidí se dokáže chovat natolik profesionálně, aby ve své novinářské práci nechali stranou své politické přesvědčení: většina lidí ve zpravodajství ČT tohle ndokáže. Souhlasím, že tato krize hraje do rukou těch lidí, kteří jsou proti Klausovi. Nejenže budou tito lidé moci označit ČT za "klausovizi", ale Bobošíková bude muset být vůči ODS tvrdší než normálně, aby dokázala svou nezaujatost.
Co se týče Havla a ostatních českých "intelektuálů" (tj. snobů mimo styk se společností, kteří neumějí sami vyhrát volby - ano, tak pro ně byla vytvořena druhá, zvlášť nepopulární komora v parlamentě) - jestliže ti všichni začnou vystupovat proti Bobošíkové, veřejnost přestane rebely podporovat a postaví se za Bobošíkovou - která byla vždycky populární televizní osobností.
Jana Bobošíková had very strong connections to ODS back then, too, and everyone knew
it. Everyone in that newsroom supports a political party, and everyone knows
who supports whom. The thing is, a few people have the professionalism to
rise above their partisan personal viewpoints; most at CT News don't.
But I do agree with you that this is playing right into the hands of those
opposed to Klaus. Not only will they be able to brand it "Klausovize" even
if it's not, but Jana will have to be extra tough on ODS to prove her
even-handedness.
As for Havel and other Czech "intellectuals" (ie, the out-of-touch snobs who
can't ever seem to win popular elections -- oh, until they created a special
and very unpopular second chamber for them), if they all jump on the
anti-Bobosikova bandwagon, the public is bound to ditch the cause and get
behind Jana -- who, among her other qualities, has always been a popular
presenter, too, of course.
Kateřina Fričová byla pro členy Rady ČT, nominované ČSSD, jako ředitel České televize nepřijatelná, proto zvolili Jiřího Hodače, dovídáme se z kruhů Rady.
Ivo Mathé z Pražského hradu vyvíjí velmi intenzivní činnost proti Jiřímu Hodačovi, dovídáme se z informovaných kruhů.
Tereza Brdečková radí Janu Čulíkovi:
Pane Culik,
prestante se prosim plest do veci, kterym dostatecne
nerozumite, anebo, jeste lepe, opatrte si informace ze
tri nezavislych zdroju, jak je u vas zvykem.
Aktualizace, pondělí 11.00:
Lhal Jiří Hodač ve včerejších Událostech? Napsal nám Roman Ondrůj:
Vážený pane,
ve včerejší verzi Událostí připravené panem Jiřím Hodačem zazněla s jeho úst
informace, že páteční vysílání Událostí bylo nevyvážené, mimo jiné také z
toho důvodu, že redakce odmítla převzít brněnský příspěvek o tom, že čtrnáct
"osobností" brněnského politického a kulturního života podepsalo prohlášení
podporující současnou Radu ČT a nového generálního ředitele Jiřího Hodače.
Jako editor zpravodajství ČT Brno zodpovědně prohlašuji, že žádný takovýto
příspěvek nebyl pražské redakci nabídnut, čili kolegové v Praze připravující
vysílání o něm nevěděli.
V naší relaci Jihomoravský večerník byla tato informace odvysílána formou 20
vteřinového headlinu. Do Prahy, nabídnut nebyl, protože se dle názoru
editora jednalo o výrazně regionální záležitost.
Domnívám se proto, že pan generální ředitel Hodač úmyslně zkresluje některé
informace.
Roman Ondrůj
editor redakce zpravodajství ČT Brno
Očekáváme, že se k záležitosti vyjádří vedení České televize. (TP)
Aktualizace, pondělí 9.00:
Přituhuje. Podle nejnovějších zpráv nemají do budovy zpravodajství ČT přístup už ani kmenoví zaměstnanci. Ochranka dostala zvláštní seznam osob, které jedině smějí do budovy. (TP)
Aktualizace, neděle 23.30:
Jan Potůček ze Světa namodro podává Radě ČT stížnost na Janu Bobošíkovou, že sama o sobě namluvila komentář televizního příspěvku v Událostech. Zveřejňujeme jako první text těchto aktualizovaných BL. Tomáš Pecina však tuto stížnost podrobil kritickému rozboru.
Demonstrace vzbouřenců na Štědrý den večer se před budovou Kavčích Hor účastnilo jen asi 500 lidí, navzdory tomu, že vzbouřenecká ČT opakovaně k účasti vyzývala veřejnost titulkem ve vysílání.
Další podrobnosti o dvojí verzi "Událostí", vysílaných večer na Štědrý den. Jana
Bobošíková v Českém rozhlase konstatovala, že "řádné" Události byly dnes vysílány z pražského Barrandova a sledovali je diváci na většině území. Novému vedení se nepodařilo dohodnout veškeré technické podmínky, a tak kabelové vysílání přenášelo Události z Kavčích hor, které připravili "vzbouření" redaktoři ČT. Pode informací od "vzbouřenců" například lidé v Ostravě neviděli vůbec obraz, pouze slyšeli verzi vysílanou novým vedením. V Brně byly podle neověřených informací vidět zprávy původní redakce. Jinde vypadl po začátku obraz i zvuk.
Po zprávách se na několik minut vysílání ČT zcela přerušilo, za což se vzápětí omluvila televizní hlasatelka.
Členka rady ČT Jana Dědečková se plně postavila za postup Jiřího Hodače. Zajistil podle ní náhradní řešení, aby vzbouřeným zaměstnancům zabránil v nevyváženém informování veřejnosti. Vysílání vzbouřenců označila Jana Dědečková za porušení zákona. Naopak vzbouřenci - vysílající zjevně protiprávně - označili své vysílání za legální.
Aktualizace, neděle 21.30:
Poznámka Tomáše Peciny:
Jak se zdá, zvolilo nové vedení ČT cestu konfrontace, "Prosincové vítězství". Bobošíková ale zatím nemá podřízené, ochotné ke spolupráci (příspěvek o svém jmenování prý sama - ve třetí osobě - namluvila), a tato cesta nutně povede k propadu kvality veřejnoprávního zpravodajství. Protože procesy v České televizi mají časovou konstantu několika měsíců, nelze rozumně očekávat, že by se zpravodajství vrátilo na stávající (chatrnou) úroveň dřív než v létě; aparátnický a - přiznejme - dost odporný způsob, jak k převzetí moci došlo, učiní pak Bobošíkovou mezi profesionály v oboru nepřijatelnou (Železný se Zunou postupovali v porovnání s ní v rukavičkách).
Ve výhodné pozici jsou naopak politici Čtyřkoalice, protože ti udělali z redaktorů, kteří se jim naivně přišli vyplakat na rameno, svá rukojmí: čím tvrději budou teď neloajální redaktoři potrestáni, tím větší politický kapitál Čtyřkoalice z kauzy vytluče.
ODS pochopitelně zuří, protože se stala snadným terčem obviňování, aniž by ze změny měla tak velký prospěch, jak se může zdát. Pozice sociálních demokratů je nejistá. Normalizační proces v televizi jim politicky vyhovuje, ale způsobu provedení asi nebudou moci otevřeně přitakat. Nesouhlas už vyjádřili Pavel Dostál, Petra Buzková a Lubomír Zaorálek a přidají se zřejmě i další.
Aktualizace, neděle 19.45:
Nerozhodně. Diváci ČT právě měli ojedinělou příležitost shlédnout v různých regionech různé verze Událostí. Na některých místech ČR byly zprávy, připravované vzbouřenými zaměstnanci pražského zpravodajství, několik vteřin po začátku přerušeny a na obrazovce se objevila redaktorka pardubické pobočky ČT Dana Makrlíková, která pokračovala v moderování.
Makrlíkovou moderováním Událostí pověřila nová ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková. Jinde viděli diváci zprávy připravené dosavadní redakcí zpravodajství, jejíž členové nové vedení ČT neuznávají. - Zatímco "pražská" verze byla standardní, technicky kvalitní, bez umělců, ale s řadou redaktorů jako stafáží, "brněnská" byla prý nedodělek se špatným střihem a zvukem. Odkud se vysílalo, televize neoznámila. (TP)
Aktualizace, neděle 19.00:
Bude se vysílat z Barrandova? Podle nejnovějších zpráv z redakce zpravodajství ustoupilo vedení České televize od plánu obsadit zpravodajský sál násilím a připravuje vysílání Událostí z jiných prostor, pravděpodobně ze studií TV Nova na Barrandově. Zaměstnanci dokončují pro vysílání svou verzi pořadu, je tedy otázkou, čí signál se nakonec dostane k divákům. Na vrátnici redakce zpravodajství dochází ke konfliktům; vpuštěn nebyl např. moderátor Milan Šíma.
V půl šesté běžela večerní zpravodajská relace TV Nova. Zanechala velmi rozpačitý dojem: vazby Jany Bobošíkové na ODS Nova vůbec nezmínila, přestože je jasné, že u člověka v této pozici je požadavek neutrality a politické nezávislosti sine qua non. Uvidíme, jak si s touto prekérní záležitostí poradí - a jestli se budou vysílat - barrandovské Události. (TP)
Aktualizace, neděle 15.00:
Ředitel připravuje vlastní verzi zpravodajství. Jak Britské listy informovali redaktoři České televize Filip Černý a Veronika Sedláčková, kolem druhé hodiny odpoledne nechalo vedení televize obsadit ochrankou hlavní zpravodajský sál (tzv. velín), avšak zhruba po půlhodině dalo příkaz k jejímu stažení. Editor zpravodajství Hájek, který odpovídal za všechny odbojové relace Událostí odvysílané v minulém týdnu, dostal výpověď; zaměstnanci však popírají její zákonnost.
V současné době připravuje jiný editor, Stanislav Kněnický, jenž se jako jeden z mála redaktorů ke vzbořencům nepřipojil, alternativní verzi zpráv. Ty se mají vysílat v 19.15 (jako zkrácené devítiminutové Události), ale Hodačovi lidé pro jejich přečtení prý zatím nezajistili moderátora. V budově zpravodajství je teď asi 40-50 lidí, z nichž převážná většina podporuje vzbouřence. (TP)
Aktualizace, neděle 13.00:
Generální ředitel ČT Jiří Hodač uvedl v noci ze soboty na neděli do funkce ředitelky zpravodajství Janu Bobošíkovou. Polední zpravodajství České televize na Štědrý den bylo opět hrubě propagandistické ve prospěch vzbouřenců. Večer chtějí vzbouřenci před budovou České televize zpívat koledy. Připomíná to propagandistické akce, které během loňské války NATO proti Jugoslávii organizovala srbská Miloševičova televize - místo věcných argumentů emocionální produkce "známých osobností" středního proudu národní kultury; místo racionálních argumentů emocionální ohlupování veřejnosti. (JČ)
Aktualizace, neděle 10.30:
Televizní vzbouřenci chtějí večer na Štědrý den demonstrovat na Kavčích horách se svíčkami:
Vážení,
Krizový výbor České televize a sdružení ČT - věc veřejná vyzývají všechny, kterým záleží na tom, aby ČT zůstala svobodnou a na politických stranách nezávislou stanicí:
Přijďte na Štedrý den v 19:00 hod. před budovu zpravodajství na Kavčích Horách se svíčkou v ruce podpořit nezávislé zpravodajství ČT.
Poznámka Britských listů: O nezávislost České televize vůbec nejde; naopak Rada ČT se pokusila - i když nekompetentně a neobratně - přimět Českou televizi k nezávislému a profesionálnímu vysílání. (Myslíte si, že má např. ODS z této krize, která bezpochyby způsobí pokles jejích volebních preferencí, radost?) Rada se nepříliš kompetentně pokusila jmenovat ředitelem ČT podle jejího názoru nadstranickou osobu, kterou považovala za kompetentní k profesionalizaci ČT a k zprůhlednění jejích interních finančních toků. To znamenalo, že zaměstnání většiny druhořadých pracovníků zpravodajství ČT bylo ohroženo. Proměnili tedy svůj pracovněprávní spor v politickou krizi v zemi, zahájili propagandistické politické vysílání ve prospěch vzbouřenců a zničili tím pověst veřejnoprávní České televize. Temná hodina pro českou demokracii. Právě v krizích se projeví kvalita zpravodajství ČT, a v nynější krizi se ukázalo, že jsou zaměstnanci zpravodajství ČT pro českou společnost vážně destabilizujícím prvkem. (JČ)
"Česká televize zbrklou a pošetilou protestní akcí zlikvidovala svou důvěryhodnost a dobrou pověst." Napsal nám jeden pracovník ČT:
Problem je v tom, ze zcela pitomy a od
pocatku nesmyslny spor dovedli lide ze zpravodajstvi, hledajici podporu
kdekoli, kde ji mohli nalezt, z odborne roviny do politicke a tak obratili tuto
zalezitost idiotskym zpusobem ve spor politickych stran. Politici se
pochopitelne chopili prilezitosti podle hesla "Podporu za publicitu". To je
konec duveryhodnosti, povesti atd. Ceske televize a pro mne osobne zdroj
nejhlubsi mozne frustrace, nejhorsiho prozitku za poslednich jedenact let.
To se nemelo stat za zadnych okolnosti.
Poznámka JČ: A tak, lze dodat, se, druhořadost zpravodajské redakce, s kterou za poslední léta nikdo nedokázal hnout, České televizi nyní fatálně vymstila. Mnohokrát jsme v Britských listech varovali, že nedojde-li k profesionalizaci zejména zpravodajství ČT, osud této televize je zpečetěn: buď se rozpadne anebo bude zprivatizována. Nad privatizačními hlasy může totiž ČT zvítězit jen naprostou, mezi politiky úžas a hluboký dojem budící nestranností a profesionalitou.
Dva velmi nevánoční scénáře pro Kavčí hory
Scénář 1, varianta Vítězný prosinec:
26. 12. Revoltující zaměstnanci stále odmítají Jiřího Hodače jako ředitele. Ten proto dává příkaz k obsazení redakce zpravodajství bezpečnostní agenturou a jeho lidé začínají vysílat náhradní pětiminutové zprávy. Jana Bobošíková se ujímá funkce ředitelky zpravodajství, Antonín Zelenka dočasně vykonává funkci šéfredaktora zpravodajství i publicistiky zároveň. Eva Jurinová oznamuje, že nenastoupí do funkce tiskové mluvčí.
27. 12. Od postupu nového vedení se distancuje Čtyřkoalice a odbojná část sociální demokracie. V Senátu už má frakce odmítající Hodačovu volbu většinu. Z Rady ČT odstupují Pavel Kabzan a Václav Erben, předseda Mareš je na ulici napaden davem a je s lehkými zraněními hospitalizován. Zpravodajství je objektivní a vyvážené, rozhodně však ne kvalitní. Mezi lidmi se České televizi obecně přezdívá "klausovize".
30. 12. Kancelář presidenta Havla žádá, aby president směl pronést novoroční projev v přímém přenosu. Jiří Hodač požadavek striktně odmítá a president ohlašuje, že s novoročním projevem proto vystoupí na demonstraci 3. ledna.
3. 1. Manifestace na Václavském náměstí se účastní asi 150 tisíc lidí. Miroslav Macek hovoří o "hrstce pomatených křiklounů", Miloš Zeman si pochvaluje profesionalitu zpravodajství České televize, které demonstraci věnovalo přiměřený prostor jedné a půl minuty. Petra Buzková, Michal Kraus a Lubomír Zaorálek definitivně opouštějí stranu.
15. 1. Podle výzkumu agentury Sofres-Factum jsou preference čtyřkoalice na pětačtyřiceti procentech, komunisté mají dvacet tři. Rekord zaznamenala i televize Nova: poprvé v historii její večerní zprávy sleduje 95 % diváků, kteří mají v tu chvíli zapnutý televizor.
Scénář 2, varianta Janajevův puč:
25. 12. Rada České televize se schází s krizovým výborem zaměstnanců. Je předběžně dohodnuto, že Rada odvolá ředitele Hodače a výměnou nebudou zaměstnanci požadovat její odstoupení, ale akceptují rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Řediteli Drahošovi je pozastavena funkce ředitele brněnského studia a je nařízen zvláštní forenzní audit hospodaření studia.
27. 12. Po konzultacích se zaměstnanci navrhuje Rada do funkce generální ředitelky Kateřinu Fričovou. Krizový výbor sepisuje deset požadavků, mj. revokaci všech rozhodnutí ředitele Hodače a tříměsíční moratorium na personální změny. Fričová přijímá a ujímá se funkce.
1. 1. Zaměstanci dál nosí na znamená vítězství červenobílé stužky, zpravodajství pod starým vedením se rychle vrací do normálu. Problémem jsou pouze debatní pořady, kam vytrvale odmítají přijít představitelé ODS, ale ty bez problému nahrazují "nezávislí" odborníci.
20. 1. Sněmovna odvolává Radu České televize, ale protože se poslanci nedokážou dohodnout na jménech nových radních, orgán zůstává dočasně neobsazen.
Aktualizace, sobota 21.30:
Bojující strany se opevňují ve svých pozicích. V sobotních Událostech opět vystoupila na podporu rebelujících pracovníků ČT řada intelektuálů a veřejně známých osobností, mj. Jiří Dienstbier a Jiří Krejčík. V příspěvku vystoupila i Jana Bobošíková, která možnost spolupráce s novým vedením nevyloučila, ale ani je nepodpořila, a v záběru přes žaluzie do zasedací místnosti Rady ČT mohli diváci spatřit kromě ní rovněž moderátora Antonína Zelenku.
Generální ředitel Jiří Hodač, který odpoledne redaktorům bez úspěchu nabídl smír, poté zakázal přístup do budovy zpravodajství všem nepovolaným osobám včetně novinářů. Proti tomu již v průběhu večera protestoval šéfredaktor veřejnoprávního Radiožurnálu.
Výraznou prohru ředitel utrpěl, když se v průběhu odpoledne neúspěšně pokusil odvolat šéfredaktora zpravodajství Bohumila Klepetka.
Následující kolo střetu se má odehrát krátce před půlnocí v živě vysílané "talk show" Noc s Andělem. Jestliže Hodač zakáže vstup hostům, které si moderátor Pavel Anděl pozval, lze očekávat tvrdou konfrontaci a "foukané sklo" nebo "koťátka".
Celkově se zdá, že Hodač po dnešním dni víc ztratil než získal, protože kromě politiků opozičně-smluvních stran, radních, kteří ho zvolili, a zkompromitovaného Zdeňka Drahoše, ho nepodpořil nikdo, zatímco druhá strana - jakkoli vratká je její pozice sub specie legis - bez problémů získává na svou stranu další a další osobnosti.
Hodač není stále schopen získat kontrolu nad obsahem vysílání a je proto možné, během vánočních svátků odstoupí - smír se nezdá možný a na silové řešení Hodačově vedení zatím chybějí prostředky. Kredibilitě České televize to neublíží: ta v důsledku vývoje posledních dnů už nemůže být nižší. (TP)
Aktualizace, sobota 18.00:
Publikujeme rozsáhlejší analytický text Nikolaje Savického z České televizi k nynější krizové situaci v této veřejnoprávní instituci. Viz první text těchto BL.
"Naše ČT". Vzbouřenecká stránka na internetu: Sdružení "Česká televize - věc veřejná" si zaregistrovalo doménu. Jmenuje se opravdu příznačně pro tuto skupinku zastánců "nepolitické politiky": www.nase-ct.cz
Co říci k takovémuto pojetí veřejnoprávnosti? Asi nic... :))) Doména sedí jako alias na serveru sazeče a webdesignera Jakuba Formanka WebWorx (IČO 67667899) wwx.cz (šok)
Aktualizace, sobota 13.00:
Protesty pokračují. Podle zprávy ČTK protestující televizní tvůrci a osobnosti veřejného života na dnešní schůzce v kině MAT jednali o dalším postupu. Publicista Jan Urban oznámil, že podle jeho údajů má být ředitelkou zpravodajství jmenována Jana Bobošíková, a vyzval umělce, aby jí zabránili ve vstupu na Kavčí hory.
Protože mám podobné informace, zeptal jsem se již před dvěma dny J. Bobošíkové, zda jí byla nabídnuta účast v novém vedení televize; na e-mailový dotaz jsem však nedostal odpověď. Jmenování Bobošíkové, která se netají svými sympatiemi k Občanské demokratické straně (a která moderovala v poslední době řadu akcí pořádaných touto stranou nebo institucemi, které jsou s ODS těsně spojeny), by ovšem znamenalo další vyhrocení situace; teze, že jde o opozičně-smluvní normalizaci, by se v takovém případě stala nepochybnou.
Fascinující na současném dění je to, že lidé, kteří postrádají základní předpoklady profesionálního žurnalismu, se dovednou manipulací vmanévrovali do pozice mučedníků demokracie a tato aureola jim zůstane, i když budou poraženi. Rozmíška stále jasněji nabývá kontur politické krize. O co v ní jde, jsou samozřejmě volby: je paradoxní, že radní Dědečková (ODS) svou nezkušeností a nedostatkem předvídavosti připravila vlastní stranu v příštích - řádných nebo mimořádných - parlamentních volbách o několik procent hlasů. (TP)
Vynikající manipulační schopnosti spiklenců z České televize; absolutní nedostatek kritického myšlení v české společnosti. Je fascinující, jak ráda se česká společnost - jedenáct let po pádu komunismu - nechává opíjet rohlíkem. Boj podřadných, neprofesionálních zaměstnanců zpravodajství České televize o to, aby si mohli udržet zaměstnání, které jim nepřísluší, byl jimi nyní úspěšně zpolitizován a proměněn v údajný boj za demokracii a za "záchranu nezávislosti České televize". O nic takového přitom nejde, jde pouze o právo skupiny novinářů, napojených především na Unii svobody, mít přímý vliv na zpravodajství České televize a o právo pracovníků zpravodajství ČT, kteří nevědí, co je profesionální žurnalistika, zpravodajství České televize dále ovládat. Je pravda, že Rada České televize byla od počátku handicapována tím, že podle špatného zákona byli její členové nominováni prostřednictvím politických stran. Původní rozhodnutí Rady ČT odvolat Dušana Chmelíčka a nahradit ho novým ředitelem však nebylo politickostranické - bylo motivováno úsilím situaci v ČT zprofesionalizovat a zprůhlednit. Potíž je, že Rada ČT odvolání starého ředitele a jmenování nového provedla ostře nekompetentním způsobem. Pracovníkům zpravodajství ČT, kteří neumějí dělat novinářskou práci, ale jsou vynikajícími manipulátory, se podařilo zmanipulovat neinformovanou českou společnost tak, aby krizi v televizi začala interpretovat jako politický spor, jako vinu opozičně-smluvních partnerů, především ODS, aby začala považovat druhořadé pracovníky ČT, zápasící o zachování svých postů, za bojovníky o demokracii! Pohled na pražskou hereckou a "intelektuální" obec, jak se staví za tyto bojovníky za vlastní chleba, jako by šlo o mučedníky demokracie, je komický. Důvod pro toto hromadné změtení myslí je začarovaný kruh: nedostatek informací v české veřejnosti o skutečné situaci v České televizi a neschopnost poznat, že to, co lidem ve zpravodajství Česká televize nabízela, bylo hrubě nekvalitní a bylo zapotřebí změny. Nejsem-li schopen vnímat, že mi zpravodajství ČT poskytuje nehorázně nekvalitní službu a tak zneužívá mých peněz plátce televizního poplatku, nechám se zblbnout a začnu vystupovat na "obranu demokratických novinářů". Tito novináři přitom vůbec neznají principy nezávislosti a nestrannosti. (Vůbec přitom není jasné, jak se obává v článku v BL Nikolaj Savický, zda by byl nový generální ředitel Jiří Hodač hrozbou výrobě kvalitních celovečerních filmů.) Politický aktivismus a manipulace byl nyní v ČR povýšen na základní princip jednání ve společnosti. Není snad třeba dodávat, že Jan Urban varuje před jmenováním Jany Bobošíkové nikoli z postoje nezávislého pozorovatele, ale jako hrubě zaujatý politický činitel. Svou neobratností ovšem Rada ČT televizním mafiánům velmi pomohla: jmenovala nepříliš schopného Jiřího Hodače, který nynější krizi těžko zvládne - jmenováním Jany Bobošíkové do funkce ředitelky zpravodajství ČT se Rada těžko bude dále bránit před obviněními ze zaujatosti ve prospěch opoziční smlouvy, i když, důrazně opakuji, původní úsilí Rady zlepšit situaci v ČT NEBYLO motivováno politicky. Bobošíková totiž sice je dobrá novinářka, ale poslední dobou se příliš přiblížila ODS na to, aby bylo možné, aby v nynější situaci přijala funkci ředitelky zpravodajství ČT. Mafiánům v ČT se podařilo velmi úspěšně proměnit svůj boj o chleba v boj mezi soupeřícími politickými seskupeními ve společnosti a úsilím zachovat si pozice v redakci zpravodajství vyvolat v zemi politickou krizi. Měla tohle učinit Česká televize? Už to dokazuje, že reformy v ČT bylo naléhavě zapotřebí, protože takto tato veřejnoprávní instituce české společnosti hrubě uškodila. - Česká republika se opět jednou stala ke své škodě obětí hrubě manipulativních politických her. Důsledkem může být jen odcizení obyvatelstva od toho, co se děje na zkorumpované a nekompetentní politické scéně - a vskutku, veřejnost sice s manipulátory ze zpravodajství ČT silně sympatizuje (nemá informace) - ale celkem je jí to, co se děje kolem České televize, nakonec jedno. (JČ)
Akualizace, pátek 20.00:
Redakce zpravodajství České televize zvolila novou taktiku: v pátečních Událostech stála po celou dobu za moderátory pořadu mlčící "stráž" z intelektuálů a herců. Samotná osmiminutová reportáž o situaci v ČT byla ale opět značně nekvalitní a neprofesionální. Je zjevné, že nový ředitel nemá obsah vysílání stále pod kontrolou. (TP)
Personální čistky v brněnském studiu ČT. Podle informací pracovníků TS Brno se vedení studia rozhodlo pro represivní akci, jíž bylo pracovně-právními sankcemi postiženo sedm zaměstanců, kteří v minulých dnech vystoupili proti Radě ČT nebo proti řediteli studia Zdeňku Drahošovi. Mimo jiné studio zcela ukončilo spolupráci s Břetislavem Rychlíkem a s jeho manželkou Monikou.
Události bylo věnováno páteční Tady a teď, na rozdíl od Událostí zpracované poměrně vyváženě a bez zásadních závad nestrannosti. Vystoupení Zdeňka Drahoše, který dostal v pořadu dostatečný prostor, bylo vzhledem k závažnosti toho, co odhalila kontrolní zpráva, velmi nepřesvědčivé, a neuspěla ani radní Jana Dědečková, která se snažila zjištěné nedostatky bagatelizovat.
Britské listy se budou kauze Brno věnovat i nadále; je nezbytně třeba, aby vedení brněnského studia zaujalo ke kontrolní zprávě stanovisko a buď zjištěná obvinění, z nichž některá lze posuzovat i jako indikátor hospodářské trestné činnosti v brněnské televizi, vyvrátilo, nebo přijalo odpovědnost a odstoupilo. (TP)
Akualizace, pátek 17.30:
Velká malá domů. Dnešní Právo přineslo informaci, že firma Spolstav, kterou kontrolní zpráva o hospodaření v TS Brno usvědčuje z neregulérního způsobu získávání a provádění zakázek pro Českou televizi, přijala rovněž zakázku na stavbu rodinného domu ředitele studia Drahoše. Ten v tom prý žádný konflikt zájmů nevidí. --- My ano, a velký. A propos, to by nás vážně zajímalo, jestlipak byl pan Drahoš takový grand a zaplatil ing. Kourovi za to, že sám na sebe při stavbě domku dohlížel, tak jako to pravidelně dělala jeho televize... (TP)
V bouřlivé atmosféře se odehrálo shromáždění asi pěti set zaměstnanců České televize v "garážích" na Kavčích horách. I když byl nový ředitel ČT Jiří Hodač na setkání pozván, nezúčastnil se ho. Pozvání naopak přijala členka Rady ČT Jana Dědečková a v překvapivě sebejistém a zdařilém vystoupení zaměstnancům objasnila svůj pohled na vývoj posledních dnů. Kritizovala manipulativní a neobjektivní způsob, jak o situaci píší české deníky i jak o ní vysílá sama Česká televize. Přítomní zaměstanci její argumenty z větší části nepřijali, avšak odměnili potleskem její odvahu.
Za redakci zpravodajství vystoupil s velmi slabým projevem (profesionální speaker!) Jiří František Potužník a jeho kolega z regionálního zpravodajství Adam Komers. Ten v emotivním vystoupení oznámil, že redakce zpravodajství nepovažuje způsob, jak referuje o událostech kolem ČT, za neprofesionální, a bude v něm pokračovat tak dlouho, dokud Rada ČT a ředitel Hodač nesplní požadavky krizového výboru (tj. dokud neodstoupí).
Zaměstnanci poté deklarovali, že jmenování Jiřího Hodače odmítají a nebudou ho jako generálního ředitele respektovat.
Po setkání nám Jana Dědečková potvrdila, že Rada je stále osmičlenná, tj. že nikdo další z jejích členů nepodal demisi. Na otázku, zda Rada neměla zvolit takového ředitele, který by se nebál přijít mezi zaměstnance a neposílal za sebe náhradníka, radní Dědečková odpověděla, že J. Hodač dnes převzal svou funkci a začal ji normálním způsobem vykonávat, takže ona žádný problém nevidí.
Jak nám sdělila mluvčí iniciativy ČT - věc veřejná Alena Müllerová, zaměstnanci ČT teď neplánují žádné další akce, ale chtějí se soustředit na získávání veřejné podpory. (TP)
Vysílání České televize nebude přerušeno. Jak uvedla ČTK, odborový předák Antonín Dekoj se v pátek ráno sešel s novým ředitelem ČT Jiřím Hodačem. Na setkání mu přislíbil, že zaměstnanci nepřeruší vysílání České televize. --- Čímž je tedy tajenka vzpoury na Kavčích horách vyřešena: televize se bude pod neschopným manažerem trápit ještě několik měsíců. (TP)
První vyhazov. S platností od pátku byl odvolán tiskový mluvčí České televize Jiří Tráva. Ředitel Hodač svůj krok odůvodnil tím, že Tráva je prý příliš spojen s osobou Hodačova předchůdce Chmelíčka. Prozatím byla stykem s médii pověřena Britským listům dobře známá ředitelka PR & Promotion Jaroslava Sedláčková. --- Domníváme se, že je to chybné rozhodnutí: Jiří Tráva vždy vystupoval jako skutečný profesionál a odvolávat ho za to, že dělal svou práci dobře, svědčí o zcela deformovaných manažerských představách nového generálního ředitele. (TP)
Poděkování české redakci BBC. Tento dopis poslal Václav Pinkava české redakci BBC v Praze:
Dekuji touto cestou ceske redakci rozhlasove stanice BBC, ze skrze interview 22.12.2000 dala prostor panu Drahosovi, nyni uchazeci 'jen' o post programoveho reditele CT, aby posluchacum sdelil, jak si vazi noveho generalniho reditele, a jak ochotne by mu byl napomocen, sec by mu sily stacily. Urcite k tomuto poklonkovani ma jen ty nejuslechtilejsi pohnutky. Jeho pripadne jmenovani tedy ani v nejmensim nezpochybni "vysoky mravni kredit" Jiriho Hodace, ktery byl tak uznale az obdivne zminovan.
Česká redakce BBC konstatuje, že se měl vysílat rozhovor Drahoš - Rychlík, z technických důvodů se však nepodařilo dostat Břetislava Rychlíka do vysílání.
Milan Šmíd protestuje proti návrhu privatizovat ČT. Z vánoční dovolené z Finska poslal Milan Šmíd článek, který zveřejňujeme jako čtvrtý text tohoto vydání BL.
Osm pracovníků zpravodajské redakce ČT Brno vydalo prohlášení, v němž potvrzují, že v Brně skutečně byly natáčeny pořady, které byly skrytou reklamou. Plný text tohoto prohlášení je zde.
Napětí v České televizi včera eskalovalo poté, co nově jmenovaný ředitel Jiří Hodač potvrdil úmysl nastoupit do funkce a zároveň pohrozil, že vyvodí tvrdé důsledky ze způsobu, jak pracovníci redakce zpravodajství přenesli spor o jmenování televizního ředitele do vysílání.
"Krizový štáb" zaměstnanců se rozhodl, že kromě podpisových akcí na několika místech republiky osloví přímo vedoucí představitele politických stran. Tím však dal všanc zbytek dobré pověsti redakce zpravodajství, protože obchod, který tím politikům nabídl, ohrožuje nezávislost veřejnoprávní televize přinejmenším stejně jako nekvalitní rozhodnutí Rady zvolit v "polním" konkursu ředitelem Hodače.
Podle očekávání je vývoj vodou na mlýn stoupencům privatizace: televize, která místo veřejné služby servíruje občanům reflexi vlastní nestability a manipulaci, skutečně těžko zdůvodní svůj čtyřmiliardový veřejný rozpočet. (TP)
Poslední bitva vzplála? Dnes v 11.30 se v garážích na Kavčích horách uskuteční shromáždění všech pracovníků České televize. Účast předběžně přislíbila i členka Rady ČT Jana Dědečková, takže lze očekávat ostrou výměnu názorů. (TP)
O Hodačově jmenování "se prý vědělo předem", už během výběrového řízení. Tvrdí to podle ČT (která ovšem už prokázala svou nedůvěryhodnost) jeden z neúspěšných kandidátů Jiří Mejstřík. Předseda Rady ČT Miroslav Mareš to kategoricky popřel. - I podle průběžných informací Britských listů z Rady ČT během minulých dní můžeme s plnou autoritou uvést, že je to nesmysl: členové Rady uvažovali o jiných kandidátech.
Syndikát novinářů: "ČT není nestranná". Syndikát novinářů ČR nesouhlasí s formou protestu zaměstnanců ČT, i když souhlasí s apelem na politiky, aby na ČT nevyvíjeli nátlak. "Česká televize již není nestranná ani nezávislá a nevykonává službu veřejnosti," napsala syndička Irena Válová.
Středeční pořad ČT o volbě generálního ředitele ČT Jiřího Hodače byl podle jejího názoru jednostranný a popíral principy novinářské profesionality.
"Syndikát nemůže a nesmí za okolností, které nastaly, podpořit žádnou ze skupin bojujících o politickou a ekonomickou moc nad ČT. Stejně tak syndikát nepodporuje Radu ČT ani žádného ředitele," napsala Válová.
Asi tři sta lidí přišlo v podvečer k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze na demonstraci proti způsobu zvolení nového ředitele České televize.
Moderátor setkání Jan Kraus ze sdružení ČT - věc veřejná řekl, že pod petici požadující odvolání nového ředitele Jiřího Hodače a změnu způsobu volby a kompetencí Rady ČT, se podepsalo 6000 lidí.
"Nejde nám o peníze. Kdyby tomu tak bylo, sedíme a děláme zábavné pořady," uvedl Kraus v emotivním projevu.
"Jiří Hodač byl sice zvolen pode zákona, ale proti zákonům logiky," řekl předseda odborové organizace ČT Antonín Dekoj po setkání s Jiřím Hodačem. Konstatoval, že sice osobně proti Hodačovi nic nemá, ale jako ředitele ho nechce: "Nevystupujeme proti osobě pana Hodače...bráníme tomu, aby televize byla předmětem takovýchto manipulací," dodal. - Jaké manipulace měl na mysli, to nespecifikoval. Dovedu si představit, že by pracovníci ČT spustili řev, ať by nyní byl ředitelem jmenován kdokoliv. Nechtějí totiž, aby bylo vidět do jejich interních mafiánských ujednání. (JČ)
"Je mi vás líto: Jiří Krejčík je obrovská postava a morální autorita a ne bavič," píše Šimon Dominik: Vazeny pane Culiku,
Vy se opravdu domnivate, ze Jiri Krejcik, obrovska postava ceske kinematografie a nesporna moralni autorita, je neznama osobnost (jak jinak si vysvetlit uvozovky a vyraz "tzv." u slovniho spojeni znama osobnost) a televizni bavic? Pokud ano, je mi Vas uprimne lito. Skutecne si totez myslite o Ladislavu Smoljakovi a Zdenku Sverakovi? Nebo o Tane Fischerove, profesoru Kouteckem a dalsich?
Je dobre ctit fakta. Clen Rady CT nepronesl v dokumentu nekolik z kontextu vytrzenych vet, ale prednesl cele prohlaseni, ktere Rada vydala 20. 12. a ktere jiz pred odvysilanim poradu bylo k dispozici na strankach CT. Ale overovani dava dost prace, ze?
A za posledni. V reakci na clanek Ivana Javorskeho doslova pisete, ze se Jan Kraus boji, ze prijde o devet milionu. To je tak trochu nesmysl, protoze suma devet milionu je celkovy celorocni rozpocet na novy porad Jana Krause v CT, takze o ty penize by v pripade zastaveni realizace prisli kameramani, reziser, osvetlovaci, zvukari, maskeri, staveci, scenograf a dalsi zainteresovani lide. Neinvestovalo by se ani do spotrebovane elektricke energie, ani do stavby dekoraci a dalsich zalezitosti, ktere by bylo zapotrebi udelat. Domnivam se, ze honorar samotneho Krause by byl pouhym zlomkem one celkove cifry. Mozna ze ne, ale deviti milionum, jak se snazite ctenarum vsugerovat Vy, by se rozhodne neblizil.
P.S. Vsiml jste si, ze jste Ivanu Javorskemu neodpovedel na jeho dve otazky, ktere Vam polozil v uvodu sveho dopisu? A nemyslite si, ze kdyby slo Janu Krausovi o penize, spise by se neangazoval a snazil se spratelit s novym reditelem?
Podle slibu zveřejňujeme plný text zprávy kontrolní skupiny o situaci v TS Brno. Zpráva je zde (soubor RTF, 284 KB), zde je digitální podpis ve formátu PGP. Z textu byly odstraněny pouze některé konkrétní finanční částky, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit oprávněné zájmy třetích osob; to se však netýká smluv s firmami, kde existuje zřejmé podezření z nekorektního jednání při zadávání zakázek, a samotnými členy kontrolní skupiny kritizovaných honorářů režiséra Jiřího Sequense. (TP)
To, že při nedávných mezinárodních matematických testech se umístily dívky jen z ČR, z Íránu, z Tuniska a z Izraele hůře než chlapci, je pravda Vladimíra Al-Malikiová z ministerstva školství k tomu poslala podrobnou zprávu MŠMT, která je zde.
Britské listy podaly k Vrchnímu soudu v Praze žalobu na Radu ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, která jim minulý měsíc odmítla poskytnout informaci, komu patří televizní stanice Nova, Prima a TV3. (TP)
Co je tak originálního na léčbě rakovinových nádorů podle dr. Fortýna, ptá se dr. David Oupický z Ústavu pro onkologická studia na Birmingham University:
Vazeny pane Culiku,
Musim priznat, ze me diskuse na tema lecby nadoru dle profesora Fortyna
trochu prekvapila. Osobne na ni nevidim nic revolucniho ani noveho,
embolizace nadoru byla vzdy jednou z moznosti lecby a teto problematice se
venuje rada vedeckych skupin po celem svete. Krome chirurgickych pristupu
zamezeni pristupu krve do nadoru jsou vyvijeny i mene invazivni zpusoby jako
pouziti nejruznejsich syntetickych ci prirodnich polymeru ve forme valecku
ci kulicek (casto obsahujicich jeste cytostatika ci jine leky zvysujici
efektivitu tohoto pristupu) schopnych rovnez zablokovat privod krve do
nadoru.
Dr. Oupický k tomu poslal celou řadu článků (od jiných autorů než dr. Fortýna) z poslední doby.
Sponzorování Britských listů. Ozvala se zatím řada čtenářů s různými nápady, o jejichž realizaci budeme uvažovat. Někteří čtenáři OPAKOVANĚ navrhují, že by byli za Britské listy ochotni rozumnou, nepříliš vysokou částku platit. Snad realizovatelnou částkou by bylo cca 1000 - 1500 Kč ročně. To je zajímavá myšlenka, ale na to, abychom získali k dispozici dostatečné prostředky k řádnému financování profesionální investigativní práce, by muselo pravidelných dárců být větší množství. Proto by nás zajímalo, kolik z několika tisíc pravidelných čtenářů Britských listů by bylo ku prospěchu české společnosti ochotno přibližně takovouto částkou na provoz Britských listů pravidelně přispívat a způsobit tak jejich profesionalizaci a posílení jejich nezávislosti. Své názory prosím pište do redakce tohoto listu. (JČ)
Hledají se nápady, jak získat sponzorování pro Britské listy. Pokud máte nápad, jak efektivně a systematicky finančně sponzorovat Britské listy, napište do redakce tohoto listu. Vydáváme tento deník už téměř pět let každý všední den zadarmo, se značným vypětím. Vzhledem k velkému pozitivnímu vlivu, jaký vykonává na českou společnost, by mělo být možné získat nezávislou finanční podporu, která by mohla vést k dalšímu zefektivnění práce BL ve prospěch české společnosti (dosavadních pět let pracují novináři Britských listů pro tento deník zadarmo až po ukončení svého normálního, každodenního zaměstnání). Firma Internet Servis, na jejímž serveru jsou Britské listy umístěny, neumí pro ně získávat placenou reklamu. Musejí tedy existovat jiné možnosti - nebo že by česká společnost skutečně nedokázala k vlastnímu prospěchu financovat elitní nezávislý analytický internetový deník?
Katedra slovanských studií Glasgow University vypisuje nyní jako každoročně konkurs na studijní místo lektora češtiny na školní rok 2001/02. Vybraný uchazeč obdrží roční stipendium 6000 liber a bude si moci během pobytu na Glasgow University vypracovat roční postgraduální thesi pro získání titulu MPhil. Hledáme bohemisty s ukončeným vysokoškolským vzěláním v kombinaci s libovolným dalším oborem, nejvhodněji angličtinou či ruštinou. Uchazeči by měli mít dobrou znalost angličtiny. Podrobnosti najdete na adrese http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/CzechLektor01.htm.
Znovu aktuální kniha. Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dovíte se v této knize mnoho o interních problémech České televize a proč jsou pořád odvolávání její generální ředitelé.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)