Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Aktualizace ke kauze Klekánice, 17.15:
ČT: "Vůbec žádný tlak na nás Sazka nevyvíjela." - Skutečně?
Jak Britské listy informoval šéf ostravského zpravodajství a jeden z autorů pořadu Petr Bohuš, Česká televize odvysílá Klekánici v nezměněné podobě v nejbližším možném termínu. Po odvysílání pořadu se má poskytnout Sazce prostor k vyjádření. Není jasné, jakou formu bude toto vyjádření mít. Pokud to nebude tvrdý rozhovor zkušeného reportéra typu: "Proč jste nám při výrobě tohoto pořadu vyhrožovali? Proč jste nám nabízeli zaměstnání? Proč jste po dlouhou řadů týdnů odmítali odpovědět na naše otázky?" a bude-li to pro Sazku reklamní šot, v němž bude její představitel moci vystupovat bez kritické oponentury schopného novináře, povede to jen k další diskreditaci České televize. Pracovníci České televize by na nic jiného než na ostrý rozhovor neměli ve vlastním zájmu své instituce přistoupit. Důležité také je, zda bylo úterní zrušení vysílání tohoto pořadu Klekánice oprávněné nebo neoprávněné. Pokud bylo neoprávněné, proč má být k pořadu cokoliv přičleňováno? Tyto otázky by mělo vedení České televize vyjasnit.
A ještě další velmi důležitá věc. Dnes v 16.58 vydala ČTK tvrzení mluvčího ČT Jiřího Trávy, že prý "od vysílání Klekánice ČT ustoupila bez nátlaku Sazky". Informace Britských listů se od tohoto tvrzení poněkud odlišují. Viz níže uvedené dva texty, které v minulých dnech rozšířila Sazka. Důvěryhodný zdroj konstatuje, že ve srovnání s tím, co se v posledních dnech dělo verbálně, jsou tato dvě prohlášení jen velice mírná:
Sazka a.s., odbor propagace a PR
K Žižkovu 4
190 93 Praha 9
DATUM: 2. října 2000
Od: Doubravová Stanislava
KOMU: Domácí redakce ČTK
2. října 2000
Tiskové prohlášení SAZKA, a.s., k avizované reportáži pořadu Klekánice
SAZKA, a.s., získala písemný materiál, z něhož lze vyvodit důvodné podezření, že redaktor České televize Jiří Ovečka připravuje tendenční a účelovou reportáž, jejíž obsah je způsobilý závažným způsobem poškodit dobré jméno a pověst akciové společnosti SAZKA. SAZKA, a.s, byl kromě jiného předán i dopis, v němž autor uvádí, že mu p. Ovečka naznačoval, že by „ stačilo něco profinancovat a reportáž by šla ze stolu a otevřela by se i cesta pro jiné možnosti“. V těchto souvislostech jmenovaná společnost považuje za velmi závažné, že se v případě p. Ovečky jedná o pracovníka veřejnoprávní televize. V zájmu objektivního posouzení proto podala SAZKA, a.s., trestní oznámení, v němž orgány činné v trestním řízení žádá o prošetření a právní posouzení oznamované záležitosti.
Dále SAZKA, a.s., podala trestní oznámení na Petra Bohuše, vedoucího redakce zpravodajství České televize Ostrava. Údaje, které jmenovaný redaktor uvedl v rámci upoutávky k reportáži KLEKÁNICE, považuje SAZKA, a.s., za účelové a zavádějící.
SAZKA, a.s., dále v daných souvislostech sděluje, že vzhledem k některým dalším událostem z poslední doby považuje celou záležitost za účelovou akci, která má za cíl poškodit pověst a očernit dobré jméno této společnosti u jejích akcionářů a zejména pak v očích sázející veřejnosti. Protože má SAZKA, a.s., důvodné podezření, že se jedná o pokus o vyvolání umělé aféry a o snahu zneužít veřejnoprávní médium formou odvysílání tendenčně pojaté reportáže, podala SAZKA, a.s., dne 14. září 2000 na Obvodní ředitelství Policie ČR v Praze 9 trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy podle ustanovení § 206 odst. 1 trestního zákona a dále trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle ustanovení § 158 odst. 1 trestního zákona.
2. října 2000
Prohlášení zástupců akcionářů SAZKA, a.s.
Moc, kterou disponují média, prezentující veřejnosti informace, je značná. Informace, které divák, posluchač či čtenář získá, považuje za pravdivé, protože důvěřuje profesionalitě těch, kteří informace shromažďují, zpracovávají a šíří. Mediální moc ale musí být vyvážena odpovědností za to, že informace budou ověřené a objektivní, že nebudou zneužity k poškození někoho, aniž by objekt kritiky dostal rovnocennou příležitost vyjádřit svůj názor. V právním státě, kultivované společnosti a ve veřejně právním médiu by tomu nemělo být jinak.
Nabyli jsme přesvědčení, že v případě reportáže České televize Klekánice, týkající se akciové společnosti SAZKA, tomu tak rozhodně nebylo. Zaznamenali jsme, že Česká televize - Studio Ostrava připravuje pořad, který podle pracovního scénáře redaktora Ovečky měl evidentně poškodit dobré jméno společnosti a na základě lživé konstrukce diskreditovat její vlastníky a členy vedení. Zástupci řídících orgánů a managementu SAZKA, a.s., se s dramaturgyní pořadu, paní Lenkou Polákovou, a dalšími zástupci ostravského studia setkali a nabídli jim plnou součinnost pro přípravu objektivní reportáže. Přes tento krok, nebo právě proto, nebyla nabídka více než měsíc vyslyšena a naopak pokračovala příprava pořadu nepochopitelným způsobem - o nás, bez nás. Vrcholem se stala upoutávka na pořad Klekánice, která zašla nejenom za hranici novinářské etiky, ale pravděpodobně i za hranici práva.
Protože považujeme postup ostravského studia České televize za naprosto nekorektní, za cílený a záměrně škodící útok, využíváme jediné možnosti mediální obrany, kterou je toto prohlášení:
1) akcionáři SAZKA, a.s., a jejich zástupci ve statutárních orgánech řídí společnost v souladu se zákonem, kdy zisk společnosti a její výtěžek jde výlučně na veřejně prospěšné účely, zejména do oblasti tělovýchovy a sportu
2) akcionáři SAZKA, a.s., odmítají jakékoliv vměšování cizích subjektů do řízení a činnosti plně privátní společnosti
3) akcionáři SAZKA, a.s., považují akci ostravského studia České televize za krok, který má úmyslně a účelově poškodit dobré jméno společnosti a uškodit tělovýchovnému a sportovnímu prostředí
4) akcionáři SAZKA, a.s., apelují na závažnost stavu, kdy dochází ke zneužití veřejně právního media ve prospěch zájmů třetích osob
5) akcionáři SAZKA, a.s., očekávají vysvětlení důvodů přípravy neobjektivní reportáže a zejména skandalizující upoutávky na pořad Klekánice ze strany vedení České televize a požadují prostor k vyjádření stanoviska oprávněných zástupců společnosti
6) akcionáři SAZKA, a.s., současně podnikají opatření k ochraně společnosti právní cestou.
V Praze dne 2.10.2000
za ČSTV - Ing. Vladimír Srb, předseda
za ČOS - Ing. Miloslav Pleskač, starosta
za ČASPV - PaedDr. Miloslav Tempír, předseda
za AČR - PaedDr. Roman Ječmínek, prezident
za STSČ ČR - Ing. Hynek Kohl, předseda
za ČSS - Jaroslav Pekař, prezident
za ČOV - MUDr. Milan Jirásek, předseda
za ATJSK ČR - Jindřich Stádník, prezident
za OREL - Ladislav Šustr, starosta
Text tohoto prohlášení je v plném znění uveřejněn na internetové adrese : www.sazka.cz.
Aktualizace, středa 4. října 14 hodin:
Demonstranti z Prahy si stěžují, že je ve vazbě bila policie
Tento článek vyšel dne 4. října v deníku Guardian. Anglická verze je zde.
Pozorovatelé, sledující v Praze dodržování lidských práv, vyjadřují znepokojení nad tvrzeními, že s aktivisty, kteří jsou stále ve vazbě, je po protiglobalizačních demonstracích v českém hlavním městě minulý týden špatně zacházeno.
Tvrzení propuštěných osob, že v policejní vazbě docházelo k sexuálním a fyzickým útokům, vyšetřuje nyní organizace Amnesty International, vzhledem k tomu, že o tom svědčí stále větší počet aktivistů.
Mluvčí britského velvyslanectví v Praze uvedl, že si Britové na vyslanectví na nic takového nestěžovali. "Výpovědi o české brutalitě jsou vysoce nepravděpodobné, ale pokud dostaneme oficiální stížnosti, předáme je na ministerstvo zahraničních věcí," uvedl.
Během demonstrací a po nich bylo zatčeno asi 850 až 1000 osob. Demonstrace se konaly v souvislosti s výročním zasedáním Světové banky a Mezinárodního měnového fondu minulé úterý a účastnilo se jich as 12 000 až 15 000 aktivistů z celého světa.
Právní pozorovatelé konstatují, že "několik stovek" osob je stále ještě ve vazbě a že se mnozí lidé pohřešují, i když pravděpodobně určitý počet odjel nenápadně domů.
Skupiny aktivistů protestují tento týden proti údajné policejní brutalitě u českých velvyslanectví po celé Evropě, včetně Británie, Itálie, Norska a Polska.
Bylo zatčeno údajně asi 500 cizinců, včetně velkého počtu Němců a Španělů.
Podle policie bylo obviněno 25 osob, včetně šesti Čechů. Všech 34 zatčených Britů bylo už propuštěno. Jednadvacetiletý univerzitní student z Londýna sdělil listu Guardian, že byl večer po demonstraci 26. září před Kongresovým centrem českou policií zatčen v hospodě.
Ruce mu policisté svázali páskou z umělé hmoty tak pevně, uvedl, že mu napuchla zápěstí. Byl donucen svléci se donaha, byl prohledán, byl vyfotografován a pak byl vězněn v cele čtyřikrát čtyři metry s dalšími 35 lidmi.
Když se kdokoliv pokusil spát, probudilo ho ostré světlo a policista, který tyčí přejížděl po mřížích cely. Student svědčil, že byl u toho, když byli lidé donuceni se svlékat o naha a když byli nazí, byli fackováni.
"Mně se skoro nic nestalo, ve srovnání s Italy a s Izraelci, na které ukazovali a bili je velmi fašistickým způsobem," uvedl.
"Když vezli 25 z nás na třetí místo, museli jsme utíkat směrem k autobusu dvěma řadami policistů, kteří nás bili do ledvin obušky a pěstmi. Byly tam i ženy a policisté se smáli, když nás bili. Pak několika lidem tekla krev z nosu."
Stejně jako jiní zadržení konstatoval student, že mu po většinu doby byl odepřen přístup k tlumočníkovi, byl donucen podepsat dokumenty v češtině, kterým nerozuměl,a byl mu odepřen spánek a jídlo.
Podle Občanských právních hlídek - skupiny, jejíž členové, včetně několika právníků, monitorovali dodržování spravedlnosti během protestů - viděli dva norští turisté, kteří se vydali na policejní stanici na severu Prahy, informovat policii, že jim byl ukraden mobilní telefon, "viděli celou řadu lidí, pouty přivázaných ke stěně, kteří byli silně biti".
Jiná svědectví tvrdí, že zadržené ženy byly donuceny se svléknout do naha a v přítomnosti mužských policistů dělat různé cviky.
Britská žena, které je mezi dvaceti a třiceti lety a trpí epilepsií, byla údajně policisty donucena, aby ve vězení napodobovala epileptický záchvat a dostala facku, když si odmítla vzít lék, který jí byl přinesen.
Právní pozorovatelé i Inpeg, organizátor hlavní demonstrace, konstatují, že lékařské zprávy potvrzují policejní brutalitu.
Česká policie byla silně chválena za to, jak si poradila s pouličním násilím, avšak většina zatčených, jak se zdá, byla zadržena na ulicích dávno po demonstracích a neměli žádnou přímou souvislost s násilím, kterého se dopustilo tvrdé jádro několika stovek anarchistů.
Právní pozorovatelé a Inpeg konstatují, že si najímají právníky a budou se soudně bránit v případech údajné policejní brutality. OPH také plánuje trestní stíhání proti české policii, která se dosud k těmto obviněním skoro nevyjádřila.
"Tohle není žádná podivná země jako Ukrajina a nemáme informace o tom, že by bylo s někým zacházeno špatně," konstatovala mluvčí pražské policie. "Je to nesmysl, ale pokud má někdo pocit, že s ním bylo zacházeno špatně, mohou jít na oddělení stížností a kontroly."