Policejní varování jsou podle BBC stále přísnější. Je to pravda?
Vzhledem k tomu, že jim není rozumět, tak nevím.
Reportáž o násilných střetech mezi policií a demonstranty v Praze, s fotografiemi (a plánem města, s hrubými chybami v češtině), je v angličtině na stránkách BBC zde.
Úterý 16.30:
Redaktor EkoListu zatčen
PRAHA - Při fotografování potyčky mezi demonstranty a Policií ČR v ulici Na Bučance byl dnes kolem 13:00 Policií ČR napaden redaktor EkoListu, přestože byl vybaven vestou pro tisk, kterou vydávala sama Policie ČR. Policisté našeho redaktora napadli fyzicky a slovně, přestože se prokázal novinářskou průkazkou, kopali ho a pravděpodobně mu rozbili fotoaparát. V současné době je spolu s jednou belgickou novinářkou spoután v policejním vozidle.
Redakce EkoListu se okamžitě obrátila na tiskové oddělení Policie ČR a Občanské právní hlídky se žádostí o pomoc.
Redakce EkoListu považuje napadení svého redaktora Policií ČR za hrubý útok na svobodu tisku.
EkoList je měsíčník o životním prostředí, EkoList po drátě (http://www.ekolist.cz) je internetový deník o životním prostředí.
EkoList po drátě i EkoList vydává občanské sdružení BEZK. Cílem BEZku je šíření objektivních informaci o problematice životního prostředí a jeho ochrany.
http://www.ekolist.cz
Kontakt a bližší informace: BEZK, Malířská 6, 170 00 Praha 7, tel.: 02/333 815 46, fax: 02/333 82 252, e-mail: ekolist@ecn.cz
Jakub Kašpar
Vedoucí redaktor zpravodajství, 0607/517 170, jakub.kaspar@ecn.cz
Včerejší Praha: Demonstrace se daly rozdělit na tři hlavní části
Část demonstrantů byla na magistrále "dole" - tj. před Nuselským mostem směrem z centra Prahy. Dá se říci, že tato část byla nejméně problematická. Policie zde v několika jazycích upozorňovala na to, že shromáždění je nepovolené, ale co jsem viděl, tak nijak nezasáhla. Magistrála zde byla (policejně) uzavřena již od náměstí I.P.Pavlova (a spíš níž).
Další výrazná část byla u uzavření magistrály "shora" - zde bylo v brzkém odpoledni shromážděno za nepřetržitého rytmického bubnování mnoho demonstrantů v růžových maskách apod., kteří zde tančili, ... - jednalo se zjevně o nemilitantní skupinu, která v průběhu dne obcházela Kongresové centrum a proti níž byly použity "bouchavé granáty" (tj. "granáty", které dělají velké rány, světelné a kouřové efekty, ale jinak jsou neškodné), poté, co se později někteří z nich pokusili ztéci "hradby" hotelu Corinthia (?), tak byli poměrně nevybíravě vytlačeni policejními těžkooděnci za podpory psů a slzného plynu, viděl jsem jednu zlomenou nohu (způsobeno policií) a jeden zkrvavený obličej (ochranka hotelu). Žádné výzvy policie jsem neslyšel. V této skupině jsem viděl 2 tajné policisty oblečené tak, aby "zapadli" - "samozřejmě" nijak neoznačené.
Třetí část demonstrantů byla pod Nuselským mostem. Zde bylo zapáleno několik (asi za celý den 6) "barikád" převážně z billbordů. Policie zde postupovala zdaleka nejamatérštěji. Například během (bez jakéhokoliv varování či upozornění) obsadila část ulice, ale po několika minutách se opět stáhla, nebo nechala volný průchod z boční ulice apod. Také se mi stalo, že jsem jel po nijak policií neregulované ulici na kole (Na Slupi) a najednou jsem dojel ke kordónu policejních těžkooděnců (+dvě vodní děla a jeden vojenský transportér) a odpovědí na můj příjezd (a odbočení do ulice Svobodovy) byl "granát" slzného plynu (půl hodiny před tím byla ulice normálně průjezdná, nebyl jsem nijak upozorněn a zkuste odjet na kole, když sotva dýcháte a přes slzy nevidíte na metr). Dole pod "nuselákem" došlo i na dlažební kostky, někteří policisté to patrně psychicky neunesli a viděl jsem několik kostek letících i z řad policistů.
Celkem lze o policii říci, že nahoře u Kongresového centra nebyly vážné problémy - policisté drželi "svoje linie" a byl "klid". Problém byl směrem dolů pod Nuselský most a kolem nádraží Vyšehrad. Zde velení policie zjevně situaci nezvládalo a policie se chovala chaoticky. Policie zde zasahovala bez upozornění a ještě k tomu špatně (viz slzný plyn, dlažební kostky, vodní děla ve chvílích, kdy o nic nešlo). Pro dokreslení na závěr - stalo se mi, že policejní těžkooděnci pod hotelem Corinthia vyběhli proti "růžovým fairies", odehnali je několik set metrů (i za pomocí slzného plynu), ovšem já jsem tam v klidu (se slzami v očích - opět odkazuji na to, že jsem tam měl kolo) stál i poté, co se kolem mě policie přehnala - v té chvíli jsem mohl dojít bez problémů až ke Kongresovému centru.
Protože jsem měl kolo, objel jsem všechna místa "střetů" několikrát a měl celkem přehled - počet demonstrantů, kteří by se dali označit za militantní (házení kostek, zapalování billboardů, tyče v ruce) bych odhadl tak maximálně na 200 (osob jsem viděl jich tak 50).
Chudoba
Chudoba je vážným problémem tohoto světa. Nikoli ovšem pouze ta materiální, která trápí občany zadlužených zemí světa třetího. Stejně vážným problémem je bída duševní, která se projevuje primitivním radikalismem.
Asi je zbytečné dokazovat, že člověk s dlažební kostkou v ruce ještě nikdy nezměnil svět k lepšímu.
Odpůrci globalizace, kteří se sjeli do Prahy, prokazují hladovějícímu třetímu světu medvědí službu. Při pohledu na jejich hořící barikády se totiž plány finančníků jeví jako smysluplnější alternativa než revoluce anarchokomunistů.
S finančníky lze diskutovat, zatímco zdivočelý dav pouze kropit vodním dělem.
Včerejší násilnosti v Praze nemají pouze lokální význam. Mediální zápas o veřejné mínění pravděpodobně odpůrci ekonomické globalizace prohráli globálně, u většiny televizorů po celém světě, kde bylo zřetelné, že česká policie chladnokrevně a disciplinovaně drží svou linii a demonstranti že se nebrání, nýbrž útočí.
Zatímco na záběrech ze Seattlu jsme sledovali drsné zákroky policie, z Prahy bylo k vidění agresivní a zákeřné počínání demonstrantů.
To má ovšem závažný psychologický důsledek. Světu který by možná se sympatiemi přijal nenásilný happening, nezbývá než konstatovat, že tito mladí radikálové nepředstavují žádnou naději lidstva, ale naopak další komplikaci.
Jestliže je třetí svět sužován dluhy, pak západní civilizaci ohrožuje intolerance, vandalství a terorizmus. Hnusnými prostředky nelze dosáhnout pozitivních cílů a člověk se zápalnou láhví v ruce je vždy symbolem zla.
Odpůrci globalizace ale nepřijeli pouze ztratit kredit. Také přivezli alibi pro finančníky. Ti zatím nic nezničili a s nikým se neperou.
Vysílá se ve středu 27. září ráno.
Poznámka JČ: Myslím si, že je to složitější. Praha tentokráte zažívá něco, na co je vnější svět už dávno zvyklý. Svět už je dnes takový. Je nemorální. Hnusnými prostředky sice nelze dosáhnout pozitivních cílů,ale cílů určitě. Děje se to pořád. A kromě toho, jde přece o neustálý mediální zápas o pozornost. V žádném případě nehájím ničení, které páchají zdivočelí aktivisté, ale uvědomme si, že dokud nezačne docházet k násilí, nikdo si ve světě protestů nevšimne. Obávám se, že vrstva profesionálních aktivistů s tím zcela cynicky počítá. Je možná signifikantní, že se pozornost světových sdělovacích prostředků obrátila k Praze až systematičtěji tehdy, když začali odpoledne demonstranti ničit. Vzpomínáte, kdo ze západních diplomatů řekl Albáncům v Kosovu, že se svět o to, že jsou utlačováni Srby, nebude zajímat, dokud nedojde k systematičtějšímu vraždění? Velmi pochybuji, že by šéfové MMF a Světové banky v současnosti hovořili tak skromně a vstřícně, kdyby bývalo nebylo četných takovýchto násilných demonstrací. A že finančníci v Kongresovém centru zatím nic nezničili? O tom by se dalo pochybovat - zeptejte se třeba lidí, vyháněných v Třetím světě neskrupulózními projekty, financovanými Světovou bankou z půdy, nebo lidí, které nemohou v některých afrických zemích posílat děti do základní školy, protože se za ní musí platit školné, na které nemají - stát nemá na financování školství, protože musí platit dluhy Světové bance. - Je jasné, že mezinárodním demonstrantům na náladách či názorech lidí v České republice naprosto nezáleží. Jistěže jsou mnozí z nich primitivní a hrubí doktrináři. Mají však vyzkoušeno, co v moderním světě, kde všichni neustále soutěží o globální pozornost, skutečně zabírá. - Jiná věc je: před dvěma dny na to upozornil Guardian - že MMF a Světová banka jsou pouze výkonné organizace a pokud někdo někoho kritizuje, měl by svou kritiku zaměřit na skutečně mocné lidi - ministry financí zemí skupiny G7, kteří určují MMF a Světové bance, co mají dělat.
Perly českých médií
aneb
Není nad to přečíst si poučený komentář v Respektu
(Z připravovaného nového vydání občasníku Louč)
Ještě nedávno jsem se domníval, že hloupější komentář než takový, který kdysi napsal Martin Komárek o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání nelze vymyslet. Mýlil jsem se. Dan Šťastný, autor, který "pracuje v Liberálním institutu", ho v Respektu 25.září v článku Komu patří spektrum - Jiný pohled na přidělování vysílacích frekvencí ještě překonal.
Nevím, odkud berou někteří lidé odvahu diskutovat o věcech, k nimž nenačerpali vědomostní minimum alespoň na úrovni střední školy. Možná je v tom ono věčně romantické "poručíme větru dešti," které se objevuje v myslích nezralého mládí podle historické epochy jednou v komunistickém, jindy zas v libertinistickém balení.
A tak se Dan Šťastný nejen rozhodl poroučet elektromagnetickému vlnění, jak se v daných frekvenčních pásmech má chovat (jinak si nedokážu vysvětlit jeho představu, že určité části kmitočtového spektra lze využívat ad libitum), ale kromě toho si navíc myslí, že pravidla plavby na celosvětovém oceánu elektromagnetických vln se řídí představami provinčního vltavského parníku s nálepkou Liberální institut.
Myslím, že větu "Co kdyby bylo výnosnější frekvenci 26 GHz vyhrazenou na pevné sítě FWA využít na provozování mobilní sítě nebo třeba na vysílání kvalitnějšího televizního signálu?" si asi spojaři dají za rámeček a budou si ji číst pokaždé, když se budou chtít srdečně zasmát.
Ono totiž o efektivním využívání kmitočtového spektra nerozhodují jenom "politici a státní úředníci", jak se domnívá Dan Šťastný, ale naštěstí také odborníci, kteří tuto fyzikálně limitovanou a individuálně obtížně dělitelnou entitu podrobně zkoumají a skutečně se ji snaží využívat pro přenos informací co nejlépe. Už mě unavuje posílat naše tržní komsomolce na internetovou adresu americké Federální komunikační komise http://www.fcc.gov, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak úspěšná bašta tržní ekonomiky vnímá kmitočtové spektrum a jak s ním nakládá.
A co se týče svobody využívání určitých částí kmitočtového spektra, možná by pomohlo, kdyby se Dan Šťastný seznámil s adresou www.itu.int. Není to tak dávno, kdy letos v květnu v Istanbulu rokovalo celý měsíc přes 2000 delegátů ze 150 zemí na Světové radiokomunikační konferenci právě o tom, která pásma pro které služby vyhradit. Pokud se nechce Dan Šťastný obtěžovat studiem odborných dokumentů, nabízím mu alespoň tiskové zprávy zde nebo zde.
A jestliže Danovi Šťastnému "připadá divné, že si stát osobuje právo rozhodovat, kdo a jak smí kterou frekvenci využívat," nebo považuje za skandál, že elektromagnetické spektrum "bylo záhy znárodněno", na to existuje jediný lék - zrušit stát jako správce veřejných statků.
Ostatně snahy o zrušení státu nejsou v historii lidstva ničím novým. Před více než sto lety to jeden ze sociálních utopistů, tenkrát ovšem trochu z jiných pozic, viděl takto:
"Stát byl oficiálním představitelem celé společnosti, jejím souhrnem ve viditelnou korporaci, avšak byl jím pouze dotud, dokud byl státem oné třídy, která sama pro svou epochu zastupovala celou společnost: ve starověku stát státních občanů-otrokářů, ve středověku stát feudální šlechty, v naší době stát buržoasie. Tím, že se stát nakonec skutečně stává representatem celé společnosti, činí sám sebe zbytečným (...) Na místo vlády nad osobami nastupuje správa věcí a řízení výrobních procesů. Stát se "neodstraňuje", odumírá."
Bedřich Engels, Anti Dühring, nakl.Svoboda 1947, str.239
Jana Dědečková kritizuje pořad Naostro
Tiskové prohlášení
27.9.2000; 0:53
Naostro
Ve světle dnešních události v Praze je zřejmé, že nedělní pořad ČT Naostro, kdy hostem M.Šímy byl S.Gross, byl nejen profesionálně ubohý, ale i společensky nebezpečný. Samoúčelné skandalizování policejních opatření a tlak na jejich uvolnění svědčí přinejmenším o naprosté absenci profesionálního úsudku těch, kteří jsou za přípravu pořadu zodpovědní.Člověka doslova mrazí v zádech při představě, že by tlak, jemuž byl v pořadu vystaven ministr vnitra za „ přehnané “ opatření byl úspěšný, a on část těch policistů poslal domů! Jde o naprosté selhání veřejnoprávního poslání média a přesný opak toho, co má dělat.
Jana Dědečková
Členka Rady ČT
Poznámka TP: Moderátoři debatních pořadů nebývají standardně vybavováni věšteckými koulemi a proto s uvažováním Jany Dědečkové ex post factum nelze souhlasit: otázka, zda vynaložené prostředky nebyly nadměrné, je zcela legitimní a mohla být položena. Moderátor by měl zaujímat pozici hostova přirozeného oponenta, proto je normální, že se občas ptá (v rozumných mezích!) i "hloupě". Politováníhodná byla ovšem umanutost, s níž Šíma na své konstrukci trval, i když Gross napoprvé odpověděl uspokojivě, a ještě víc způsob, jak se od něj (zejména ve druhé části pořadu) nechal okřikovat.
Poznámka JČ: Prohlášení Jany Dědečkové obsahuje jedno zásadní nedorozumění: v diskusi, a tedy i v televizní diskusi, je možno - a nutno - v rámci objasnění předmětu - vznášet jakékoliv, tedy i nejprovokativnější otázky. Moderátor veřejnoprávní televize nemusí zastávat "rozumný" názor, má v rámci diskuse předkládat nejrůznější názory - prostě aby se věc objasnila. Diváci by měli vědět, že názory vznáší právě jen v zájmu diskuse a nutně se s nimi neztotožňuje. (V tomto smyslu jsou velmi instruktivní studentské debatní kluby na britských univerzitách, kde je předloženo téma a studenti pak v rámci diskuse ho zkoušejí napadat z nejrůznějších úhlů pohledu - ne nutně jen z hledisek, které oni sami zastávají.) Česká veřejnoprávní televize by měla představovat právě takovouto názorovou otevřenost, vznášet i otázky, které dává advocatus diaboli, provokativní "ďáblův advokát". Je na interviewovaném, aby na ně přesvědčivě odpověděl. Není žádná otázka, která nesmí být vznesena. Vyjádření otázky nevyjadřuje názor.
Dr. Železný nelže a není majoritním vlastníkem CET 21
Vážený pane Pecino,
chápu Váš profesionální zájem zjistit, kdo vlastní komerční televize v ČR. Transparentnost vysilatelů je pro CET 21, asi stejně jako pro Vás, základní premisou jejich vlastní existence.
Proto v minulosti CET 21 vždy důsledně informovala o příslušných změnách vlastnické struktury uvnitř společnosti.
Vaše, bohužel, neprofesionální konstrukce vychází z faktu, že změna vlastnických vztahů CET 21 vzniklá po navýšení základního jmění není dosud zapsána v obchodním rejstříku. Každý právník Vám řekne, že nový společník se ujímá svých plných práv v momentě, kdy se přihlásí ke svému vkladu a tento vklad řádně splatí. V tomto konkrétním případě tomuto kroku ještě předchází schválení ze strany RRTV. Obě tyto podmínky byly v případě nových společníků CET 21 řádně splněny, a to k datu 5. ledna, resp. 6.ledna 2000.
Odkazuji Vás také na odstavec z dopisu vedoucí Úřadu RRTV paní Dr. Havlíkové, který jasně pojmenovává proces změn ve vlastnické struktuře společnosti CET 21. Ostatně,
sám jste jej zveřejnil na Britských listech 25.9.2000.
Rada na svém 25. zasedání dne 21.12.1999 na základě žádosti provozovatele o souhlas Rady předem rozhodla podle § 14 v zákonné lhůtě o změně udělené licence CET 21, spol.s r.o. a schválila změnu spočívající v navýšení základního jmění z 200.000,- Kč na 10.200.000,- Kč.
V přistoupení nových společníků MEF Media, a.s. a Edikon, a.s. a ve změně podílů a vkladů společníků (viz např. tisková zpráva Rady z 21.12.1999, podrobně pak Zpráva Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání ze rok 1999, str.44 a další).
Společnosti MEF Media a Edikon se proto staly společníky společnosti CET 21 už dnem účinnosti jejich prohlášení o převzetí závazků k novým vkladům. Toto prohlášení učinila společnost Edikon dne 5.1.2000 a společnost MEF Media dne 6.1.2000. Kopie obou prohlášení a potvrzení o splacení navýšení základního jmění ze dne 7.1.2000 bylo zasláno RRTV. Společnost MEF Media tedy vlastní obchodní podíl 24,02 % v CET 21 a Edikon 24,51%.
Společnost CET 21 podala dále návrh na zápis příslušných změn společnosti do obchodního rejstříku na Krajském obchodním soudu v Praze už 11.2.2000. Vlastní zápis, který má v tomto případě pouze deklaratorní charakter, je tedy věcí Krajského obchodního soudu, a není vinou CET 21, že trvá již téměř 8 měsíců. Není neobvyklé, že zápis změn do OR trvá i rok a půl.
Z uvedeného jednoznačně vyplývá, že Dr. Vladimír Železný není majoritním vlastníkem společnosti CET 21. Pro upřesnění: Dr. Vladimír Železný vlastní obchodní podíl 11,78 %.
Všechny uvedené skutečnosti byly společností CET 21 několikrát publikovány a byly zveřejněny i v médiích. Jejich opomíjení ve Vašich materiálech je pro čtenáře zavádějící.
Stejně tak i tvrzení, že "Vladimír Železný zřejmě lže, když tvrdí, že nemá v CET 21 většinový podíl". Takové chyby nejsou hodny profesionálních novinářů, kteří se věnují české mediální scéně.
Poznámka Tomáše Peciny: Jenže druhý odstavec § 27 obchodního zákoníku říká: "Skutečnosti zapsané v obchodním rejstříku jsou účinné vůči každému ode dne, ke kterému byl zápis proveden. Proti tomu, kdo jedná v důvěře v zápis do obchodního rejstříku, nemůže ten, jehož se zápis týká, namítat, že zápis neodpovídá skutečnosti." Takže je mi líto, ale V. Železný je zatím majoritním vlastníkem společnosti CET 21, a přestane jím být teprve dnem, kdy rejstříkový soud zápis provede.
Poznámka Martina Chalupského: Společnost CET 21 trvá na svém prohlášení a nevidí důvodu na něm nic měnit. Odkaz Tomáše Peciny na § 27 obchodního zákoníku je právně irelevantní. Zároveň CET 21 doporučuje Britským listům, aby se neuchylovaly k laickým právním analýzám a v případě jakékoliv právní potřeby se obracely na odborníky v oblasti práva. V konečném efektu jim to může ušetřit starosti a někdy i peníze.
O mediální manipulaci
Britské listy - udavačův koutek
Vyvíjejí Britské listy tlak na Neviditelného psa, aby publikoval "špatné články"?
Jak někdy probíhají redakční rozhodnutí, co bude publikováno v Neviditelném psu
Jan Čulík
Rozhovor s Ondřejem Neffem na serveru Pauza obsahuje tuto zajímavou pasáž:
Ano. Abych pořád jenom nechválil, Internet s sebou mnohdy přináší mnohoslovnost. V novinách je norma pro článek takových patnáct řádek a když má nějaký text vice než devadesát, tak to už musí být bomba, kterou napsal Klaus nebo papež. Kdežto na Internetu si sedne borec ke klávesnici, hraje na ni jak na varhany, chrlí písmena a ještě v polovině nevíme, co měl na mysli. Navíc když si dovolíte mu říci, že nějakou jiskřičku má jeho článek od šesté obrazovky dolů, tak se urazí a práskne vás Čulíkovi do Britských listů, že jste komunista, cenzor a Mengele. A Čulík to samozřejmě s chutí zveřejní. Takhle to prostě na Internetu chodí.
Pokud tomu rozumím, Ondřej Neff, chudák, musí v Neviditelném psu zveřejňovat i špatně napsané články, protože jinak by ho zneuznaný netalentovaný autor "prásknul Čulíkovi do Britských listů". Zaujalo mě to, protože v roce 1995 česká Svobodná Evropa cenzurovala Čulíkovy příspěvky proto, že byly kritické vůči Klausovi či vládě (často šlo i o články ze západního tisku) - a výmluvu, kterou pro to posléze její pracovníci na jednom veřejném fóru použili, bylo to, že Čulík psal stylisticky špatně a byla prý obrovská práce s redigováním jeho příspěvků. (To, že v letech 1993- 1995 Čulíkovi Svobodná Evropa vysíla přes 300 minut materiálů měsíčně, tedy přes 10 minut textů denně, a žádná práce s jejich redigováním jaksi nebyla, což si může každý ověřit v archívech, třeba v Ústavu pro soudobé dějiny, kde jsou uloženy skripty pořadů Svobodné Evropy, a Čulikovy příspěvky z let 1993- 1994 jsou v podstatě bez redakčních škrtů bylo přitom poněkud pozapomenuto.) Jinými slovy, proti obvinění, že se chovám jako cenzor, je vždy užitečné se hájit narčením, že ten, kdo volá po svobodě projevu, je vlastně primitiv a prosazuje nekvalitní práci.
Rád bych věc i v případě Neviditelného psa uvedl na pravou míru. Obávám se, že nešlo o špatně napsaný článek, ale o článek, který se ideologicky nehodil. Zveřejňuji k tomu několik materiálů z poloviny července 2000 - ty jsou podstatou výše uvedeného výroku Ondřeje Neffa. Nechť si o věci udělá každý vlastní úsudek. V žádném případě se nutně neztotožňuji s níže uvedenými názory Štěpána Kotrby (ani Ondřeje Neffa).
Aby nebylo mýlky, prohlašuju hned úvodem, že nepociťuji žádné osobní antipatie vůči Ondřeji Neffovi. Jde mi o princip, nikoliv o osobu.
Tak k věci.
Celá věc začala tím, že Ondřej Neff otiskl příspěvek Vladimíra Smejkala, s nímž nesouhlasil Štěpán Kotrba. Kotrba poslal do Neviditelného psa polemickou reakci, ale Neff nereagoval, ani příspěvek nepublikoval. Toto byl článek, který Neff nezveřejnil, ani na něj nereagoval:
Nechlubí se pan Smejkal cizím peřím?
Dovoluji si Vám oznámit, že...
ak. soch. Štěpán Kotrba
11.7. 2000
"Dovoluji si Vám oznámit, že..." ta původní verze zákona o digitálním podpisu, jejímiž autory byli Vladimír Smejkal a Pavel Mates (na základě zadání lobbistické skupiny podnikatelských subjektů SPIS) a kterou se chlubil (nikoliv byl autor) Vladimír Mlynář (i když zákon iniciovali společně čtyři místopředsedové Sněmovny - Stanislav Gros/ČSSD, Ivan Langr/ODS Vladimír Mlynář/US a Cyril Svoboda/KDU-ČSL) byla vládou odmítnuta jako v mnoha ohledech neodpovídající legislativě EU. Z iniciativy Alexandra Kratochvíla (tehdy náměstka, později ředitele ÚSIS) byla ustavena společná expertní komise SPIS a ÚSIS, která připravila kompromisní a acquis communitaire odpovídající znění návrhu zákona, který byl následně předložen jako společné znění Sněmovně. Kdybychom chtěli být objektivní, museli bychom vyjmenovat další legislativce (např. Dr. Hermocha), kteří formulovali jednotlivé pasáže či jiné oponovali. Samotnými experty SPIS byly opětovné zásahy Vladimíra Smejkala do znění návrhu zákona odmítnuty jako neprofesionální. Slovo "autor" v případě vytvoření návrhu zákona je samo odporující zákonu - tentokráte autorskému... Slova "hlavní autoři" bych já osobně v případě finálního textu návrhu jakéhokoliv zákona nepoužil ani ve svých nejbujnějších snech... Ale bujnost fantazie, nabubřelost a právní omezenost není mou silnou stránkou.
Jeden můj přítel tvrdí, že "nepochválí-li tě nikdo jiný, musíš se pochválit sám."
Přeji panu Smejkalovi mnoho úspěchů v "tvorbě" dalších zákonů a více soudnosti.
Samotnému zákonu pak přeji, aby co nejzásadnějším způsobem přispěl k vytvoření e-společnosti v české kotlině.
Dalším e-zákonům přeji, aby už nebyly tak hloupým způsobem zpolitizovány. Není důvod. Stejně budou muset mít všechny bruselskou míru...
Autor je člen expertní skupiny pro informatiku a telekomunikace ČSSD.
Dopis Štěpána Kotrby Ondřeji Neffovi:
12.7.2000
Pane kolego, dostal jste včera můj mail s maličkou polemikou se Smejkalem?
Neobdržel jsem totiž ani vaše zamítnutí, ani jsem svůj příspěvek dnes nenašel na Psu.p>
Dík za odpověď, ať již bude jakákoliv... :))
Štěpán Kotrba
Odpovědí bylo od Ondřeje Neffa mlčení, a tak Štěpán Kotrba zaslal Neffovi i Britským listům tento razantní text:
-----Original Message-----
From: těpán Kotrba [mailto:kotrba@oasanet.cz]
Sent: Thursday, July 13, 2000 3:52 PM
To: Jan Čulík (el. adresa)
Cc: Neff, Ondřej (el. adresa)
Subject: PUBLIC: Chlubení cizím peřím na Neviditelném psu
Na okraj mediálních manipulací
Chlubení cizím peřím na Neviditelném psu
Štěpán Kotrba
Vážím si práce, ať ji dělá kdokoliv. Vážím si i té hromady každodenní práce, kterou má Ondřej Neff s vydáváním Neviditelného psa. Udržování deníku v náročných konkurenčních podmínkách malého českého internetu je práce záslužná - zvláště, když ji dělá s omezenými prostředky jedinec. Neviditelný pes byl zpočátku své existence tribunou, z níž svěže zaznívaly hlasy různé. Liberální i konzervativní, levicově orientované i pravicové. Z české kotliny, exotických i méně exotických zemí, bitevních křižníků USA i zámořských ostrůvků. Pojítkem byl český jazyk i jeho laskavé novotvary, které do něj Ondřej Neff (a nejen on) zanášel a dodnes zanáší. Fanklub Psa se utěšeně rozrůstal a diskuze byla kritická, ale korektní a věcná. Pak ale došlo ke zvratu. Pes zmohutněl a dospěl. A zřejmě se nechal někým zaměstnat. Už nebyl jen hravý či uštěkaný, stal se občas zlý a kousavý. Asi to dostal do popisu práce. Jedny (v české společnosti menšinové, v její publicistické části hystericky převládající) názory začaly převažovat, až docela a totálně ovládly tento list. K jeho vlastní škodě. Výsměch nové exekutivě "za každou cenu", denunciační dokumenty pochybného původu, preferování jednostranných, "anarcho-liberálních" pohledů bez ohledu na vyváženost, "pravá" laickost a tupá nesmiřitelnost udělaly z Neviditelného psa lacinou žvanírnu. Bulvár.
Přednost mají zřejmě pouze autoři "modří" - prověření Respektem, Reflexem, Svobodnou Evropou, MfD či LN. Adorace politiků pravé části spektra, nesmiřitelný odpor k levici. Jakékoliv. Výsměch ústavním institucím. Pohrdání politiky. Nekritické zbožštění oné ukecané "svobody", kterou internet přináší. Neúcta k objektivním argumentům.
Zahraniční stín ODS, pan poslanec Zahradil se každých čtrnáct dní transformuje do podoby publicisty a stal se tak klíčovým autorem Psa, senátor Žantovský se pouští na tenký led politického komentátora s šarmem a objektivitou sobě vlastní. Sukces.
Poslankyni Vlastu Štěpovou, která českou republiku úspěšně reprezentuje už druhé volební období v Radě Evropy (nyní jako její místopředsedkyně), vidí Neviditelný pes na titulní stránce jen s pohrdlivým úsměškem pubertálního karikaturisty, přesto jsou mnozí autoři Psa "školení" odborníci na kritku agend RE. Na téma nového velvyslance v Rusku - Jaroslava Bašty - má Pes mimo občasných zpráv ČTK pouze "zavrženíhodný chtip" (13. 7.). No co? Jsou to přece socani...
Korunu manipulativní propagandistické žurnalistice na Psu ale nasadil sám Ondřej Neff nedávno. Osobně. 11. 7., jako součást Psa Classic, uveřejnil Neff sebeoslavnou glosu z pera Vladimíra Smejkala. Jelikož jsem byl poměrně dobře seznámen s průběhem prací na zákonu o elektronickém podpisu od jeho samého počátku, jednu z původních verzí jsem částečně oponoval a k průběhu tvorby zákona jsem se čas od času i mediálně vyjadřoval, dovolil jsem si zveřejnit svůj pohled na tuto úsměvnou glosu. Napsal jsem hned ten den Ondřeji Neffovi krátký, polemický příspěvek s názvem Nechlubí se pan Smejkal cizím peřím?. Čekal jsem. Marně. 12. 7. jsem tedy poslal zdvořilý mail panu šéfredaktorovi opět. Čekal jsem opět. Opět marně. Bohužel chléb a hry hýbou lidem prostým stále. Špetka lži, půl hrnku zředěné pravdy, trocha emocí, jen maloučko rozumu a je z toho guláš k nasycení hladových miliónů.
A tak si říkám, jestli se Ondřej Neff stydí nebo bojí zveřejnit něco jiného, než co mu pošle SPIS či spolupracovník pana poslance Mlynáře ...
Britské listy - udavačův koutek
-----Original Message-----
From: Ondřej Neff [mailto:neff@login.cz]
Sent: Friday, July 14, 2000 1:57 PM
To: Štěpán Kotrba
Subject: Re: Děkuji
Jak koukám, tak se z britských listů stava udavačův koutek, ze jo, pane Kotrbo?
o.n.
Štepán Kotrba: Není to udávání - chci mít možnost zasáhnout do diskuse
-----Original Message-----
From: Štěpán Kotrba [mailto:kotrba@oasanet.cz]
Sent: Friday, July 14, 2000 2:23 PM
To: 'Ondřej Neff'
Subject: RE: Děkuji
To není udávání, to je pouze nemožnost zasáhnout relevantně do diskuse, která byla manipulativně jednostranná. Nejinak je tomu v politice, pokud média odmítají uvedení věci na pravou míru, sdělí politik svůj názor jiným kanálem.
E-demokracie se opravdu nedá cenzurovat či filtrovat. Prostoru je dost. O to složitější je role editora. Pokud nebudeme lidi dělit na pravé či levé, ale jejich názory na věcné či nevěcné, profesionální a neprofesionální, tak na sebe nemusíme vrčet či házet smradlavý hrnce. Já jsem se nejdříve slušně zeptal vás, teprve když nedošla odpověď (i když jste můj mail četl) napsal jsem jiný článek jinam. A na stanovisku v něm neměním nic. Jen nevidím důvod jej dnes zveřejňovat.
(...) Politiku dneška nelze vidět jen v polarizovaném světle, i když má pak hezké barvičky... Ani kdyby hrála všemi barvami Rubikovy kostky.
A soukromě: uznejte, že nezanedbatelnou přednost na Psu dostávají autoři "praví". A to není manipulace? Já vím, jako soukromník máte právo nevydat příspěvek, který se vám nelíbí. Pochopil jsem i váš odstup od Smejkala (jinak byste tentýž text podepsal v klidu jako Aston a nevyzněla by ta sebeoslavná trapnost. Ale politická jednostrannost ze Psa čiší. Škoda.
Já strašně nerad reaguji kousavě. Doufám, že už nebudu muset.
A za sebe slibuji, že nebudu nikdy dělat neobjektivní propagandu - ani té straně, kde jsem členem.
Ondřej Neff: Neodmítám levicové politiky
Poté, co Ondřej Neff obdržel Kotrbův text " Chlubení cizím peřím na Neviditelném psu", zaslaný také do Britských listů a byl vystaven nebezpečí, že text v BL vyjde, zveřejnil ve Psu původně potlačenou polemickou poznámku Štěpána Kotrby o Vladimíru Smejkalovi. Kotrba tedy svůj ostře kritický článek z Britských listů stáhl. Kotrbovi Neff pak napsal:
-----Original Message-----
From: Ondřej Neff [mailto:neff@login.cz]
Sent: Friday, July 14, 2000 2:36 PM
To:Štěpán Kotrba
Subject: Re: Děkuji
Milý pane Kotrbo,
Jestli je pan Smejkal žvanil nebo není žvanil, to by se muselo nejdřív prokázat na základě jasných důkazů. Vy si můžete myslet, že je Smejkal žvanil, jiní lidé si to nemyslí. On je nesporně jeden z autorů návrhu toho zákona, prosazoval ho, opečovával ho, referoval o něm na Psu a poslal do Psa zprávu o jeho podpisu panem prezidentem, a já jeho sdělení zveřejnil, toť vše. To je celý jeho a můj zločin.
Vy jste mi poslal v zápětí po podpisu prezidentem materiál zcela subjektivně laděný a osobně zaměřený. Je naprosto na mně, jaké materiály a kdy budu zveřejňovat. A naopak pokládám za naprosto neprofesionální a podlé reagovat denunciantsky laděným článkem, který okamžitě posíláte do média, které se na denunciaci specializuje a je vedeno člověkem, který sám sebe ustanovil za nejvyššího posuzovatele profesních ctností a nectností, třebaže sám se veškerých myslitelných prohřešků proti profesním zásadám a slušnosti dopouští. Já jsem Vaším počínáním, přiznám se, překvapen a zklamán.
Naprosto odmítám nějaké předhůzky, že preferuju pravicové politiky. To už jsme Vám ostatně psal. Zveřejňuju to, co mám k disposici, Neviditelný pes byl vždycky otevřen celému názorovému spektru demokratické politiky. Nezveřejňuju a nikdy nebudu zveřejňovat útoky proti občanům a skupinám občanů (rasismus, třídní nenávist, náboženský fanatismus a pod.) a osobní útoky. To že jsem zveřejnil Váš osobní útok proti panu Smejkalovi je výjimka a udělal jsem to jen proto, že ten názor nebyl ojedinělý a proto v zájmu objektivity jsem považoval za potřebné s ním čtenáře zveřejnit. Jakmile budou levicoví politikové do Psa přispívat, nestane se, že by byli odmítnuti, proto znovu co nejdůrazněji Vaše osočování odmítám.
Je mi upřímně líto, že jste se zachoval jak jste se zachoval. Měl jsem o Vás lepší mínění. Nu co, všichni jsme omylní.
Zdvořile
Ondřej Neff
Kotrbova reakce:
-----Original Message-----
From: Štěpán Kotrba [mailto:kotrba@oasanet.cz]
Sent: Friday, July 14, 2000 5:08 PM
To: 'Ondřej Neff'
Subject: RE:Děkuji
.Neff: .. referoval o nem na Psu a poslal do Psa zprávu o jeho podpisu panem prezidentem, ....
:))) To jsou opravdu zásluhy. Fakt jo.
Neff: Naprosto odmítám nějaké předhůzky, že preferuju pravicové politiky:
pan poslanec Zahradil .... publicista , senátor Žantovský ... politický komentátor , RFE (s těmi máte mediální dohodu?)...
Neff: Nezveřejňuju a nikdy nebudu zveřejňovat útoky proti občanům a skupinám občanů (rasismus, třídní nenávist, náboženský fanatismus a pod.) a osobní útoky:
Fakt? A co Štěpová? To je jenom cool? No nicméně kvůli objektivitě, dovolím si pár citátů ze Psa:
"Chabé, nedomrlé připomínky Senátu k hanebným pasážím telekomunikačního zákona spláchnula poslanecká sněmovna jako vajgla do záchodu." "A kdo vlastně kontroluje tyhle vypečené pány a dámy, kteří tvoří zákonodárný zdroj?"
cit. O.N. - 18.5. 2000
"Ona ta demokracie přežije i toho Macka. Byli v dějinách i jinací mackové, a ona je přežila... "
cit. O.N. - 29.5. 2000
"Takže zopakujme: nulový politik, politička v undergroundu, bývalý politik, bývalá ministryně a žádný politik - tito mužové a ženy figurují jako "nejužitečnější politici" země. Taky vysvědčení pro politický život ve Fidle. Nejoblíbenější politici jsou ti, kteří nemohou svůj image a své dobré jméno a svůj profil pošpinit něčím tak pohrdáníhodným a zprofanovaným a odpudivým, jako je... s odpuštěním... politika... "
cit. O.N. - 31.5. 2000
Vláda ve středu odtroubila to, co budilo největší pozornost a nevoli: pod taktovkou Fousa Bašty hudla svoji Neslyšnou symfonii skvadra neznámých a nekontrolovatelných Pánů Záhadných.
cit. O.N. - 1.6. 2000
I když se na nás Evropská unie teší, jako skinheadská hospoda na Lájošovu stolní společnost, je načase přemýšlet o konkrétních procedurách.
cit. O. N. - 5.6. 2000
"jež ovšem naše hloupé a líné a lhostejné úřednictvo produkuje hojnou měrou. "
cit O.N. - 7.6. 2000
"PRAŽSKÝ DRSON: Omezení rychlosti je blbost!"
".....No a v noci kdy děti nemají na silnici co dělat, je to jasná buzerace a nic jiného. .... To je obyčejná závist chudé většiny vůči menšině těch, kteří mají na slušná auta a na benzin. No a vláda v rámci své popularity se snaží změnit nádherné stroje na odporné slimáky nesmyslné pomaličku se ploužící po silnicích. "
cit. PRAŽSKÝ DRSON, 3.7. 2000
" Komise měla k dispozici svědectví o tom, že příslušník SNV Petr Ibl používal vůči vězňům fyzické násilí.Jelikož Petr Ibl byl až do prověrky náčelníkem věznice v Ruzyni, tak obavy z eventuelního postihu zabránily přímému svědectví poškozených.Toto přímo neprokázané porušení i tehdy platných předpisů, nemohlo tedy vést k jeho neprověření vůbec."
cit. expodplukovník JUDr.Milan Hulík 7.7. 2000
"Dnes už vím, že současná ekologie není ani o člověku, ani o přírodě dokonce ani o přežití, ale pouze o penězích a vlivu. Mnohem více se podobá komunistické ideologii, než objektivnímu poznání. .... Referendum, jestli mohou různá invídia demonstrovat kde si zamanou a omezovat ostatní občany a ničit jejich majetek. "
cit. Jiří Novák - 12.7. 2000
Shrnuto a sečteno, jsme oba stejní. Já si to přiznám, kdežto vy ne. Já si alespoň nehraju na svatouška. V tom je celý rozdíl.
Výše uvedenými citáty přitom nechci moralizovat. Neuráží mne o nic méně než rada článků v MFD, LN, Právu a kdekoliv jinde. Vypovídají věrně o klimatu v české žurnalistice.
O vašem hodnocení Jana Čulíka diskutovat nechci, protože neznám pozadí vašich atavistických nepŘátelství. Ani je znát nechci.
Pro mne je podstatné, že vy mi článek (bez vrčení) nevydáte, kdežto Honza ano, ale se svým dovětkem (téměř vždy :))). Já jsem názory vás obou vydával (včetne internetových odkazů) bez poznámek a s chutí, neboť jsem toho názoru, že mají být slyšeny obe strany - Proto jsme měli slogan S námi máte možnost si vybrat). A tak si i Miloš Zeman přečetl, jaký je výlupek nectností. :))) (Kdybych to občas nepřetiskl, nedozvěděl by se to. PD bylo jedno z mála médií, která četl podrobně a celá.)
Honza je vetší liberál, ale přespříliš akademický, a je to m.j. dané jinou cílovou skupinou. Vy zase máte ideově kompaktnjší celek a širší zásah. Čulíkovi jde více o okrajové žánry i autory, a to je daleko více "veřejnoprávní" charakter. Zase se mu občas stane, že něco přešvihne a všichni mu umejou hlavu.
Presto máte oba mé sympatie, vy za udržování povědomosti o politice u lidí, kteří by jinak ani nevěděli, jak strašný "Václavomil Klauseman" nám tu vládne. Oni mají možnost si vaše názory na internetu korigovat, a přesto vás rádi čtou. Mě nevyjímaje. Stejně si čtu jízlivé stránky M. Komárka, agenturu Wild Duck, zadní stránku Respektu či comics v LN... "Serióznost" nehledám, spíše zpestření všednosti. A pokud se na stránkách ocitne článek tak podstatný a vážný, jako příspěvky Jehudy Lahava, jsem rád a tleskám. Pokud má proti zapšklému denunciantství úředníčků ÚSIS možnost se bránit Jirka Kofránek, jsem rád a tleskám.
Po čase se přejedí Václavomilu Klausemanu, zvážní, zestárnou a přejdou na jiný žánr. No a proč ne?
Ale probůh, nebuďte moralista. Na to nemáte...
Nejste totiž impotentní stará panna.
Stejně zdvořile, a dokonce přátelsky
Štěpán Kotrba