Mezinárodní měnový fond v Praze: bublina praskla
Tento článek Andrease Beckmanna vyšel v angličtině v aktuálním vydání časopisu Central Europe Review.
Měla to být příležitost k hrdosti.
Když se začalo v roce 1995 vyjednávat se Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem o tom, že by se mohl jejich společný summit konat v Praze, Česká republika byla ještě mezi postkomunistickými zeměmi hvězdou. Možnost přivítat činitele dvou ctihodných světových institucí byla považována za symbol toho, jak daleko to Česká republika dotáhla na cestě od komunismu k prosperitě.
To bylo tehdy. Teď je to jiné.
Od té doby, co byla v roce 1996 uzavřena dohoda, že se v Praze bude konat tento summit, ukázalo se, že je "tygří ekonomika ve střední Evropě" jen z papíru. A i Světová banka a Mezinárodní měnový fond se dostaly do obtížné situace poté, co reagovaly nekompetentně na finanční krizi v Asii a na rostoucí protesty proti globalizaci.
A co se týče samotné vrcholné schůzky, Češi přišli o svůj samolibý úsměv. Vyhlídky na to, že vznikne Seatle II, III nebo IV (podle toho, co počítáte), způsobují, že celá záležitost vypadá spíš jako noční můra než jako záminka otevřít šampaňské. Nervozita se šíří nejen mezi činiteli vlády a bank, v policii a mezi šéfy poboček restaurace McDonald, ale také, jak se zdá, i mezi mnohými normálními českými občany.
Noční můra ostrých pouličních bitek mezi policií a hordami demonstrantů zastínila veškerou vážnější debatu o globalizaci, která naplňovaa český tisk během srpnové okurkové sezóny. Podle zpráv se má v Praze sejít 15 000 - 50 000 demonstrantů a alespoň 10 000 jich má být ze zahraničí.
Vyhlídky na to, že by se do ulic mohly vydat desetitisíce osob, jsou znepokojující pro obyvatelstvo i tisk, které (deset let po sametové revoluci!) stále považují pouliční demonstrace za něco velmi blízkého terorismu. Portréty těchto očekávaných 50 000 demonstrantů, líčených v českých novinách a televizních stanicích jako osoby nemyté a nečesané, jako násilné vrhače kamení, vyvolaly v celé zemi v této věci intenzivní hysterii.
Podle pražského primátora Jana Kasla mezi jinými byla techno party, která zahltila začátkem srpna malou vesnici v jižních Čechách a kterou navštívilo několik tisíc právě takovýchto nemytých a nečesaných mladých lidí, jasnou ukázkou toho, co brzo čeká hlavní město Prahu ve velkém měřítku.
Denní zpravodajství podrobně sledovalo rigorózní přípravy na vlnu demonstrantů: 11 000 policistů bylo zmobilizováno, byly nakoupeny nové zásoby slzného plynu, počet sanitek byl zdvojnásoben, byly připraveny postele v nemocnicích. Městská správa prý také připravila asi 150 lůžek pro ubytování obyvatel, jejichž byty budou možná v pouličních bitkách poškozeny.
Zdeněk Hrubý, jemuž vláda svěřila dohled nad přípravami vrcholné schůzky, nakonec obvinil ministerstvo vnitra z šíření hysterie, poté co doporučilo, aby se lidi zásobili potravinami a pokud možno po dobu vrcholné schůzky opustili Prahu.
Vzhledem k tomu, že se vrcholná schůzka zdá proměňovat stále více v noční můru než v sen, jaký se původně čekal, pozornost se soustředila na to, jaké finanční výhody může tato akce přinést.
Zvýšená policejní přítomnost a další neočekávané přípravy znamenaly, že náklady na organizaci schůzky překročily miliardu českých korun. Kromě toho stála adaptace bývalého komunistického "Paláce kultury" , kde se dříve konaly sjezdy komunistické strany, na vhodnou budovu pro setkání bankéřů, přibližně 2,8 miliardy korun. Celkem bude celá legrace stát přibližně 4 miliardy korun.
Studie, kterou vypracovala poradenská firma Deloitte and Touche očekává, že z vrcholné schůzku připlyne Praze a České republice asi 1,1 - 3,3 miliardy korn. Očekává se, že během následujících pěti let připlyne dalších cca 7,8 - 17,1 miliard korun formou investic. Ministr financí Pavel Mertlík a předseda České národní banky Josef Tošovský chtějí využít setkání bankéřů jako šanci předvést potenciálním investorům svou zemi.
Pro město Prahu je vrcholná schůzka dobrou příležitostí, jak zvýšit příjmy z turistiky. Návštěvy Prahy, které České republice vydělávají zdaleka nejvíce turistických dolarů, se za poslední dva roky už výrazněji nezvyšují a zdá se, že jejich počet bude klesat. Vedoucí představitelé města doufali, že při příležitosti vrcholné schůzku navštíví lukrativně Prahu mnoho lidí, kteří by tam jinak necestovali.
Jestli povede vrcholná schůzka Světové banky a Mezinárodního měnového fondu v Praze skutečně k novým investicím pro Českou republiku a promění Prahy v kongresovou Mekku, to samozřejmě bude záležet na tom, jestli tisíce delegátů v podnikatelských oblecích odjedou z města s pozitivními vzpomínkami. Pokud nikoliv, marketingové cvičení by mohlo být kontraproduktivní. Aby to dopadlo dobře, české ministerstvo financí připravilo zvláštní kursy a poradenství o zdvořilosti a osobní hygieně pro stovky mladých lidí, kteří budou při akcích fungovat jako pořadatelé.
Bude to stačit? Pokud vím, nikdo se nepokusil přesvědčit pražské taxíkáře, aby se nepokoušel své bohaté zákazníky okrást, ani nikdo nevyučoval podmračené prodavačky v pražských obchodech, aby se chovaly vstřícněji.
Češi doufají, že to dobře dopadne. V současnosti by to znamenalo aspoň to, že by si mohli po odjezdu posledních bankéřů i dlouhovlasatců zhluboka oddechnout.
Rakousko: Evropská unie kapitulovala
Zhodnocení toho, jak v minulých dnech psal britský tisk o střední Evropě, napsal původně v angličtině pro časopis Central Europe Review Oliver Craske.
Z toho, jak málo o tom psal britský tisk, byste to asi nepoznali, ale je pravděpodobné, že nejvýznamnější evropskou událostí minulých dní bylo rozhodnutí 14 vlád Evropské unie ukončit sankce, které uvalily před několika měsíci na Rakousko poté, co vstoupila extrémně pravicová Strana svobodných do rakouské vládní koalice. Rozhodnutí zrušit sankce následovalo po doporučení tří "moudrých mužů", nezávislé komise, která zjistila, že Rakousko zachází s menšinami "daleko lépe než mnoho jiných členských zemí EU" a že sankce vyvolávají v Rakousku kontraproduktivní nacionalistickou reakci.
Rozhodnutí zrušit sankce bylo charakterizováno jako "kapitulace" v deníku Independent (13. září), jako "trapný ústup" a "podstatné vítězství pro Vídeň", jak napsal Daily Telegraph (také 13. září). Economist 16. září konstatoval, že by "bylo dobře, kdyby vlády zemí Evropské unie trochu více respektovaly voliče. Voliči by bývali neposkytli moc Straně svobodných, kdyby jim řádně sloužily jejich tradiční strany." Velký význam zrušení sankcí EU proti Rakousku však spočívá v tom, že to trochu víc uvolňuje prostor pro rozšíření Evropské unie směrem na východ.
Komise tří moudrých mužů, jejíž předsedou je bývalý finský prezident Marti Ahtisaari, založila Evropská unie letos v červenci. Úkolem komise bylo prozkoumat, jak to vypadá v Rakousku s dodržováním občanských práv a jak je podstata Strany svobodných. Široce to bylo interpretováno jako pokus EU najít řešení bez ztráty tváře - EU se chtěla dostat ze stále nepříjemnější slepé uličky. Hrozilo, že dojde k narušení procesu rozšiřování Evropské unie. EU si taky přála ovlivnit dánské referendum o euru, které se má konat 28. září. Právě proto také vydala své rozhodnutí "rada moudrých" velmi rychle.
Musíme si ale uvědomit, že další etapy blokující taktiky ze strany Rakouska teprve přijdou. Zaprvé, britský tisk si povšiml, že zpráva vyvážila svůj verdikt ostrou kritikou Strany svobodných za to, že vyvolává "xenofobní emoce" a "trivializuje historii" nacistické éry v Rakousku. Vedoucí představitelé EU, kteří se spálili, se už ale těžko odváží uvalovat na Rakousko další tresty, vzhledem k tomu, že se blíží znepokojující možnost, že letos v zimě se do vlády v Itálii dostane tamější extrémně pravicová Nacionální aliance. Ale je možné, že bude stačit jediný Haiderův provokativní projev, aby se celá otázka znovu vrátila na přetřes.
Kromě toho existuje ještě možnost, že bezjaderné Rakousko bude blokovat vstup České republiky do Evropské unie kvůli námitkám proti české jaderné elektrárně Temelín, která má být brzo uvedena v provoz jen padesát kilometrů od rakouské hranice. Týdeník Economist nedávno poznamenal (2. září), že "vztahy mezi Rakouskem a jeho českými sousedy na severu .. jsou poslední dobou chladné, protože se Češi rozhodli, podle většiny Rakušanů trochu přeochotně, tancovat podle melodie 14 členských zemí Evropské unie, které více méně ostrakizovaly Vídeň."
Význam těchto událostí byl poněkud pohřben pod jinými zprávami v britském tisku, jemuž minulý týden dominovala dvě témata: vojenská operace, která se konala 10.září a jejímž účelem bylo zachránit šest britských vojáků, zadržovaných v Sierra Leone; akce se považuje za úspěch, přestože jeden Brit přišel o život; a celý týden trvající benzínové blokády, jejichž cílem bylo vymoci si snížení daní z benzínu, a které celou zemi téměř úplně ochromily.
Tato témata neměla příliš mnoho společného se střední Evropou, i když pokud se podíváme pod povrch, najdeme i tentokrát, významy, které jsou relevantní pro střední Evropu.
Chudý příbuzný
Pro deník Times (13. září) byla operace v Sierra Leone protikladem problémům, které zažívá německá armáda, která se v důsledku nedostatečných zdrojů a demoralizace stává "chudým příbuzným NATO". Dopisovatel deníku Times Roger z Německa Roger Boyes sice uznal, že německá armáda hraje důležitou roli v Kosovu, ale přirovnal ji kriticky k armádě britské (která sama byla kritizována pro nedostatek financí během kosovského konfliktu). "Na samotnou představu, že by byla německá armáda schopna zorganizovat takovouto záchrannou akci v Sierra Leone reagují vojenští odborníci úsměvy a pocitem trapnosti."
Boyes charakterizoval nedávné reformy armády, které provádí kancléř Schroeder, jako "nedovařené", protože se pokoušejí proměnit německou armádu v profesionální moderní jednotky a chtějí financovat velké armádní projekty, přičemž však jsou zároveň omezovány vojenské výdaje. Boyes poznamenal, že zatím je Schroeder "teflonovým kancléřem" (žádný skandál na něm dosud neulpěl), ale uvažoval, zda jeho politika vůči armádě může vést k problémům.
Pražské přípravy
Náhlá krize ohledně pohonných paliv ilustruje, že je aktuálnost hospodářských a finančních otázek nejméně celoevropská, ne-li globální, a že v tomto případě Evropa stále více znamená západ i východ. Globalizace je nyní v České republice velmi citlivým tématem, neboť se Praha připravuje na vrcholnou schůzku Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a n očekávané velké demonstrace.
Zpráva, zveřejněná 24. srpna v deníku Guardian, (zde v BL) informovala, že činitelé britských zvláštních jednotek Special Branch před vrcholnou schůzkou jednali se svými českými protějšky. Českou policii cvičila také FBI a konzultován byl i Interpol. Mezitím najímají nemocnice další zaměstnance a zásobují se léky a "restaurace rychlého občerstvení objednaly už náhradní skla do výkladních skříní, protože vědí, že je asi budou potřebovat."
Přípravy od demonstrantů byly, jak se zdá, také důkladné. Guardian našel na internetových stránkách některých aktivistů "informace, jak říct česky fráze jako´Ty fašistické prase!´anebo ´Kde je nejbližší McDonald?´"
Očekává se, že během vrcholné schůzky dojde k násilnostem, protože má přijet 15 000 - 50 000 ortodoxních protiglobalizačních aktivistů a alespoň někteří z nich chtějí porušovat veřejný pořádek. Britský tisk se shodl v názoru, že vládne znepokojení, jestli se české policii podaří situaci zvládnout, "Křivolaké uličky a skryté dvory, které přitahují miliony turistů, jsou pro policejní práci noční můrou," napsal Julius Strauss v deníku Daily Telegraph (12. září). "Daleko menší protesty vyvolaly v Praze chaos, a policie byla obviňována, že buď zůstala v nečinnosti anebo že reagovala příliš tvrdě."
"Policie bude ozbrojena slzným plynem, vodními děly a ostrou municí," poznamenal Justin Huggler v deníku Independent (13. září). "Ale jejich zbraně nebudou nabité. Pistole CZ-82 české výroby jsou tak nebezpečné, že před dvěma lety, když jednomu policistovi pistole upadla, zastřelilo to kolemjdoucího chodce." Independent také citoval policejní mluvčí, která konstatovala, že bude policie dodržovat politiku "maximální tolerance", aby nedošlo k opakování násilností ze Seattle z listopadu 1999.
Syndrom Toma a Jerryho: řítíme se do
analfabetické kultury obrázků?
Kdybychom pojali současná tištěná média
jako moderní bajku o soupeření písmenek s obrázky, jako jakési
věčné klání Toma a Jerryho nebo vlka a zajíce, museli
bychom konstatovat, že v tomto alfabeticko-ikonickém souboji získává
stále více navrch soupeř číslo dvě. Jinými slovy, hodně
obrázků, méně textu, minimum dlouhých článků a maximum
zhutněné informace.
Koukám a nečtu
I když výsledek sporu o to, zda moderní člověk přestává
číst, není tak úplně jasný (prodej knih na německém trhu
prý roste), naprostá většina novin a časopisů už počítá
s příjemcem informací, který o dlouhé louskání písmenek zájem
nemá. Svou roli samozřejmě hraje i razantní vpád moderních,
obrazově založených zdrojů informací (televize, video, počítače).
Ironik by asi rovnou začal hovořit o analfabetické kultuře
obrázků... Lidí, kteří mají po shlédnutí televizních zpráv
pocit, že jsou informovaní a že se už nemusí namáhat
novinovou četbou o tomtéž, není určitě málo. Podobně i těch,
kdo se spokojí s nejelementárnější verzí informací v lákavém
balení bulváru (např. Blesk) nebo četkařských zkratek (v
Praze deník Metro).
Nečtu - nemyslím - věřím
Každý, kdo někdy něco psal do jakéhokoliv časopisu
(vyjímám odborné a vědecké), to zná: ne moc dlouhé, nejraději
tak půldruhé strany rukopisu na jednu tiskovou, rozsah nanejvýš
dvoustrana, u velkých článků občas sežere celou stranu nebo
dokonce dvoustranu dominující otvírací fotka. Jinak to nebude
nikdo číst...
A tak se probojováváme životem s předžvýkanými zestručněnými
informacemi, z nichž se sice dozvídáme, co kdo řekl a udělal,
ale už mnohem méně o okolnostech, zdrojích problému a možných
důsledcích a případně o alternativních názorech.
Že to šetří cenný čas, který každý normální člověk
potřebuje na práci, na zajištění živobytí, na to, aby "žil"?
Taky to ale vede ke ztrátě vlastního uvažování, analytické
schopnosti, obezřetnosti, určité potřebné skepse. Vede to ke
snadnému přijímání servírovaného a tedy i ke snadné
manipulovatelnosti. "V televizi říkali", "v novinách
včera psali" - vyploďte sebeprůhlednější mystifikaci a
uvidíte, kolik lidí na ni skočí (samozřejmě taky proto, že
čtou narychlo, "nepořádně", fixují si třeba jen
titulek, atd.). O tom, že slabý čtenář je i největším důvěřivcem,
existují jistě i odborné studie.
Parodie na analýzu?
Podrobné články tedy moc nepěstujeme. Pak ovšem nepřekvapí,
že vedle řady dobře napsaných a přehledně souhrnných článků
vídám občas třeba v Mladé frontě DNES (a kdybych četl i
jiné, našel bych jistě i tam) i textíky označené jako "analýza",
které tento vznešený pojem přímo degradují. Snad se jejich
autorům zdá, jak hluboko pronikli, ale skutečnost, že kromě
holých fakt přinesou i něco navíc, k tak hrdé nálepce ještě
přece neopravňuje.
Neuspěl Prostor ani Hvížďala
Dokud nebudeme mít noviny rozsahu klasických "lordských"
Timesů a podobných (víme, jak dopadl pokus Prostoru), nelze
asi od deníku rozsáhlé analytické čtivo očekávat.
Schopnost podat problém nezkratkovitě by mohly pěstovat časopisy
- ale i ty jdou ve většině případů efektní cestou obrázek
+ text.
Bylo velice zajímavé sledovat několik nedávných článků
Karla Hvížďaly (většinou tuším v MFD), vycházejících z
jemu tak dobře známé německé reality. Úspěch a náklad týdeníku
Der Spiegel, vyznačujícího se mj. i kvalitními, pracnými a
analytickými články, je v podmínkách našeho malého trhu
zjevně nemyslitelný. Naše specifika asi nedocenil či neodhadl
ani sám Hvížďala, když před lety zakládal časopis TÝDEN,
v původní představě právě takový seriozní zpravodajský týdeník
s množstvím kvalitních ponorů pod povrch věcí a událostí.
Jistě si představoval, že vše půjde lépe a jinak, než jak
se historie časopisu vyvinula. Obávám se ale, že ani dnes ještě
doba hladu po analýzách nenastala.
Proto zaslouží poděkování každý, kdo věcné a přitom delší
texty jen neseškrtá či neodmítne, nýbrž alespoň občas uveřejní.
Získává tak zásluhy o naše myšlenkové nekrnění.
Internet jen pro blby?
Trochu na rozpacích jsem z internetu. Příkaz doby -
krátké texty - tam platí skoro za zákon. Mladí flexibilní a
dynamicky rozpohybovaní uživatelé webu surfují, klikají a přeskakují,
tvrdí se. Další zdroj vycucané zkratkovité informace je tak
na světě a pro internetistu se může stávat normou.
Dost dobře to nechápu. Je snad internet převážně pro
povrchní hlupce? Není přece žádný problém zajímavý text
si stáhnout a přečíst dodatečně v klidu. Nemusím tak schovávat
stoh nedočtených nebo nevystříhaných novin a časopisů, výstřižky
nalepovat a třídit, s článkem můžu dál textově pracovat.
Počítači délka článku nevadí, a je-li zajímavý, proč by
měla mně?
Problém je snad právě spíš v tom "zajímavý" než
"dlouhý". Zřejmě bude chtít internetové psaní trochu
pozměněný styl - razantní poutavé titulky, rozdělení do
kratších úseků se zvýrazněnou dílčí otázkou na začátku
a živým vtipným shrnutím na konci, nepříliš dlouhé a košaté
věty, příklady, samozřejmě i schémata, grafy a podobné
prvky. A odkazy, samozřejmě! (Uvažuji jen tak zběžně, někdo,
kdo se takovou tématikou živí, by jistě přišel na další
prvky a dokázal by "strategii internetového psaní"
podat pregnantně.)
Podle právě nadhozených zásad je i tento můj text nepříliš
dobrý: hlavní titulek chce být zajímavý, ale je moc dlouhý,
pokusil jsem se sice - poněkud násilně - o lákavé
mezititulky, ale není to ono, nedal jsem si práci s čísly a více
konkrétními příklady (píšu to zadarmo v čase, za nějž mě
nikdo neplatí), věty jsou příliš rozvité a dlouhé...
Jsem moc ukecaný?
A je taky pravda, že skoro každý článek je v původní
verzi moc ukecaný a dá se zkrátit. To, že počítač záplavu
písmenek bez problémů unese, je sice ohromná výhoda, ale
taky riziko. Tento text jsou asi tři normostrany a k zestručnění
mě nenutí nic než vlastní pocit, že je to moc dlouhé. Šel
by zkrátit třeba o pětinu? Určitě ano...
Proč toto všechno píšu? Jednak proto, abych hájil třeba i
delší ale kvalitní texty o něčem, jednak jako diskusní příspěvek
na téma internetové psaní.