V Británii bylo v nákladním autě nalezeno 58 mrtvých přistěhovalců. Reakce britské vlády: "Zpřísněme imigrační předpisy!"
Britský ministr vnitra Jack Straw obvinil pašeráky imigrantů, "kteří nemají zájem o bezpečnost lidí" ze smrti 58 osob, jejichž mrtvoly byly nalezeny v nákladním autě v Doveru.
Straw charakterizoval celou záležitost v Dolní sněmovně jako "obrovskou lidskou tragédii". (Neuvedl, že ji způsobily v první řadě přísné britské předpisy a předpisy EU, zabraňující příchodu lidí z jiných částí světa do Evropy.)
Mrtvoly byly nalezeny časně ráno v pondělí uvnitř neprodyšně uzavřeného nákladního vozu s mrazicím zařízením.
Řidič nákladního automobilu, registrovaného v Holandsku, který přijel z belgického města Zeebrugge nedlouho před půlnocí z neděle na pondělí, byl zatčen.
54 mužů a 4 ženy byli čínského původu a předpokládá se, že to byli ilegální přistěhovalci, kteří zaplatili za cestu do Británie. Dva muži přežili, jsou v nemocnici a hlídá je policie, neboť vládnou obavy, že pašerácký gang by je mohl usmrtit.
Britský ministr vnitra konstatoval, že mrtví lidé se stali obětmi "hluboce zločinného obchodu" a uvedl, že jejich osud poslouží jako "vážné varování všem těm, kdo by chtěli umístit svůj osud do rukou organizovaných pašeráckých gangů".
Policejní mluvčí uvedl, že dosud není jasné, jak oběti zemřely, ale že se buď udusily anebo byly otráveny kysličníkem uhelnatým. Nákladní automobil měl vzduchotěsný kontejner o délce 18 metrů, do něhož byla částečně naložena čerstvá rajčata.
Organizace Amnesty International charakterizovala úmrtí jako "tragedii, o niž bylo už dlouho pravděpodobné, že k ní dojde", a uvedla, že to dokazuje, jak zoufale se někteří lidé snaží dostat to Británie.
Britská vláda nedávno přijala tvrdá opatření proti velkému počtu ilegálních přistěhovalců, kteří procházejí britskými přístavy. Každý nákladní vůz, v němž imigrační úředníci objeví nežádoucí osoby, dostane pokutu ve výši 2000 liber.
Pašování ilegálních imigrantů do Evropy je v poslední době velmi výdělečným, ale nebezpečným podnikáním.
Odhaduje se, že se do Evropské unie ročně dostává ilegálně přibližně 400 000 osob. Hlavním důvodem je otevření střední a východní Evropy a zrušení vnitřních pasových kontrol uvnitř těch zemí Evropské unie, které jsou signatáři tzv. schengenské dohody.
Existuje několik zavedených tras pro uprchlíky: lodí z Albánie, z Tuniska či z Maroka do jižní Evropy, ze sarajevského letiště přes Chorvatsko a Slovinsko do Itálie a do Rakouska, nebo z Istanbulu do Německa.
Většina propašovaných lidí jsou Afghánci, Albánci, Kurdové, Bangladešani, Iráčané a v poslední době stále více i Číňané.
Je to ale riskantní cesta. Nejméně 173 lidí se loni utopilo při pokusech dostat se přes Jaderské moře z Albánie do Itálie. Před dvěma lety bylo těsně před udušením zachráněno 90 rumunských ilegálních přistěhovalců v Itálii z uzamčeného nákladního automobilu. Nedlouho předtím zemřelo několik desítek osob ze Srí Lanky v kontejnerovém náklaďáku na rakousko-uherské hranici.
Imigranti se často stávají obětí pašeráckých gangů a platí jim mnohdy tisíce dolarů za příslib, že budou odvezeni do EU, přičemž bývají podvedeni a odvezeni někam úplně jinam.
Komu vadí a komu vyhovuje klientský kapitalismus?
(Poznámky ke kauze IPB)
Nerad bych se zařadil mezi ty, kteří jsou schopni bez přípravy okomentovat kdykoli cokoli jenom na základě mediální mytologie a svých vlastních subjektivních pocitů (naposledy mne v tomto ohledu nadchl Emanuel Mandler vyjadřující se ke stavbě stezky v Prokopském údolí, kterou evidentně nenavštívil).
K tomu, abych se ozval k věci IPB, mne vedou dva důvody: za prvé, o IPB se zajímám od roku 1994, kdy zakoupila držitele licence k vysílání televize Premiéra/Prima, a za druhé se domnívám, že zavedení nucené správy v IPB se váže k tématu, o kterém jsem už jednou do BL 10.4.2000 psal ("Mafie a spiknutí v českých zemích"), a že si myslím, že tento krok je dobrým počinem na cestě při odstraňování klientského kapitalismu v českých zemích.
A právě proto mne fascinovalo vystoupení místopředsedkyně ODS L.Benešové v televizním pořadu V pravé poledne (18.6.), která tento krok hodnotila zcela negativně. Že by se ODS stala hlavním obhájcem klientského kapitalismu u nás?
Jak se mi jeví aféra s IPB z pohledu dostupných informací a vlastních rešerší?
Útok na bankovní socialismus?
Podle mne je IPB - při jisté míře zjednodušení - klasickým případem "socialistického softwaru" aplikovaného do kapitalistických poměrů. Ne náhodou se začalo u nás mluvit o bankovním socialismu.
Před rokem 1989 bylo u nás obvyklé, že nezáleželo na tom, jak podnik hospodařil. Zatímco jedni se snažili a měli dobré výsledky, nakonec na tom byli stejně jako ti druzí, kteří se dostali do ztrát, protože stát, lépe řečeno státostrana, vždy zasáhl, ztráty pokryl, zvláště ve prospěch těch, kteří měli - jak se tehdy říkalo - "špagáty" na okres, na ministerstvo, nebo ještě lépe na ÚV KSČ. Že takové poměry demotivovaly jakoukoli - i tu netržní, socialistickou - iniciativu, je nabíledni.
Nejsem bankovní odborník a nevidím do karet těm, kteří hrají své hry s IPB, a dnes především se skupinou společností patřících k holdingu IPB (zvláště když vztahy mezi bankou IPB a holdingem IPB jsou tak nejasné).
Ale jedna věc je zde evidentní. Kdosi se tu choval nehospodárně a očekává, že jeho ztráty nakonec pokryje stát, tj. že dluhy zaplatí za něj ti druzí, kteří byli šetrní.
To slovo "nehospodárně" nemusí znamenat, že se tam přímo krade, nebo - řečeno dnešní teminologií - tuneluje. Stačí, že se v podniku drží lidé, kteří jsou zbyteční, že se nakupují věci, které nejsou nezbytné, že se platí za služby více, než by se platit mělo, nebo že se podnikají velké investiční akce a rozvíjejí velkolepé plány, které zpočátku mohou působit věrohodně, nicméně obchodně jaksi nevycházejí (dokažte, že to byl úmysl), protože jejich hlavním účelem je přinášet lidem, kteří se kolem nich pohybují, alespoň po určitou dobu slušné živobytí.
Nicméně v kapitalismu se donekonečna na dluh žít nedá. Je sice hezké, je-li bankovní holding široce založen a jeho investiční portfolio zahrnuje množství významných podniků (expanzivní strategie je legitimním prostředkem zvyšování síly a zisku na celém světě), nicméně není příliš zdravé, když řada těchto podniků si zvykla na pohodlný život a na snadný úvěr, který si navíc dokázala pojistit styky k "těm nahoře" nebo svoji bezprostřední nebo zprostředkovávanou účastí na vlastnictví banky (viz např. tak často citované Vojenské stavby). Okamžik pravdy jednou přijít musí, i když existují nejrůznější způsoby, jak ho oddalovat.
IPB a její triky
Týdeník Prague Business Journal nedávno citoval nejmenovaného experta: "IPB měla s auditem vždycky problémy." Tak například když v roce 1997 audit firmy Coopers & Lybrand ukázal nepříznivé výsledky, IPB si najmula jinou firmu Ernst & Young a ejhle, výsledky se zlepšily (PBJ, 31.5.2000).
Jiným trikem je "vyvádění špatných aktiv" z bilance banky do společností sídlících tam, kde se tolik nedbá na přísná pravidla hry, například na Kajmanské ostrovy. Kdo ví, zda útoky na ČNB a na bankovní dohled za poslední půl roku nemá příčinu právě v tom, že ČNB podobné operace IPB v hodnotě přes 12 a 8 miliard Kč nechtěla uznat za regulérní.
Randall Dillard, reprezentant Nomury v IPB, sice tvrdí, že jeho lidé nemají s trestním stíháním bývalého správce Agrobanky Klumpara, který při záchraně AGB jednal v intencích bankovní rady, nic společného (rozhovor v MF DNES 3.3.2000, str. 15) a dodává:
"Pokud bych nějaké zapojení lidí z IPB zjistil, informace bych předal a příslušní lidé by byli vyhozeni."
Nicméně není asi náhoda, když samotná nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v rozhovoru pro týdeník Ekonom (10/2000, str. 14-15) o případu řekla:
"To je skutečně kuriózní situace. Na Agrobanku ČNB podala šest trestních oznámení. Ve třech případech bylo těsně před Vánoceni 1999 zastaveno trestní stíhání, přestože zde už bylo 11 obviněných. A najednou se znovu objevil případ, tentokráte v souvislosti se správcem konkursní podstaty zdravé části banky Ing. Klumparou a spol. Tam to mírně řečeno zavání..."
Hoši z IPB
Přijít na to, odkud to zavání, znamená položit si otázku Cui prodest? neboli komu to prospívá. Já si vůbec nemyslím, že Dillard, Klacek, Procházka kují pikle, kterými se snaží destabilizovat ve svůj prospěch fungování kontrolních mechanismů. (I když vyloučit se dnes nedá vůbec nic.)
Nicméně těch špinavých triků pocházejících z řad našich privatizačních novopodnikatelů, kterým pravidla standardního tržního hospodářství příliš nevoní, se proláklo už více (viz například informace o kampani proti způsobu privatizace České spořitelny v LN v době, kdy se IPB chtěla zachraňovat pohlcením ČS, cílená kampaň proti Tošovskému, proti které se ohradil v německém Hadelsblattu apod.) a podle řady náznaků v médiích stopy vedou právě k lidem motajícím se kolem společností IPB holdingu a bývalého Motoinvestu.
Pavel Páral v týdeníku Euro (25/2000) tyto lidi nazývá "hochy z IPB", když ve zkratce podává výstižnou charakteristiku privatizace IPB:
"Vláda a ČNB to řešily tím, že svůj menšinový podíl prodaly Nomuře a doufaly, že si s hochy z IPB, kteří jim už dávno přerostli přes hlavy, japonští samurajové nějak poradí. Nomura si poradila tak, že se s nimi rozdělila kšeft a státu zůstal balvan na krku. Dobrý obchod s pivovary je dávno pod střechou a po nás potopa."
Samozřejmě, Dillard, Tachecí a všichni kolem budou tvrdit: banka je čistá a budou mít svým způsobem pravdu. To proto, že tiše pomlčí o těch, kteří sice v bance nesedí, ale mají na její chování formálně - přes svá akcionářská práva - i neformálně - přes osobní a historické vazby - rozhodující vliv.
A tak se přes IPB opět dostávám ke své definici mafie, kterou jsem tady před časem zveřejnil:
"...já ten dnešní "jánabráchystický" případně "klientský" kapitalismus nechápu jako nějaké vědomé, organizačně propojené mafiosní spojení, ale spíše jako systém chování a jednání, který se podařilo do našeho hospodářského a politického života prosadit lidem, kteří se spolu nedomlouvali, ale kteří jen sledovali své vlastní zájmy a používali k tomu stejné prostředky a způsoby chování, jež se jim osvědčovaly - bez ohledu na stranickou příslušnost a postavení ve společnosti - již za minulého režimu."
Já vím, že vzhledem k velikosti a rozmanitosti aktivit IPB (ne všechny jsou ztrátové či neefektivní) nelze brát IPB jako jeden kompaktní celek, věc není jednoduchá a jsem zvědav, jak se s tímto tématem porovnají naši komentátoři zvyklí pohlížet na věci ideologicky a černobíle.
Vždyť ti bankéři a privatizátoři soustředění pod křídly IPB si zajišťovali politické krytí na více frontách, přičemž ta fronta sociálně demokratická byla u nich obsazená možná silněji než v jiné části politického spektra. Jan Macháček už v lednu (Respekt 24.1.2000) upozornil na kuloárové názory, podle nichž je "hlavním politickým obhájcem zájmů IPB" v ČSSD prezidentův poradce Miroslav Šlouf.
Proč ODS nezavelí: všichni k pumpám?
Tím více nepochopím, proč senátorka Benešová namísto toho, aby uvítala, že konečně někdo už říká: dost, nedovolíme, aby stát nadále vydírali nezodpovědní podnikatelé a bankéři, kteří buď nejsou schopni nebo vůbec nechtějí dobře hospodařit, tak proč místo toho tvrdí, že se mělo místo nucené správy vyjednávat a udělat nějakou dohodu, aniž by byli odstaveni od vesla ti, kteří ji přivedli do dnešního stavu.
A aby tomu nasadila korunu, Benešová prohlásila něco v tom smyslu (nezapsal jsem si přesně její slova), že vláda ČSSD vyhlásila válku, která může špatně dopadnout, zatímco před lety, v době dělení Československa, vláda ODS postupovala jinak a lépe, nabídla svým protivníkům smír a proto všechno tak hladce proběhlo.
Tenhle příklad byl totiž úplně "mimo mísu" (a já se nedivím Romanu Prorokovi, že si na účet této dámy ve studiu kdysi zašpičkoval, zatímco Antonín Zelenka se jí tentokráte neodvážil ani jednou skočit do řeči, ačkoli ostatním tak učinil hned několikrát).
Velkorysost a dohoda o neútočení při dělení společného československého majetku byly zcela na místě, protože zajšťovaly nejen klidný průběh celé akce, ale také dobrý základ budoucích vztahů obou nových států. Ale především a hlavně - Československo se dělilo jen jednou, byla to jednorázová akce, která v sobě neskrývala nebezpečný precedens.
Podobná velkorysost či příměří uzavřené s "hochy z IPB" by však měly naprosto jiný dopad. Byly by signálem vyslaným podnikatelské sféře ve smyslu: ano, můžete se i nadále chovat nehospodárně, egoisticky, vyrábět pro sklad, nehledět na odbyt a trh, když to uděláte v dostatečně velkém rozsahu a zajistíte si dostatečné politické pokrytí, nic se vám nemůže stát. To vyhlášení války, o kterém prý - podle senátorky Benešové - není známo jak dopadne, je přece čin, který by měl schválit každý odpovědný politik bez ohledu na stranický dres.
Média a IPB
Co je na celé záležitosti smutné, je služebnost některých médií v informování o problému. Z obsahu a způsobu jejich informování lze poznat, která z nich podléhají siločárám zájmů podnikatelských skupin kolem IPB. Nejde sice o nějaké jednostranné fandění IPB, to si dneska už nikdo nemůže dovolit, ale jde o drobnosti, fotbalovým jazykem řečeno "připískávání" ve prospěch IPB proti státu a vládě.
To "připískávání" může mít různé podoby. Třeba když se opakovaně cituje Dillardův argument, že všem bankám vláda pomohla a proto by měla pomoci také IPB, aniž by tatáž média rovnocenně zmínila Mertlíkův protiargument, že Nomura sice nedostala očištěnou banku jako ostatní investoři, ale bylo to kompenzováno zajímavým investičním portfoliem, nehledě na to, že podle všeho Nomura hodnotu svého vkladu už dávno dostala zpátky prodejem pivovarů. (Pozor, pan Jírovec by měl vědět, že skóre ČR - Nomura 3:17, které uvádí v pondělním příspěvku, je zemanovskou demagogií, IPB do podniku dala mnohem více než 3 miliardy, neboť zde posílila kapitál dalšími 12 miliardami.)
Připískáváním svého druhu je i neustále zdůrazňování a zpochybňování použití speciální policejní jednotky při obsazování banky, čímž se znevažuje celá akce a odvádí pozornost od hlavního problému. (Jsem zvědav, jak by titíž kritici reagovali, kdyby se běžní policisté ve vrátnici dostali do sporu s ochrankou IPB a začali se s ní před kamerami handrkovat a přetlačovat.)
Ta média jsou snadno identifikovatelná. Bohužel, Primu jsem nějak nestihl, takže nevím, jak se k věci postavila. Zato jsem si všiml, že do čela kritiků zásahu proti IPB - a jeho rasantního způsobu - se v sobotu 17.6. postavila TV NOVA a to dokonce i ústy svého ředitele v pořadu Volejte řediteli.
Mám pro to jen jediné vysvětlení - koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Konec konců, byla to TV NOVA, která v únoru pořadem Na vlastní oči podpořila útok na ČNB ve věci zachraňování Agrobanky. (Psal jsem o tom tuším v příspěvku BL Jak média přicházejí o nevinnost 28. a 29.2.2000).
Kdo ví, komu a jak je vlastně dnes Vladimír Železný zavázán za to, že se může každou sobotu producírovat před diváky jako velký ředitel?. A kdo ví, zda má vůbec nějakou šanci kontrolovat finanční toky té televize, o které prohlašuje, že ji řídí? Fakt, že CET 21 nedávno hrozilo vyloučení z peoplemetrového měření ATO jenom proto, že nebyla schopna v termínu složit mizerných pár miliónů korun jako zálohu, svědčí spíše o opaku. (A to v podniku, který až do roku 1998 rok co rok produkoval miliardu zisku.)
"Připískávání" českému privatizačnímu kapitálu v deníku Právo se stalo už tradicí, o čemž mne přesvědčilo i jeho dnešní pondělní (19.6.) vydání. Jenom bych rád někdy věděl, zda Dagmar Šístková, jejímž prostřednictvím v Právu dostal prostor už nejeden kontroverzní privatizátor (Motoinvest, Tykač, Bastl a další), a která se v pondělním vydání opět projevuje jako hlásná trouba názorů IPB, tedy zda tato Dagmar Šístková jedná na vlastní pěst nebo zda je to součást nějaké širší ediční politiky. Nebo snad mají čeští privatizátoři nějaké zvláštní a účinné páky na Zdeňka Porybného a spol.?
Neprůhlednost jako metoda
To, co je na IPB nejmarkantnější, je neprůhlednost společností pohybujících se v jeho holdingové struktuře. Jako jeden z důkazů mohu uvést sněmovní tisk č. 341, v němž Rada ČRRTV popisuje, jak došlo k převodu držitele licence FTV Premiéra na společnost Domeana s.r.o. v srpnu 1999.
Samotní předkladatelé žádosti z FTV Premiéra nebyli schopni Radě vysvětlit, kdo je bude vlastnit, přičemž otázka, kdo vlastní nového vlastníka FTV Premiéra, tj. společnost s ručením omezeným Domeana, je stále ještě dnes ne zcela dostatečně vyjasněná. Jednu dobu byla Domeana - podle slov IPB - "dočasně zaparkovaná" v GES Holding a.s., což jest dnes hlavní partner CET 21.
Když se lidé kolem ČNTS a Klinkhammera pokoušeli vyšpionit, kdo vlastně dostal úvěr od IPB na nový provoz TV NOVA, nepovedlo se jim to. Šmejcova Česká produkční 2000 to není a další stopy - především důkaz o tom, kdo poskytl IPB záruku a čím ručil za tu miliardu - to všechno mizí v mlze společností, které vlastní jiné společnosti a ty zas ovládají jiné společnosti, mající vklad v dalších společnostech, atd. atd., pokračovat lze ad libitum.
Někde by však už měl být vidět nějaký konec.
Milan Šmíd
Banky a důvěra
Ivan Hoffman, Český rozhlas, Radiožurnál
Komu věřit a komu nevěřit?
To jsou dvě otázky, které si v posledních dnech položily miliony střadatelů, ale i podnikatelů a firem.
Jednou z možností, jak si i laik může vytvořit vlastní názor, je porovnat čerstvě zveřejněná čísla o tom, jak z IPB počátkem minulého týdne odtékaly miliardy, s informacemi, které v těch dnech poskytovali představitelé této banky a její tiskoví mluvčí.
K osvěžení paměti není třeba jít do archivu, stačí najít doma čtvrteční noviny.
Po té, co z IPB vyzvedli 17 miliard podniky a obyvatelé a šest miliard banky, četli jsme například v Hospodářských novinách vyjádření, že v pondělí odteklo něco přes miliardu, situace že se uklidňuje, fronty na pobočkách již se netvoří, peněz je dostatek a drama končí.
Pracovník tiskového odboru hovořil o tom, že ztráty pro banku samozřejmě představují malá čísla, ale raději je nebudou zveřejňovat, protože my, zákazníci míváme velké oči.
Tím malým číslem bylo padesát sedm miliard, o které IPB přišla od letošního února.
Když je řeč o přelévání, nemíní se tím vypařování.
Klienti, kteří nevěřili IPB, převáděli své vklady buďto do matrací, anebo do jiné banky. Do které především?
Třetina až polovina směřovala do finančního ústavu, ve kterém včera ráno skončila celá IPB, tedy do belgické Československé obchodní banky.
Věří jí klienti právem? Dobrým vysvědčením nemůže být to, co o sobě banka říká sama.
Skeptik raději vyslechne ekonomy od konkurence.
Ti s respektem hodnotí prodej IPB Belgičanům jako rychlou stabilizaci celého finančního sektoru. Pokud teoreticky hovoří o riziku, spatřují ho v případném zanedbání nějakého právního detailu anebo v politizaci problému.
K politizaci asi dojde, když se ČSOB začne věnovat té druhé “nepoctivé” tváři IPB o níž se včera zmínil ředitel Kavánek.
Vysílá se v úterý 20. června ráno.
IPB: Otázky, které by měly být zodpovězeny
V žádném případě nejsem odborník na bankovní sektor, ale v souvislosti se
situací kolem IPB a plejádou bank, které u nás padly a doplatili na to
obyčejní, drobní střadatelé, mne napadá jedna věc:
Bylo by velice dobré, kdyby někdo, kdo tomu rozumí a vyzná se v zákonech,
připravil přehledné srovnání toho, jak vypadá ochrana bankovního sektoru u
nás a v některé vyspělé zemi EU a tak v USA. Například do jaké míry je
omezeno poskytovaní úvěrů jednomu velkému subjektu, co takový podnik musí
doložit, aby mu byl úvěr poskytnut, jaké jsou garance, nezávislý dohled a
pod. Také by jistě bylo zajímavé udělat srovnání toho, co musí banky v
zahraničí zveřejňovat, jakým kontrolním mechanismům podléhají z vnějšku, a
jakým u nás.
O co jde: když člověk hovoří s malými podnikateli (např. cestovní kancelář),
tak popisují co všechno po nich banky vyžadují, než jim úvěr poskytnou, jaké
neuvěřitelné a pro malého podnikatele často obtížně splnitelné záruky. (Malí
podnikatelé dávají jako záruky třeba své domy, sotva zvládají splácet úroky,
které mnohdy zavání z pohledu selského rozumu lichvou.)
Mnohdy mají v ruce
jen dobrý nápad, ale logicky nemají čím ručit.
Banky však zajímají peníze, ne zda se jedná o dobrý podnikatelský záměr,
jenž má šanci na úspěch a do něhož by mělo smysl investovat. Malí
podnikatelé by však, kdyby měli peníze, nešli do banky! Například jeden
majitel cestovky mi vyprávěl, že když se ho zeptali, čím by mohl ručit,
reagoval: "Svým nápadem, svým záměrem. Buď do něho chcete investovat a
půjčit mi, nebo ne." A když se ho zeptali, zda nemá alespoň nějaké pozemky,
řekl: "No jistě. Půdu v květináči." No pak mu samozřejmě nic nepůjčili.
(Banky, zdá se, neměří rovným metrem - kdo přijde jen s nápadem je pro
smích, kdo přifrčí v BMW (nebo radši Audi?) na zákulisní večeři u golfového
hřiště nebo v privatu u Lotosové růže, tak má balíky v kapse.)
Je však tento postup uplatňován i na velké, a na rozdíl od malých
podnikatelů, neprůhledné giganty? Není, to snad vidí každý, a nemusí být
zrovna analytik, který vše obvykle zabalí do hezkých slov. Moc by se mi
líbilo, kdyby v BL někdo bez obalu a na faktech rozebral, jaká jsou pravidla
u nás a venku (k tomu už samozřejmě nestačí selský rozum, ale je třeba znát
zákony a do hloubky se orientovat, v čemž nemohu sloužit).
Najde se někdo
takový, kdo nemá potřebu lakovat slova v šlehačkové kudrlinky a vidí do
toho?
Napadá mně totiž jedna věc a vycházím především ze zpráv z tisku: Jak je
možné, že banky tak benevolentně rozhazovaly miliardy třeba do Chemapolu? V
něm se velmi aktivně účastnila mj. i IPB, i když tady nejde jen o jednoho
lva, co má paradentózu.
Vypadá to tak, že hrozivé výsledky našich bank jsou výsledkem toho, že si
jejich manažeři honili zcela své vlastní, soukromé finanční zájmy, brali
obrovské úplatky, skryté třeba do akciových podílů, a nezajímali se, zda
jejich kšefty přinesou nějaký prospěch bance. (Skvělé. Vždyť, když se něco
pokazí, třeba zaskočí nás v nejhorším případě policejní komando, které
stejně rychle zmizí, jako přijelo, svede se nějaké to podezření maximálně na
chybné manažerské rozhodnutí. A to není přece trestné, vy hlupáčci.
(Mohou u
nás vlastnit manažeři banky akciové podíly? Musí zveřejňovat čeho jsou
podílníci? Nevím o tom).
Největším rizikem pak je tedy jen náhlá srdeční
příhoda při radovánkách na vodní posteli nebo náhlá, žhavá horká střela z
Kalašnikova nebo UZI (a i to se stává velmi ojediněle). Naši slavní
"podnikatelé" se na rozdíl od vystresovaných drobných střadatelů většinou
těší dobrému zdraví. Bohužel, zákony jsou bezzubé, asi by nám jinak ohrozily
svobodu....)
S někým, jako byl třeba Chemapol, si vykutálení bankéři nejspíš plácli,
dostali tučné spropitné, odjeli si užívat za holkama, a pak rozhazovali
úvěry, které je nebolely, plnými hrstmi.
Například jsem četl, že v IPB byl jeden manažer, který byl odpovědný za
poskytování rizikových úvěrů, které se pak nedařilo dostat zpět, a ten
člověk, světě div se, prý byl jmenován šéfem oddělení, které tyto úvěry
vymáhalo.
Divné mechanismy, ale zřejmě velmi jednoduché. Znovu zdůrazňuji,
nejde jen o jednu banku, kterou se teď prohnalo komando jako průjem po
třešních, a je tak nejslavnější bankou v zemi a ani nemusela investovat do
masové reklamní kampaně, neboť už se o tom palcovými titulky píše v
rakouských novinách. Nejde o jednu URNU (ta je stejně v tomto případě pro
parádu) a jednoho pajdavého lva, co stál vždy na straně (slyšel, jsem, že
na Vaší...) Některé noviny psaly, že skončila jedna velká éra. Nic
neskončilo, naopak. Z našeho vyhnívajícího finančního systému opět upadl
kousek (pardon, připomíná to jednu nepěknou nemoc, kdy se napadení balí do
hadrů a odvážejí se na pusté ostrovy). Jde o celý bankovní systém.
O tomhle už psal Karel Čapek ve 30. letech - vykutálení založí banku,
vyberou od lidí peníze, peníze zmizí, červené koberce se srolují, banka se
zavře, její drobní vkladatelé zchudnou a ti samí vykutálenci rozvinou své
červené koberce zase jinde pod jiným názvem. Tomuto kolečku však může
zabránit jedině stát důslednými a nekompromisními zákony a dohledem.
Mám takový dojem, že jsi o některých těchto mechanismech v Anglii či USA
psal a teď by je jistě bylo dobré připomenout (například ta americká
asociace pro dohled nad akciovými společnostmi - na její stránce musí
zveřejňovat smlouvy....jak to tam vlastně chodí??) Už jsem mnohokrát slyšel
od lidí, kteří působili v zahraničí, že u nás se utajují informace, které
jsou na západě běžně dostupné. Je to pravda? Zdá se, že ano. Kdo s tím něco
udělá?
Nejsou naši politici až příliš zaháčkováni do současného stavu, který je pro
ně pohodlný, neboť také potřebují peníze a jejich financování není zrovna
nejčistší. Vždy je znám například jeden velkopodnikatel (nic ve zlém), co se
čile motal kolem slovenského plynu (tam byla minimálně jedna mrtvolka),
kolem Chemapolu, měl čilé vazby na IPB, půjčoval peníze ODS, sehnal úvěr i
ČSSD.... Přísnější dohled nad bankovním systémem by ale dopadal i na finanční
stíny našich politických stran a možná by i jasně ukázal odkud a proč berou
peníze. U nás se ale praktikuje metoda "já podrbu záda tobě, ty mně."
(Cituji z knihy Penězoměnci, A.H. viz. níže)
Zdá se, že v Česku je nejlepší peníze vydělat a hned utratit (to není z mé
hlavy, to mi doporučil jeden uznávaný finanční novinář).
Povšiml jsem si této praxe v knize Penězoměnci od od
Arthura Hayleyho. Sice popisuje dobu
někdy ze 70. let, ale mnoho věcí je analogických s Českem let 90.
Například jak První americká komerční poskytne ( a za jakých okolností) díky
jednomu ctižádostivci miliony dolarů gigantické společnosti Sunaspol, která
stála jen na úplatcích a zastrašování. Pak se Sunaspol zhroutil ( že by
analogie s Chemapolem?) a banka zažila to, co dnes IPB (run na banku).
Přitom ten, kdo to způsobil, za to bral úplatky, porušil zákony, které
zakazují poskytovat velký balík peněz jednomu podniku, neboť to ohrožuje
drobné vkladatele. Zajímal se o své konto a nezajímalo ho riziko banky.
Zajímavě
zde byla popsána role amerických novinářů, kteří, když něco ucítí, šťourají
a jdou po věcech, až se k nim dostanou. Nezajímají je prioroitně ohlasy
politiků, ale FAKTA.
Vím, že je to jen román. Navíc jsem se
přesvědčil, že to o čem A.H. píše, existuje v určité míře i u nás (například
Účinný lek, kde mj. poukázal na to, že drogové závislosti podléhají ve velké
míře i lékaři a nemocnice to tutlají. Na základě této knihy jsem si před lety
udělal sondu a zjistil, že i u nás je často osud pacientů v rukách
vystresovaných a zdrogovaných lékařů. Jelikož jsem přes 2 roky dělal
zdravotnictví, poznal jsem, že i jeho Hayleyho kniha Konečná diagnóza je v
mnohém analogická s praxí v Česku).
P.S. Nechtěl by se kromě srovnávání způsobů ochrany bankovního trhu někdo
přece jenom podívat vzhledem k aktuálnímu dění také na to, kolik peněz
utopila IPB v Sunaspolu, pardon Chemapolu, za jakých okolností, kdo
konkrétně a jaká je dnešní role dnes? Jakým dalším, takovým gigantům
půjčovala? Za jakých okolností? Ví to někdo, zveřejní to někdo?
Podívají se na to profíci z Ekonoma, EURA, HN, MFD, ČT a další.....? Určitě
by to četlo dost lidí.....
Toto nejsou úvahy namířené proti jedné bance, jde o princip, navíc i o IPB
se leccos šířilo už dost dlouho a moje máma, které to ani nesleduje, svých
pár peněz vybrala už před půl rokem! Situace v IPB nespadla ze dne na den.
Zrála už v dobách velkých, gigantických, neprůhledných a zcela
nedotknutelných "podnikatelských skupin".
Poznámka JČ: Nemám bohužel v těchto dnech dost času na to, toto téma podrobně zpracovat. Kdyby se tohoto tématu chtěl někdo ujmout, byl bych vděčný. Jen stručně: podnikatelé, zejména malí, mívají i na Západě značné problémy se získáváním úvěrů od bank. Daleko výhodnější a svým způsobem lehčí je získat investice prodejem akcií na kapitálovém trhu - pokud se podnikateli podaří na základě přesvědčivého plánu získat investory na svou stranu. Koupě akcií je totiž riziková záležitost a nikdo to nemůže podnikateli vyčítat, jestliže se mu s podnikem nakonec "nedaří". I kapitálová investice (prodej akcií) je však velmi přísně regulována rozsáhlými předpisy a lze-li dokázat, že se podnikatel choval neodpovědně, je za ztráty trestně odpovědný. Úřad pro dohled nad americkým kapitálovým trhem se jmenuje Securities and Exchange Commission a jeho stránky jsou zde.
Oko za oko, zub za zub a přátelské převzetí
Poté co se muži se samopaly, kuklách a v černém (URNA), kteří se v rámci zachování vkladů obyvatelstva této republiky dne 16. 6. 2000 postavili na obranu proti odplynutí kapitálu do ciziny ke vchodu banky, aby byl zachován křehký růst ekonomiky po revoluci lehce rozvrácené země na příkaz ministra vnitra bratra Grosse, více chápu muže, kteří se s puškami v klobouku a v montérkách (LM), kteří se v rámci zachování vkladů obyvatelstva této republiky dne 25. 2. 1948 postavili na obranu proti odplynutí kapitálu do ciziny do vchodů bank, aby byl zachován křehký růst ekonomiky po válce lehce rozvrácené země na příkaz ministra vnitra soudruha Noska.
Jak je vidět, sociální demokracie (přes všechny slučovací sjezdy a opětovné vymanění se) má historicky standardní řešení fungující v každé době. Kromě sem tam schválených válečných půjček francouzských.
Střádalové vám, soudruzi, budou tleskat (stejně jako v únoru), zvlášť klienti IPB, ale akcionáři budou plakat (zvlášť akcionáři IPB).
Střádalů je víc než akcionářů - stejně jako nájemníků víc než domácích - i když zklamaní akcionáři z kupónové komedie pomohli vaší ČSSD vládě do sedla s lanem pro toto rodeo.
Když jste, bratři z ČSSD, deklarovali, že stát už s pomocí skončil, a plátci daní - vašich dolních 10 milionů - si trošku oddechnou, neboť jsou to povýtce ti, co si z daní dovolenou, večeři ani benzín odepsat z daní nemohou, jsou to opět oni, kteří jsou VÁMI diskriminováni, neboť jak jim dnes a denně předvádíte, jen na ně dopadnou nepřímé daně, které jim laskavě napaříte, abyste ulevili daním přímým (které nejste ani schopni vybírat) - VÁMI, milá vládo, vlastněné podniky jsou ty, které zhusta neplatí daně, sociální a zdravotní odvody ba ani mzdy vašim (teď už nenávratně bývalým voličům) - aby se VÁŠ místopředseda teatrálně přel o mandatorní výdaje - pro vás se staly mandatorními, vážená vládo, sanace bank všeho druhu, o dinosaurech toho nejtěžšího průmyslu nemluvě. Ještě chvilku nám namlouvejte, že koupě (kterýchkoli) stíhacích bombardérů je pro nás dobrej kšeft, a že prodej těch našich z Kunovic do Řecka je kšeft ještě lepší.
JEŠTĚ CHVILKU, JEŠTĚ MALOU CHVÍLI...
ČR má nejvíc držitelů akcií na světě (z KP) a opozičně smluvní vláda právě teď stejně jako předtím ukázala VŠEM bez rozdílu (malé i velké privatizace) jak se SVÝMI akcionáři nakládá. Dividendy nebude mít NIKDO (P/E je nekonečno), a dokud tady bude tato vaše hybridní vláda, tak nikdo neuvidí ani dime. Jestliže si NOMURA zaplatí inzerát ve FT i s fotopřílohou, tak má tato země po ftákách, protože precedens je svinstvo.
100x si mohu myslet, že Nomura se zachovala jako M. Douglas ve filmu Wall Street, ale NIC to nemění na faktu, že z čistě právního hlediska (podle mého názoru) jde o flagrantní porušení zákona, ať si to vláda zdůvodňuje jak chce.
Vlády v ČR mají právní kontinuitu a svádění čehokoli na tu předchozí (navíc, když si dvě největší strany cyklicky a recipročně vyslovují důvěru při schvalování rozpočtu), je pokrytectví největšího kalibru, které dovedlo tuto zemi na pokraj státního bankrotu (v situaci, kdy, aby se předešlo alespoň zdání veřejného projednávání v PS ČR jde už snad 2/3 státního rozpočtu MIMO rozpočtové schéma cestou různých fondů o nichž (a jejich naplnění a čerpání) nemá nikdo přehled - jinak si nedovedu představit jak vláda neustále uvolňuje ty SVÉ(?) miliardy tak lehce a plynule do všech směrů (KDE JE SAKRA BERE A PŘITOM NEZVYŠUJE INFLACI !!!???).
Vrcholem cynismu a je záruka vlády a ČNB za vklady ještě 12 měsíců!!! PO skončení nucené správy ( http://www.ipb.cz/nabidka/zarukacnb.jpg) - čímž vlastně bude rok RUČIT jiným soukromým akcionářům ještě rok za jakékoli transakce - i ztrátové.
Rok tak může být hlavním analytikem v ČSOB můj pes a NIC se akcionářům ČSOB nemůže stát. Když tito (ČSOB) akcionáři (a víme my vůbec, kdo to je ?) vyvedou likvidní kapitál na Slovensko nebo na Bahamy, CO POTOM udělá tato vláda? Předá štafetový kolík KB???
Z pozice Čecha bych to, co uvádím, pochopil, ale ten, kdo tady posledních 10 let nežil a nemá zkušenosti ze surfováním drobného střádala z banky do banky - málokdo měl to štěstí, že nemusel alespoň dvakrát buď trnout, nebo stát frontu na VLASTNÍ PENÍZE - to pochopit nedokáže.
Bankovní dohled NESTOJÍ ZA NIC, vždyť už v lednu zaměstnanci IPB ve fitness centru poradili kamarádům, ať si dají vklady jinam. I pan Niedermayer potvrdil, že vážné problémy jsou s IPB už půl roku.
Mluvčí ČNB jen tak mimochodem řekl, že za ty TŘI ! dny bylo z IPB vybráno skoro 30,000.000.000 Kč - což při výběru drobným střádalem, dejme tomu 50.000 Kč v průměru - je to 600.000 výběrů za tyto tři krizové dny (což při cca 160 pobočkách IPB v ČR http://www.ipb.cz/) je 600.000 :160 = 3.750 výběrů za tři dny v každé pobočce - kdyby každý výběr trval "jen" 3 minuty, potom 3.750 x 3 = 11.250 minut : třemi dny = opět 3.750 minut za den, což je nepřetržité vybírání 62,5 hodiny denně - předpokládejme, že pobočky mají otevřeno 10 hodin denně, pak by vycházelo, že KAŽDÁ i ta nejmenší pobočka by musela mít minimálně 8 přepážek, (což nemají ani ty největší) a každou hodinu by paní pokladní vydala cca milion korun.
Pro naše "NEZÁVISLÉ" televize je signifikantní, že tento provoz nezaznamenaly.
Nebo OPRAVDU takový provoz nebyl a (tady omluva televizím) PAK se dělo něco daleko horšího.
Zaregistrovali jsme počátky znárodňování v ČR ?
Zahraniční investoři investujte v ČR - ať je co znárodňovat?!
Kupujte nemovitosti - ty si zaručeně do ciziny neodnesete!
Naše vláda se domnívá, že investice = kupte si akcie a zapomeňte. (Viz kupónová legrace.)
Nebo ještě lépe NAŠE dluhy připište na vrub SVÉ zahraniční centrále. Japonci mají přebytek v obchodní bilanci, takže mohou investovat - ale co když tam v Nipponu bude zemětřesení a oni budou muset stáhnout svá aktiva na znovupostavení Ginzy z trosek, anebo jen pomoci ekonomice jihovýchodních "tygrů" (jim bližším)? - To je ta globalizace.
Kolik má Česká republika vlastních zahraničních investic, aby se mohla bránit stejnou zbraní? Ta globalizace znamená reciprocitu, jednoduše řečeno držení se v šachu (my vám hovězí vy nám víno), a za situace, kdy nabízíme národní výprodej komukoli za každou (dnes už) cenu, je to jen příprava na ŠACH MAT, a to ani nevíme od koho - minulý týden táhla věží na H7 jen nějaká střední investiční skupina - nějaká nomura.
Hrdá vláda prohlašuje, že se o banku postará - PROČ ji tedy prodávala, když je tak dobrá? Ta vláda - myslím její ministr - říká (cituji popaměti), že v současné době je banka nejbezpečnější v ČR - bože jak na tom asi jsou ty méně bezpečné?
Jsme svědky přerodu ČSOB v SBČS (asi úlitba za těch 24 tun zlata Slovákům, které musela přežít - museli jsme jim ho dát za rychle kačku, aby se ČSOB očistila od slovenského vlivu a mohla přijmout IPB?
ČNB bude pak dále jen jedním z menších odborů MF ČR a z ČSOB uděláme banku cedulovou, ta pak vydá po dalším nočním zasedání vlády červonce, nebo jiné asignáty a kurz nastaví 1 : 1 k EURU - alespoň na 20 minut (nejlépe zase v pátek, aby byla burza dva dny off line), nebo vydá sedmileté státní obligace, pak udusí úvěrovou míru a udělá z nich Blue Chips?
Čeho se ještě můžeme nadít?
V tom hvězdném okamžiku (v neděli po tom pátku) proběhne referendum o vstupu do EU a nový personální šéf EB Ing. T. navrhne ministra financí na Rašínovu cenu, kterou mu předá na ARO Vinohradské nemocnice, spolu se zprávou, že česká koruna srovnala kurz s měnou albánskou.
P.S. Dědeček byl tehdy dávno ředitelem Živnobanky a když přišli ti Lidoví Milicionáři hlídali tam přes noc. Jeden asi nemohl najít záchod a protože se tam nevyznal a nemohl opustit jemu svěřený post, tak udělal svou velkou potřebu do zásuvky prokuristova stolu. URNA jistě měla detailní plány, takže moje shora uvedené srovnání jistě pokulhává.
Pro běžného pozorovatele však asi zůstalo po odchodu pretoriánů v obou bankách zhruba to samé.
Jaroslav Pour
Názor bývalého šéfa zpravodajství ČT:
Zdeněk Šámal: Vznikne-li podezření, že ČT je ve vleku politiků, Události o tom nic vysílat nemají, protože jde o "personální" otázky
Včera kolem poledne odpovídal bývalý šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal na stránkách idnes na dotazy internetových uživatelů. Svým způsobem odpověděl i na otázku Britských listů:
Jan Culik, Britske listy odpovězeno: 19.6.2000 12:14:17
OTÁZKA: Proc jste neinformoval v Udalostech o okolnostech, ktere vedly k odvolani Romana Proroka hned v pondeli 5.6., vecer, pote, co byl odvolan? Nemyslite, ze maji cesti koncesionarsti poplatnici pravo byt informovani okamzite o tom,z jakych důvodu byl odvolan moderator nejdůlezitejsiho politickeho poradu CT? Proc se stavely tak dlouho Udalosti v teto veci do pozice mrtveho brouka a neprinesly objektivni, nezavislou analyzu situace. Mohly duveryhodne rozptylit vsechny vnejsi spekulace. Neni proto vase odmitnuti zverejnit "oficialni komunike" managementu CT trochu svatouskovske? Kdyz hovorite o tom, ze se mel problem radeji prezentovat z ruznych stran, proc jste to neudelali hned, kdy problem vznikl? Neni to profesionalni selhani, za ktere byste byval mel byt v profesionalni televizi stejne odvolan?
ODPOVĚĎ: To jsou otázky nebo Vaše prohlášení, pane Čulíku? My dva holt máme o zpravodajství jiné představy a víme to o sobě už dlouho. Ale alespoň na tu první: Události tady nejsou od toho, aby se v nich informovalo o personálních otázkách ČT.
Krize v České televizi: Vraťte nám vstupné!
Soutěží se na Kavčích horách o titul Mr. Nesympatie?
Každý western potřebuje aspoň jednoho kladného hrdinu. Právě absence osobnosti, s níž by se divák mohl identifikovat, činí pro nezúčastněné dění na Kavčích horách spíš realistickou truchlohrou než příběhem, který by snad mohl skončit šťastně.
Ředitel Dušan Chmelíček na tuto roli aspiroval poměrně dlouho: v jednu chvíli se dokonce zdálo, že bude tím, komu se podaří spustit historickou reformu zpravodajství. Správně rozpoznal, že Zdeněk Šámal je pro reformu hlavní překážkou a tlačil na jeho odchod tím, že Šámalovi vytvořil nadřízeného. Výběr Jiřího Hodače, muže s velmi nepřesvědčivou osobní historií z BBC i se zjevnými potížemi při komunikaci (připomeňme, že Britským listům na žádost o poskytnutí dvou dokumentů místo odpovědi vynadal - uvedl, že jeden dokument je sice už na síti, druhý dokument však zamluvil a neposkytl; jiný případ zdvořilého dotazu a nevstřícné odpovědi z kanceláře Jiřího Hodače viz zde) asi nebyl optimální volbou, ale z dlouhodobého hlediska mohl vést k žádoucí změně: po "asistovaném odchodu" Šámala mohl Chmelíček slabého Hodače snadno nahradit schopnějším člověkem.
Po neadekvátní reakci na Klausův telefonát však ředitel ČT začal rychle ztrácet půdu pod nohama a dílo korunoval naprosto diletantským nápadem zadat svému aparátu zpracování "komuniké" a trvat na jeho odvysílání v hlavní zpravodajské relaci. Dušan Chmelíček tím definitivně prohrál, a neuvědomí-li si to sám, jeho okolí, dosud loajální až patolízalské, mu to brzy začne dávat najevo.
Můžeme věřit, že klaďákem je vlastně Jiří Hodač? K této variantě se, zdá se, přiklání ve svých komentářích Jan Čulík, který v Hodačovi vidí "pokračování Ivana Kytky jinými prostředky". Zkusme si ale porovnat Kytkův projekt reformy zpravodajství s Hodačovým extraktem z BBC Producers' Guidelines - ten rozdíl ohromí.
Zdeňku Šámalovi, muži s dobrými politickými i mediálními styky a nejnověji mučedníku novinářské etiky, chybí k aureole poněkud přesvědčivější výsledky a větší konzistence při uplatňování nezávislosti veřejnoprávního zpravodajství. Šámal může být kladným hrdinou pro málokoho; mnozí v něm vidí Calveru, jiní oceňují jeho nespornou taktickou obratnost a spíš ho pasují do role Iaga.
Skandálně odvolaný Roman Prorok se ukázal být klenákem celé televizní stavby, ale sám se zdá být v poněkud pasivní pozici. Jeho stranickost byla příliš patrná, a hvězdou mohl být pouze v podmínkách veřejnoprávní nenáročnosti: jak Prima, tak Nova našly a vychovaly pro své diskusní pořady lepší moderátory. Prorokova role je proto jasná: jednooký král slepých.
Kandidáty na hrdinskou úlohu bychom mohli hledal i ve vyšších ešalonech: Máme-li věřit tomu, co tvrdí Jana Dědečková (a pravdu se s určitostí nikdy nedozvíme), Miloš Rejchrt pronesl ve čtvrtek v Ostravě plamenný projev na podporu vedení ČT, zatímco o den později, když vše "rozvážil", poslal Lidovým novinám stejně plamenný článek vyjadřující pochopení rebelujícím.
A Jana Dědečková? Ta je ze hry venku už svým stranicko-politickým zázemím: nikdy nikoho nepřesvědčí, že její podpora řediteli Chmelíčkovi není jen neuměle maskovanou snahou podřídit ho do budoucna diktátu ODS. Kdyby byla nezávislá, mohla by leccos podniknout, ale takto má svázané ruce a jako "papaláška" ODS je bohužel apriori nevěrohodná.
Kladní hrdinové tedy nejsou, zbyli padouši a statisté. Kdybych měl vybrat mezi nimi svého favorita, zřejmě bych zvolil Antonína Zelenku, pro statečnost, s níž bojuje se svými příliš viditelnými handicapy i s neprofesionalitou týmu, který mu Česká televize dokázala nabídnout.
Hlavním hrdinou trpným je ovšem divák-koncesionářský poplatník, protože ten celou televizní nechutnost financuje.
Poznámka JČ: V žádném případě nesrovnávám Jiřího Hodače s Ivanem Kytkou; argumentuji pouze, že se zdá, že Zdeněk Šámal i redakce zpravodajství provedli proti Hodačovi úplně stejnou kamarádšoftskou rebelii, jakou provedli před dvěma lety proti Kytkovi. Tím se nijak nevyjadřuji k manažerským, novinářským či komunikačním schopnostem Jiřího Hodače. - Zajímavé také je, jak silné má Zdeněk Šámal kamarádšofty v českých novinách - když byl před dvěma lety vyhozen z ČT mnohokrát kvalitnější novinář Ivan Kytka, česká média po osudu jeho reformy ani nevzdechla. Když nyní odchází z ČT neprofesionální Šámal, česká média div neudělají revoluci. Nikdo ovšem nezkoumá, co vlastně za dva roky v ČT Šámal dokázal - když kdosi v internetovém rozhovoru s Šámalem na stránkách idnes včera konstatoval, že zpravodajství ČT je špatné a jen opisuje ČTK, Šámal odpověděl, že s tím nesouhlasí. - To je celá analýza jeho působení za poslední dva roky ve vedoucí funkci nesmírně důležitého veřejnoprávního média?
Stane se tajně zasedající Rada ČT mečiarizační komisí?
Nad novým jednacím řádem Rady České televize
Protože veřejní činitelé připouštějící nad sebou kontrolu veřejnosti (potažmo kapři vypouštějící si rybník) jsou představou spíš mýtickou než realitou dnešní české společnosti, přijala Rada ČT na svém minulém řádném zasedání nový jednací řád, který je jen málo odlišný od stávajícího.
Určitý pohyb byl přece jen zaznamenán: Nový předpis už neukládá radním povinnost mlčet o průběhu jednání, měly by se zveřejňovat údaje o průběhu hlasování a pokud některý radní s rozhodnutím Rady nesouhlasí, má právo požádat o zařazení svého stanoviska do zápisu.
První dvě změny jsou bezesporu změnou k lepšímu, třetí však působí poněkud konfrontačně a není jisté, zda tohoto práva vůbec kdy kdo využije. Nešťastná je především formulace, striktně omezující publikovaná stanoviska na nesouhlasná. Jak je známo např. z praxe amerického Nejvyššího soudu (Supreme Court),concurrent opinions (souběžná stanoviska), jimiž soudce vyjadřuje souhlas s většinovým rozhodnutím, ne však s většinovým zdůvodněním, bývají v rozsudcích/nálezech soudu stejná důležitá jako dissenting opinions (nesouhlasná stanoviska).
Chybí naopak ustanovení, které by upravovalo povinnost zveřejňovat podklady k rozhodnutím, a tak se v zápisech z jednání zřejmě dočkáme toho, co tak dobře známe z praxe Jirákovy Rady: ředitel předložil (tajný) dokument, někdo jiný k němu vypracoval (tajný) posudek, Rada o tom (tajně) jednala, pan Rejchrt prý chvíli svobodně (protože tajně) rozvažoval, a nakonec byl tajný materiál jednomyslným rozhodnutím přijat.
Že Česká republika je zemí, kde je často obtížně najít ne sedm, ale jednoho statečného, potvrzuje i jednomyslnost, s níž Rada jednací řád přijala: vše ostatní byla jen stínohra pro naivní novináře. My mocní si přece tak dobře rozumíme, viďte, paní Dědečková ?