Rada pro rozhlasové a televizní vysílání: "Vladimír Železný možná neposkytuje pořadem Volejte řediteli vyvážené a objektivní informace, avšak důvod k odnětí licence to není"
Před dvěma dny se obrátil Tomáš Pecina na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s podnětem k odnětí televizní licence podniku CET 21, protože televize Nova opakovaně porušuje v pořadu Volejte řediteli zákonné ustanovení, které vyžaduje vysílání objektivních a vyvážených informací. Doufejme, že se Rada bude dopisem Tomáše Peciny seriózně zabývat a vydá v této věci seriózní a autoritativní rozhodnutí.
Níže uvádíme korespondenci v podobné věci mezi Radou a bývalým ředitelem České televize Ivo Mathé.
Máme-li být féroví, lze pochopit usuzování Rady, že snad jednorázové údajné zfalšování skutečností Vladimírem Železným v pořadu Volejte řediteli Radě nestačí jako dostatečně závažný podnět k odebrání licence. Zákon je nedokonalý v tom smyslu, že nestanoví menší tresty pro jeho porušování.
Jenže Ivo Mathé v dopise Radě cituje konkrétní případ porušení objektivnosti a vyváženosti jen jako jeden z mnoha, jehož se televize Nova systematicky dopouští. Kdyby Rada sledovala vysílání televize Nova bedlivěji, zjistila zřejmě, že televize Nova porušuje princip vyváženého a objektivního zpravodajství dosti pravidelně. Nemělo by tohle být tématem k závažné úvaze o tom, co taková praxe dělá s českou společností? Nemělo by se skutečně v této věci uvažovat, je-li stále firma CET 21 právoplatným držitelem vysílací licence? A co to asi vypovídá o Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, pokud se těmito záležitostmi nezabývá? A co to vypovídá o mediální radě českého parlamentu?
Předkládáme čtenářům k úvaze korespondenci Ivo Mathé - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud mají na věc nějaký názor, možná by ho měli napsat vedoucímu Rady Josefu Josefíkovi i šéfovi mediální komise Českého parlamentu Ivanu Langerovi. Diskusi k této věci rádi zveřejníme i v Britských listech. Zákony by se v ČR dodržovat měly. Nebo jsou jenom pro legraci?
Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání
Krátká 10
100 00 Praha 10
V Praze dne 1. ledna 2000
Žádost o odnětí licence k televiznímu vysílání
Dnešního dne v pořadu televizní stanice vysílající pod názvem TV Nova (držitel licence CET-21 s.r.o.) "Volejte řediteli" protagonista zmíněného pořadu Vladimír Železný prohlásil, že již předchozí vedení České televize připravovalo vysílání seriál o majoru Zemanovi. Toto tvrzení je nehorázná a zlovolná lež.
Dosáhnout spravedlnosti (opravy, omluvy či dokonce autentického prohlášení uvádějícího nepravdivá tvrzení na pravou míru) soudní cestou je v případě vysílání CET-21 s.r.o. prakticky vyloučeno (Vladimír Železný vystupuje v uvedeném pořadu jako ředitel jakési TV Nova, tj. neexistující právnické osoby, neboť se jedná jen o název programu, případný ředitel CET-21 s.r.o. za obsah pořadů neodpovídá, koneckonců CET-21 s.r.o. zřejmě ani ředitele nemá, těžko dostupní jsou jen jednatelé průběžně restrukturalizované společnosti a odpovědného šéfredaktora, pokud vůbec existuje, není možné vzhledem k neznámé vnitřní organizaci CET-21 s.r.o. zjistit, firma Česká produkční 2000 a.s., jež pořady vyrábí, není odpovědná za jejich obsah atd., atd.), nebo zřejmě po dlouhém soudním projednávání a ve zcela jiných, tak jako tak na držiteli licence závisející okolnostech.
Žádám proto o zahájení řízení o odnětí licence k celoplošnému televiznímu vysílání č. 001/1993 firmě CET-21 s.r.o. Při projednávání by měly být zohledněny všechny předchozí oprávněné stížnosti na obsah i existenci uvedeného pořadu, jenž je svým charakterem a především provedením v rozporu se zákonem č. 468/1991 Sb., v platném znění. Ten provozovatele vysílání zavazuje k poskytování objektivních a vyvážených informací. Shora zmíněná informace, sdělená Vladimírem Železným dne 1.1.2000 v pořadu "Volejte řediteli", byla nepravdivá, tudíž neobjektivní, a žádnou jinou informací ve vysílání držitele licence CET-21 s.r.o. nebyla v programu pod názvem TV Nova vyvážena. Divákovi bylo tak v rozporu se zákonem předloženo jediné ničím nezpochybněné sdělení v politických i časových souvislostech.
Šíření nepravdivých, zavádějících či manipulativních informací zmíněným pořadem je dlouhodobý a neřešený problém televizního vysílání v České republice a jeho další existence může mít i širší negativní dopady. Jelikož představitelé držitele licence na realizaci zmíněného pořadu po celou od zahájení vysílání CET-21 trvají, není jiné možnosti než odnětí licence.
Ivo Mathé
co.: Vladimír Železný
c/o CET - 21
Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání
Krátká 10
100 00 Praha 10
V Praze dne 6. ledna 2000
Vážení členové Rady,
považoval jsem za slušné poslat svoji "žádost o odnětí licence k televiznímu vysílání" z 1. ledna t.r. v kopii i panu Vladimíru Železnému.
Adresu jsem vyhledal v internetovém Obchodním rejstříku (viz přiložený výtisk - CET-21, V jámě 12, Praha 1) a doporučený dopis mi byl vrácen s poznámkou "odstěhován bez udání adresy" (viz přiložená kopie obálky).
Předpokládám, že neohlášená změna sídla držitele licence je závažná skutečnost, vzbuzující pochybnosti o existenci společnosti.
S pozdravem
Ivo Mathé
Vážený pan
Ivo Mathé
Č.j. : PrI2S/00/;266
vyŘizuje: JUDr. M. Sýkora
Věc: Podnět k zahájení řízení o odnětí licence č. 001/93
Dne 6.1. 2000 byl Radě České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání (dále jen: Rada")
doručen Váš podnět k zahájení řízení o odnětí licence č. 001/93, na jejímž základě provozuje
celoplošné televizní vysílání společnost CET 21, spol. s r.o.
Důvodem pro zahájení tohoto správního řízení by měla být dle Vašeho názoru nepravdivá
informace, uvedená dne 1.1. 2000 na televizní stanici TV NOVA moderátorem pořadu
"Volejte řediteli" PhDr. Vladimírem Železným, konkrétně jeho prohlášení, že již předchozí
vedení České televize připravovalo vysílání seriálu o majoru Zemanovi. Tím měl být porušen
zákon č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání v platném znění,
který provozovatele vysílání zavazuje k poskytování objektivních a vyvážených informací.
Vaše podání bylo posouzeno a byl přijat závěr, že se nejedná o podnět, který by byl
způsobilým zahájit správní řízení.
V daném případě je jediným možným řešením využít možnosti, kterou dává ustanovení § 19
zákona č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních informačních prostředcích v platném
znění a žádat opravu nepravdivého údaje, které se případně lze domáhat i soudní cestou.
Koho v případném soudním sporu označit jako žalovaného je však vždy věcí žalobce neboť se
jedná o zcela soukromoprávní záležitost.
Pokud tedy skutečně byla poskytnuta nepravdivá informace, jedná se o věc, která spadá do
pravomoci soudu a nikoliv Rady.
Neztotožňujeme se s Vaším závěrem, že by z důvodů ve Vašem podání uvedených měla být
společností CET 21, spol. s r.o. odňata licence, a oznamujeme Vám, že správní řízení o odnětí
licence č. 001/93 na jeho základě zahájeno nebude, protože nám není známo, že by pro
zahájení takového řízení existovaly zákonné důvody.
V Praze dne 24.1. 2000
S pozdravem
Britské komerční televizi bylo nařízeno, aby obnovila vysokou sledovanost zpravodajství
Britská komerční televize ITV se octla pod zvýšeným tlakem, aby zavedla nedávno zrušené půlhodinové hlavní večerní zpráv, které se donedávna, po dobu třiceti let, vysílaly ve 22 hodin. (V Británii se chodí podstatně později spát než v České republice a pracuje se většinou od devíti či od půl desáté - brzké vstávání v ČR je důsledkem nespavosti rakouského císaře Františka Josefa, který nutil své úředníky, aby začínali pracovat už za rozbřesku - a dodneška se to v ČR většinou zachovalo. 22 hodin tedy není tak pozdní noční hodinou, jakou je to v ČR.) Jenže zpravodajství ve 22 hodin bylo pro ITV zásadní překážkou: bránilo to britské komerční televizi vysílat v hlavním vysílacím čase zábavné celovečerní filmy. Měl-li film skončit do 22 hodin, musel začít v půl osmé nebo nejpozději ve 20 hodin, což je v britských rodinách ještě doba chaosu - večeří se, děti jsou rozjívené, není klid. Dlouhou dobu odmítala akomerční televizi ITV povolit Rada pro britské komerční televizní vysílání zrušit hlavní zpravodajskou relaci ve 22 hodin. Nedávno to však povolila a dovolila ITV přesunout své hlavní zpravodajství na dobu v podvečer, v 18.30 a až ve 23 hodin vysílat pětiminutové shrnutí hlavních zpráv dne.
Tento experiment se, jak se zdá, nepodařil. Z českého úhlu pohledu je zajímavé, jak energicky jedná Rada pro komerční televizní vysílání vůči britské komerční televizi: nestaví se do pozice mrtvého brouka, jakou, jak se zdá, ze záhadných důvodů projevuje vůči televizi Nova a Vladimíru Železnému česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Vyšlo totiž najevo, že nová struktura vysílání zpravodajství na britské komerční televizi vedla k poklesu sledovanosti zpravodajství na tomto okruhu. Britská rada pro komerční televizi nyní nařídila společnostem ITV, aby do tří týdnů vypracovaly plán, jak zastavit pokles sledovanosti zpravodajství na svém okruhu. V květnu bude Rada rozhodovat, zda nařídit ITV, aby znovu zavedla půlhodinové zpravodajství ve 22 hodin, které bylo zrušeno, aby se mohly bez přerušení vysílat zábavné filmy.
Očekává se ovšem, že ITV vyvinu obrovský tlak, aby nebyla donucena obnovit vysílání zpravodajství ve 22 hodin. Od doby, kdy bylo zpravodajství ve 22 hodin zrušeno, ITV vydělala o 70 milionů liber více na reklamách než do té doby. Vysílání ITV ve 22 hodin nyní sleduje pravidelně o milion diváků víc než když se tam vysílala hlavní zpravodajská relace.
Od té doby, co bylo zpravodajství ve 22 hodin zrušeno, poklesla celková sledovanost obou večerních zpravodajských relací ITV o 13,9 procent. Regionální zpravodajství ITV nyní sleduje o 22 procent lidí méně než dříve. Z poklesu sledovanosti zpravodajství ITV má prospěch BBC, k níž diváci přešli.
Sir Robin Biggam, předseda Komise pro komerční televizní vysílání, konstatoval, že britská komerční televize ITV "nesplnila své závazky", že udrží vysokou sledovanost svého celostátního i regionálního zpravodajství. Gerald Kaufman, předseda mediální komise britského parlamentu, uvedl, že situace je velmi vážná a že jedinou možností, jak ji napravit, je obnovit vysílání zpravodajství ve 22 hodin.
Moderní otroctví v důsledku nesplněných slibů
V senegalském Dakaru se v těchto dnech koná Světové fórum pro vzdělání OSN. Během následujících několika dní se tam sejde 500 vedoucích představitelů ze 181 zemí světa. Odsoudí tam novodobé otroctví - přestože, jak včera napsal deník Guardian, tito vedoucí představitelé v podstatě odsuzují miliony nejchudších dětí světa, aby žily v nevědomosti a v trvale znevýhodněném postavení.
V luxusním hotelu Meridien v Dakaru bylo včera zahájeno toto Světové fórum pro vzdělání OSN, v atmosféře samolibosti, naprostého selhání a nesplněných slibů, konstatuje Guardian.
Tytéž organizace OSN, tytéž vlády a tytéž finanční instituce přislíbily na obdobném fóru, které se konalo před deseti lety v Thajsku, že do roku 2000 bude všem dětem světa poskytnuto základní školní vzdělání.
V dnešní době však existuje 125 milionů dětí, které nikdy v životě nebyly ve škole. Dalších 150 milionů dětí bylo donuceno za posledních deset let přestat chodit do školy dříve, než se naučily číst a psát. 880 milionů dospělých je v současnosti ve světě negramotných. Přesto však jen málo mezinárodních organizací přizná, že existuje v tomto ohledu celosvětová krize.
V některých částech světa, zejména v Asii, došlo k pokroku, jenže situaci jinde srovnávají nyní charitativní organizace s otroctvím, jaké existovalo v devatenáctém století - vlády totiž úmyslně udržují nejchudší složky obyvatelstva svých zemí bez vzdělání.
Světové společenství a národní politikové nejsou schopni se dohodnout na akčním plánu, jak poskytnout negramotným lidem školní vzdělání - do Dakaru necestují žádní vedoucí představitelé bohatých severských zemí a poselstvím pro miliony nejchudších občanů této planety je, že vzdělání pro nejchudší miliardu lidí není prioritou.
Jen pět miliard dolarů - méně než třetina výdajů, které ročně utratí Spojené státy za kosmetiku - by poskytlo zadarmo vzdělání pro všechny, argumentují humanitární organizace.
V ulici Diomaye Sene v čísle 9 v Dakaru žijí dvě desetileté holčičky, nejlepší kamarádky Ndeumbe Ngom a Coumba Mdoye.
Ndieumbe nikdy nebyla ve škole a žije s rodiči a čtyřmi bratry v jednoduché, rozpadávající se kůlně. Maminka je nezaměstnaná a otec vydělává méně než 70 Kč denně prodejem západní kosmetiky na ulici. Všechny peníze, které vydělá, jdou na potraviny a na činži.
Ndieumbe je inteligentní a ráda by chodila do školy, ale i když její rodiče vědí, že vzdělání je jediná možnost, jak by mohla uniknout životu v brlozích, nemohou si nijak pomoci. Za posledních deset let, hlavně v důsledku omezení, vnucených Senegalu Mezinárodním měnovým fondem, byla nucena silně zadlužená senegalská vláda účtovat rodičům za učebnice, tužky, učitelské platy a za papír. Rodiče Ndieumbe by to stálo přibližně 2800 Kč posílat dítě do školy. Mohlo by to pro ně být stejně tak 28 milionů - nemohou si dovolit nic.
Coumba žije na stejném dvoře hned vedle. Oba její rodiče mají práci a žijí za podstatně lepších podmínek. Každé ráno jdou obě holčičky spolu ke škole.Coumba pak jde do třídy, Ndieumbe se vrací domů, kde vaří a hraje si. Po škole se opět obě kamarádky setkávají.
"Je mi velmi líto, že nemůžu chodit do školy jako Coumba," říká Ndieumbe. "Chtěla bych se učit, chtěla bych se stát učitelkou. Mám-li pomoci rodičům, musím mít zaměstnání. Nechci prodávat na ulici kosmetiku."
Coumba bere tabulku a křídu a rychle sečítá 25 a 19a pak 38 a 27. Nieumbe umí jen napsat číslo dvě. Ale s pomocí Coumby se Ndieumbe naučila počítat do sta a trochu francouzsky, což je v Senegalu druhý jazyk. Umí sice počítat, ale neumí ještě psát číslice. Neumí se podepsat, ale její otec, sám nevzdělaný, ji učí arabská písmena.
Coumba chodí do školy strašně ráda. "Chodit do školy je jako se probudit. Dneska jsem se učila časování a matematiku."
Rozdíl mezi oběma dětmi je už teď zjevný. Coumba je sebevědomější, otevřená a hrdá na to, co umí. Chce jít po škole na univerzitu. Ndieumbe neví, co je univerzita. Coumba ví, co je život mimo chudobu. Život Ndieumbe je definován domovem, kde pracuje osm hodin denně. "Ale já chci vzdělání," říká.
Po vzdělání je v Africe obrovská poptávka. V Zambii platí matky až 70 procent svých příjmů na to, aby si samy najaly učitele a zakládaly vlastní školy.
Černobyl způsobí ještě 50 000 případů rakoviny
Katastrofa v Černobylu způsobí ještě 50 000 nových případů rakoviny štítné žlázy mezi mladými lidmi, žijícími v nejpostiženějších oblastech, uvádí zpráva Světové zdravotnické organizace.
Podle jejích údajů se dá očekávat, že v Gomelu v Bělorusku onemocní 36, 4 procent dětí, jimž bylo v době výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu dne 26. dubna 1986 méně než čtyři roky, rakovinou štítné žlázy.
Je to daleko vyšší procento, než jaké se původně očekávalo, a také je to daleko vyšší procento než v jiných oblastech, kde došlo k jadernému ozáření, například v Tichomoří, v důsledku amerických jaderných zkoušek.
Vědci jsou přesvědčeni, že důvodem je to, že lidé nedaleko Černobylu trpí nedostatkem jódu, který je zapotřebí k řádné funkci štítné žlázy. Malé děti, které byly vystaveny radioaktivnímu jódu, ho absorbovaly velké množství, protože ho měly nedostatek, a tak u nich došlo ve štítné žláze k velké koncentraci radiace.
Jiná, všeobecnější zpráva o Černobylu, která byla také zveřejněna tento týden, konstatuje, že to nejhorší pro 7 milionů lidí, postižených explozí jaderného reaktoru, teprve přijde.
Generální tajemník OSN Kofi Annan konstatoval, že přesný počet obětí nebude nikdy znám, ale že 3 miliony dětí vyžadují léčebnou péči a "mnoho jich předčasně zemře".
Vědci také očekávají, že i ve vzdálenějších oblastech vznikne podstatný počet případů rakoviny štítné žlázy. V regionu Mogilev onemocní rakovinou 5 procent lidí z téže věkové skupiny - celkem přibližně 5000 osob. Ve vzdálenějších regionech Ruska Kaluga, Tula a Orjel onemocní rakovinou jedno procento mladých lidí - celkem dalších cca 3700 osob.
Tobias Munchmayer, odborník organizace Greenpeace na jadernou problematiku, konstatoval, že by Velká Británie měla zrušit plánované finanční dotace na stavbu dalších jaderných reaktorů na Ukrajině. Dodal, že je známo, že zbývající dosud fungující reaktor č. 3 v Černobylu je nebezpečný a požadoval, aby ho Ukrajina okamžitě uzavřela. Apeloval také na země skupiny G 7, aby nefinancovaly stavbu nových jaderných elektráren na Ukrajině, ale aby poskytly finanční prostředky pro obnovitelné zdroje energie.
Inflační cíl
Zatímco letos má být česká měna znehodnocena v rozmezí 3,5 až 5,5 procenta, v roce příštím míní Centrální banka nastavit měnovou politiku tak, aby se čistá inflace pohybovala v rozmezí dvou až čtyř procent.
Oslovení analytici jsou příjemně překvapeni nejen ambiciózním inflačním cílem, který je prý z dlouhodobého hlediska pozitivní pro ekonomiku, ale těší je i skutečnost, že poprvé v historii existuje soulad v názorech centrální banky a ministerstva financí.
Josef Tošovský i Pavel Mertlík si pochvalují korektní spolupráci, která podle guvernéra centrální banky zvyšuje důvěryhodnost a účinnost cílů a podle ministra financí je v souladu s fiskální politikou a úsilím ministerstva o snížení deficitu státního rozpočtu.
V souvislosti s makroekonomickými čísly se včera hovořilo také o nezávislosti České národní banky. Zatímco analytici banku chválí, že nepodlehla politickým tlakům, ministr financí řekl: " Nezávislost centrální banky není ohrožena, my jsme České národní bance nic nediktovali a ani diktovat nebudeme."
Jakým politickým tlakům tedy banka odolala, když ministerstvo financí žádné nevyvíjelo?
Z agenturních zpráv to nevyplynulo, komunikaci centrální banky s ministerstvem financí včera za slušnější než v minulosti označil i bývalý ministr financí Ivan Pilip, který situaci pozoruje z opozice.
Je to velice příjemný paradox, ve kterém se proplétají tři dobré zprávy:
Máme politiky, kteří se nesnaží ovlivnit centrální banku, současně máme centrální banku která se nenechává ovlivnit politiky a k tomu dostáváme příslib, že naše peníze nebudou podléhat zkáze, že nás tedy nečeká dramatické zdražování. A toho všeho je docíleno prostou ochotou ke komunikaci.
Neuvěřitelné.
26. dubna 2000
Poznámka JČ: Ve Velké Británii byla ústřední banka paradoxně po dlouhá léta za vlády konzervativců pod přímým vlivem vlády. Konzervativci argumentovali, že důsledky finanční politiky vlády přímo pociťují - kladně nebo záporně - voliči, a tak je prý správné, aby finanční rozhodnutí činili politikové s demokratickým mandátem. Naproti tomu kritikové poukazovali na to, že pod tlakem průzkumů veřejného mínění mají politikové tendenci vést ekonomiku jen podle vlastního krátkodobého prospěchu, jen do příštích voleb, a činit tedy krátkodobá, neodpovědná rozhodnutí. Paradoxně v Británii osvobodili ústřední banku od vládního vlivu v roce 1998 po vítězství ve všeobecných volbách až labouristé. Účetní odborníci tehdy nad tím lomili ruce: varovali, že banka bude činit volebně nepopulární rozhodnutí, vláda proti tomu nebude moci nic dělat a odnese to ztrátou voličské podpory. Dosud k tomu nedošlo.
Oznámení
Server Netmag.cz na stopě podivných praktik BSA a Microsoftu
Uzivatele pocitacu v Ceske republice
zacinaji byt stale vice znepokojeni aktivitami Business Software Alliance
(BSA) a jejimi kontroverznimi internetovymi strankami.
"Zda se, ze do BSA unikaji osobni udaje o zakaznicich primo od nekterych
renomovanych pocitacovych firem," rika Petr Nachtmann z internetoveho
zpravodaje Netmag.cz. "BSA pritom u nas pravne neexistuje, jeji organizacni
struktura je nejasna, a tak je otazkou, kde vsude se jiz nyni nachazeji
udaje o uzivatelich, kteri v dobre vire zakoupili u renomovaneho dodavatele
a pote zaregistrovali svuj legalne nabyty software."
Aktivity BSA zatim vyvrcholily zrizenim udavacskeho internetoveho serveru
www.zatepla.cz. "Nektere formulace na techto strankach mohou byt navodem k
trestnemu cinu trestemu cinu znezivani informaci v obchodnim styku, proto
nas neprekvapilo, ze oficalne se k autorstvi stranek nechce nikdo hlasit,"
poznamenava Petr Nachtmann. "Psychologicky profil 'uzivatele' podobne sluzby
je zrejmy: Nejcasteji zakomplexovana osoba, ktera si timto zpusobem resi
svoje problemy, protoze se na nic jineho nezmuze. Lze oduvodnene
predpokladat, ze s nelegalnim softwarem to moc spolecneho mit nebude,"
dodava Jiri Naxera
Spolecnost Macroware, na jejimz serveru kontroverzni stranky bezi, se od
jejich obsahu verejne distancovala. "Pres skutecnost, ze domena zatepla.cz
bezi na nasem serveru a domena je registrovana na nasi spolecnost, Macroware
s.r.o. v zadnem pripade neni autorem techto stranek," uvadi Martin Caslavsky
z brnenske firmy Macroware.
O BSA vyplouvaji postupne na povrch zajimave informace, server NetMag.cz
proto hodla sve ctenare informovat o cele kauze i v budoucnu.
Zde je seznam zatim zverejnenych materialu:
Bonzaci vsech zemi, spojte se!
http://netmag.cz/db/L20000411034210.Jirkan.html
- zakladni komentare o udavacskem serveru www.zatepla.cz
Papirovy spam od BSA
http://netmag.cz/db/L20000414090749.lachtan.html
- predava vas dodavatel software vase osobni udaje BSA? A jsou podivne
postovni zasilky od BSA vubec mineny vazne?
Co delat s www.zatepla.cz?
http://netmag.cz/db/L20000417124331.lachtan.html
- pustili jsme se dal po stope skutecnych autoru stranek www.zatepla.cz. A
navic prinasime informace o kodu namirenem proti databazi na zminenem
serveru
O serveru NetMag.cz
NetMag prinasi autenticke a necenzurovane informace zejmena ze sveta IT
NetMag je internetovy casopis o vypocetni technice, software, sitich a tak
vseobecne, a to vse bez tendencnich pripominek, lzi, a nekompetentnich
vyroku. Nechc konkurovat zadnemu ze zavedenych i novych klasickych a
internetovych magazinu - chce byt jiny. Pokud se vam zda, ze pocitacove
casopisy ocenuji produkty, na kterych neni nic zajimaveho a ktere si to
nezaslouzi, prave jste narazili na svuj novy oblibeny magazin. NetMag se
samozrejme se nevyhyba ani politicke a spolecenske scene.
NetMag si muzete precit na http://netmag.cz/
Kontakt na magazin NetMag:
Petr Nachtmann
petr@bigfoot.com
tel. 0604 761 383
Moje internetové KREDO
Miloš Štěpánek
Od bezmezné důvěry k omezenému ručení (Polemika s V. Leporskou )
1. Cíl snažení
Třetinu aktivního života jsem byl v profesionálním kontaktu s výpočetní technikou (viz Zákony určené k obcházení). A tak jsem se na stará kolena rozhodl vyzkoušet, co Internet opravdu dokáže. V naší vlasti už je pro politiky a žurnalisty (jako jádro politické třídy) všeobecně dostupný. A tak provádím soukromé šetření (rozvědku bojem), jak mohou jeho vrozené perspektivní kvality pomoci bezprostředně tam, kde to národ nejvíce potřebuje: ve tříbení názorů a sjednocování sil pro - jak jinak - naše světlé zítřky. Měřítkem může být šíře polemik a zejména jejich rezultativnost. V tradičních gutenbergovských médiích je pro výměny názorů prostor fyzicky i ekonomicky omezen. A na to se mohou redakce vymlouvat, takže se myšlenky pohybují často po mimoběžkách, v různých rovinách a bez vzájemného střetu, takže nelze vykřesat jiskřičku nového poznatku. V internetovém prostředí bez úzkých technických omezení by konflikt a sjednocování názorů měl mít meze pouze intelektuální. V Internet mám tedy důvěru téměř bezmeznou.
2. Dílčí výsledek
Od mého prvního vstupu na webové stránky, resp. (28.2) do Britských listů, uplynulo deset týdnů, během nichž redakce umístila bez mrknutí oka stejný počet mých příspěvků. Asi polovina jsou úvahy o projevech nízké kvality českých médií a východiscích pro jejich kritiku, (Metodika a pravidla diskuse, Právo vědět bez uvozovek, Česká média a politická kultura, Politici versus elektronická média, Dluhy médií politické kultuře) s převážně obecnými názvy, které mohly přispět k nízkému (či pokud vím dokonce nulovému) ohlasu.
Druhou část představují zamyšlení spíše politologická, ke konkrétnějším událostem a jevům, což se odrazilo i v posunu názvů ke konkrétům (Politická logika a schizofrenie, Nespravedlnost vůči - ministrovi - spravedlnosti, Stav a styl hledání následníka trůnu, Jak - nechtěně - blamovat nadstranického prezidenta, Pes na procházce a "blbá nálada" /k němuž míří polemika V. Leporské/ a čerstvě odeslané Zákony určené k obcházení).
Kromě jednoho dílčího e-mailového kontaktu, pochází tedy od V. Leporské první zveřejněný ohlas, který kvituji zásadně s povděkem. Zastávám totiž názor, že i špatná kritika je dobrá - nejhorší je lhostejné mlčení. Navíc vyznávám heslo "život za bonmot", což je patrné nejen z předchozí věty, a explicitně z prvního odstavec mé "inkriminované" "psí" (po)známky. Nicméně v duchu lituji, že předmětem sporu není jádro originálního (jak si neskromně myslím) výkladu "blbé nálady" jako absence nové transformační společenské smlouvy a potíží ji obnovit(v rozsahu osmi odstavců). Přesto mne důvěra v demokracii jako diskusi mne neopouští.
3. Jaké názory se střetávají
Připomínky V. Leporské se tedy obsahově týkají poloviny jednoho odstavce (5% textu) s vedlejšími tématy. Pro pořádek zdůrazním, na čem mi i nadále záleží v této okrajové argumentaci, tj. v upozornění na možné a médii většinou opomenuté aspekty dění.
Především fakticky ke kapitálové přiměřenosti jakékoli společnosti s.r.o. Bez ohledu na místo a předmět působení, osobní sympatie širokého okolí k jednateli si od doby své maturity na obchodní akademii v roce 1950 nedovedu představit, jak svěřuji já (a kdokoliv při smyslech) hospodaření s měsíčním objemem 30 milionů a základním jměním přes 400 milionů a taktéž navíc slíbené státní dotace na útlum dalších 600 milionů právnímu subjektu jehož ručení omezeno do výše 100 000 Kč. Učinit něco takového lze jen ve stavu (což je tuším výrok ministra Motejla) právního bezvědomí, srovnatelného s dítkem, které se musí nejprve spálit, aby uvěřilo, že kamna jsou horká. Až na to, že podobných investičních fondů, bank, stavebních společností už vyhořelo (moc se mi líbí slovenské slovo) neurekom, takže naivita opravdu není na místě. Proti tomu, aby "občané v určitém regionu mohli vyvinout regulérní (!) snahu o řešení věcí, které se jich týkají" jsem nenapsal ani ň.
Doplňkový ale neméně důležitý psychologický pohled na eskalaci razance výraziva ve sporu, v němž partneři nevnímají předkládanou hrozivou argumentaci. Snažil jsem se upozornit, jak nárůst zoufalství může vést řečníka k přiostřování slovníku. Zdánlivě je vše v pořádku, když se bonmot ujme,. Jindy je oheň na střeše pro údajnou nepřiměřenost a spory o výstižnost se vedou celé roky a někdy i generace. Komentátoři jsou povinni zpochybňovat významy a osvětlovat zapadlé aspekty jevů. Proti vlně odsudku "nezapůjčení psa na procházku" jsem upozornil i na jiný možný výklad tohoto jednání. Mám v úmyslu se vůbec podrobněji zabývat "anatomií humbuku" v Čechách, kam kampaňovité vychvalování i zatracování nesporně patří.
Za vznik soustředěné debaty uživatelů Internetu skýtá naše občanská společnost ručení jen velmi omezené. Proč?
4. ...protože argumenty míří mimo ohnisko problému
S názory té či oné diskutující strany na skutečné problémy lze souhlasit nebo ne, mohou se dokonce trochu či gruntovně mýlit všichni. Neměly by se však užívat argumenty irelevantní, pokřivené až případně křivácké (vida jak lze argumentaci v zoufalství eskalovat). Pro kultivaci politiky a žurnalistiky (opět se souhlasně dovolávám názoru Jakuba Patočky, že obě branže se na mizerné úrovni podílejí rovným dílem) bychom se snad měli vyhnout
- argumentaci ad hominem. Neměli jsme toho dost za bolševismu, kdy se nejprve hledělo na to, KDO mluví, než CO říká? Ať fandím komukoliv (a já myslím, že jsem v textu nikomu nefandil - snažím se především dobrat pravdy. Filosofové nás poučují, že se ani nemá říkat "mám nebo nemám pravdu", ale naopak, "má pravda mne"?.
- Věci tají neprospívají argumenty "o něčem jiném" či překrucování kritizovaných výroků. Copak jsem někde psal o "...neohroženém Falbrovi, který s hrdinstvím sobě vlastním.." Připomeňme ze starého režimu anekdotickou odpověď bafuňáře Američanovi na konstatování špatného stavu třeba našich vozovek "A u vás zase lynčujete černochy".
- Od diskutované otázky by se nemělo odbíhat k libovolným jiným tématům. Pochopitelně "všechno souvisí se vším", to ale neznamená, že najednou lze diskutovat o všem. Co má společného s ekonomickou mohutností a způsobilosti "eseróčka" nebo podmínkami vzniku bonmotu (o němž jsem psal ve zmíněných několika řádcích já)
- po kom má právní nástupnictví ČMKOS,
- jaké jsou v ní sympatie a rozpory,
- co koho vyneslo do jakého postu,
- co si o kom zapsala StB,
- jaký má význam tripartita atd.
Co řádek to téma pro diskusi zainteresovaných.
Nejsou však náhodou legitimní i témata, která jsem navrhl výše v oddíle 2? Tak právě v tomto směru zkoumám zralost naší občanské společnosti, zejména na politické kultuře médií.
Miloš Štěpánek 20. dubna 2000
Apriori predpojaty, jednostranny, plny medialnich prefabrikatu. Typicka ukazka primitivni ceske medialni manipulace. Jak typicke...
Obtezovala jste se vubec zjistit si vysledky prace tripartity - konzultovat sve predstavy o ni napr. s ostatnimi organizacemi v ni zucastnene?