7. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Terry Gilliam
7. 7. 2006
◄ Terry Gilliam, foto M.A. Chazo

Německý režisér Hans Steinbichler řekl ve středu na filmovém festivalu v Karlových Varech při uvádění svého působivého filmu Zimní cesta jednu docela zvláštní věc: "Je dobře, že tento můj film nemá premiéru ani v Cannes, ani v Benátkách, ale zde ve Varech, protože se odehrává na Východě." Steinbichlerův výrok je zřejmě symptomatický ohledně toho, co si západoevropští filmoví tvůrci myslí o Karlových Varech: Cannes ani Benátky to nejsou, je to vedlejší festival v okrajové "východní Evropě". Česko není středobodem světa a není jeho vinou, že tvůrci ze Západu nebudou nikdy Karlovy Vary považovat za Cannes. Proto je karlovarské úsilí o "hollywoodskou" pompéznost poněkud komické.

Vyšlo v deníku Metro v pátek 7. 7. 2006 ZDE

Sloupek
Michal Čapek

Noc se plíží
jak smutný starý kocour
do tmy průjezdů
za velikým ACH

Pijáci se probudili
na třesoucích se dlaních hvězd
Venuše jíž došly slzy
zvrací lásku
v květech hlohu

ze sbírky Na zásvětí, Host, Brno 1999 vybral Štefan Švec

7. 7. 2006

Velmi se mi líbí mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Kromě vynikajícího výběru filmů a širokého a rozmanitého programu dalších akcí je zde dobrá organizace a přátelská, uvolněná atmosféra. Málokdy dochází ke zdržením a zaměstnanci jsou nápomocní a přátelští. Celkem vzato je festival veden s profesionalitou a individuálním, osobním přístupem, který ho činí atraktivní pro hosty z ČR i ze zahraničí. Avšak jedna věc svou úrovní selhává -- nedosahuje vysoké úrovně všeho ostatního -- jde o simultánní tlumočení úvodů před filmy.

7. 7. 2006

I am a great fan of the Karlovy Vary International Film Festival. Aside from the excellent selection of films, and a wide and varied line-up of other entertainments, it combines good organisation and a friendly, relaxed atmosphere. There are rarely delays, and the staff is helpful and friendly. On the whole, the festival is run with a professionalism and personal touch which allows it to appeal to guests from both home and abroad. However, there is one thing here which does not live up to the standard of everything else - the simultaneous translation in the introductions.

8. 7. 2006

Jedním z nejzajímavějších dní na karlovarském filmovém festivalu byl -- možná v důsledku toho, jaké filmy jsem si náhodou vybral -- pátek 7.7. Začal už v devět hodin ráno promítáním "italsko-britsko-českého" filmu Umění milovat podle klasického románu německého spisovatele Franka Wedekinda. Tento film je "podprahově" český -- na jeho výrobě se podílelo mnoho lidí z České republiky, ať už šlo výrobní štáb nebo množství (českých) chovanek internátní školy, kde se film odehrává, či o Marka Vašuta jako jednoho z vlivných členů správní rady internátu. (Zřejmě byl dabován, protože dívky hovoří normální angličtinou.) Na mentalitu i filozofii filmu má však určující vliv zřejmě jeho režisér a autor scénáře. Režisérem byl John Irvin a výsledkem je to, že navzdory početné české účasti, tato adaptace románu z období před první světovou válkou je absolutně nečeská.

8. 7. 2006

Karlovy Vary, sobota 01.00: Barbora Švecová nalezla asi v půl jedné na schodech karlovarského hotelu Thermal americký cestovní pas pana Alexe Deleona, 6200 českých korun, 50 euro a 50 polských zlotých. Odnesli jsme je na recepci hotelu, která okamžitě kontaktovala Policii České republiky Karlovy Vary, stálou službu. Jakmile policisté zjistili, že jde o americký pas a o amerického občana, ztratili o věc zájem. Dokumenty a peníze odmítli přijmout a z recepce jsme se dověděli, že v pondělí (nyní je noc z pátku na sobotu) budou dokumenty i peníze odneseny hotelovým personálem do karlovarských Ztrát a nálezů. Tam je Američan opravdu najde. Ať žije Policie České republiky!

7. 7. 2006

99:101

I když nemocného poslance Pateru přivezli, nic to občanským demokratům nebylo platné. Vůle jednoho poslance koalice způsobila, že ač Topolánek přinesl ráno prezidentovi a čestnému předsedovi ODS Klausovi na Hrad 100 podpisů pro koalici ODS, KDU-ČSL a SZ, pod Hradem se mu hned jeden ztratil.

V dnešní volbě předsedy Sněmovny, do jehož rukou by odstupující vláda Jiřího Paroubka skládala demisi, dostal druhý koalicí navržený kandidát , místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal z 200 převzatých lístků pouhých 99. Ke zvolení potřebuje 101, ač koalice disponuje 100 hlasy. Už druhý pokud předsedy ODS Topolánka, podpořen silovými gesty "vítěze voleb", ukazuje, jak křehkou rovnováhu přichystali voliči politikům. Z 200 vydaných lístků bylo odevzdáno 126, neodevzdáno 74 (ČSSD 74), proti Kasalovi bylo 25 hlasů (KSČM 26). KDU-ČSL má 13 hlasů, Zelení 6, ODS 81. Místopředsedovi lidovců se podle svých slov před hlasováním nepodařilo vyjednat podporu na klubech sociálních demokratů a komunistů.

Agresivní představa ODS, že "vítěz bere vše" se střetla už podruhé s realitou. Čím více neúspěšných pokusů, tím větší trapnost na konci. Ukazuje se, že Paroubkova, hned po volbách silácky vyřčená slova o tom, co dokáže ODS bez sociání demokracie, byla slova prognostická... V dnešní volbě má Sněmovna ještě jeden pokus. Nepředpokládá se ale, že by skončil jinak.

12:01 - Kasal nebyl zvolen ani v druhém kole.

12:15 - V druhém kole vydáno 198 lístků, odevzdáno 125, neodevzdáno 73, pro 99. Další schůze zase za týden - v pátek v 10:00.
7. 7. 2006

Když občanští demokraté dovezli do Parlamentu poslance Pateru, který je po mrtvici, aby hlasoval pro Topolánkovu koalici, měla při 200 vydaných lístcích koalice 99 hlasů. Když Patetru odvezli a vypároval ho poslanec Vlček (ČSSD), měla koalice při 198 vydaných lístcích opět 99 hlasů. PRO v tu chvíli hlasovali VŠICHNI přítomní koaliční poslanci. Logická úvaha vede k podezření z titulku, pravda se ale bude potměšile skrývat nejspíše někde jinde. V ODS zuří tichá zákulisní válka mezi příznivci a odpůrci Topolánka, jak předseda ODS připustil už jednou na zveřejněné nahrávce odposlechu se svým asistentem Dalíkem. Patera opustil prakticky okamžitě po své mozkové příhodě soukromou nemocnici a nechal se převézt do státní - do fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze.

Topolánek vyzval v pátek 7. 7. 2006 odpoledne Paroubka, aby mu sdělil, za jakých okolností ho nechá sestavit vládu. Game over.

8. 7. 2006

Jsme zde na levicovém setkání a Glyn, padesátiletý londýňan a dlouholetý aktivista, nosí na batohu připnuté placky proti Bushovi a Blairovi. Tvrdí: "Dnes jsem si mohl v metru sednout, to už se dlouho nestalo! Ale nebylo to jako před rokem, kdy jsem byl den po atentátu snad jediným cestujícím v celém vagónu." Noviny a televize věnují ale výročí většinu prostoru. The Guardian dal na titulní stránku zprávu o videozáznamu Al-Kajdy s výhružkou nových atentátů. Pouze The Independent vyhrazuje přes půlku titulní strany korupční aféře vicepremiéra Prescotta.

A tak na místě, kde před rokem vyletěl do vzduchu autobus, je dnes hodně novinářů a jen málo lidí. Vlajky jsou staženy na půl žerdi a na poledne byly vyhlášeny dvě minuty ticha.

Glyn brojí: "Když to takhle vyhlásili v televizi, Blair a ostatní, tak to znělo jako dvě minuty nenávisti z Orwellovy knihy 1984. Dvě minuty nenávisti proti muslimům. Jen díky protiválečnému hnutí se nerozpoutala vlna protimuslimského násilí. To je totiž to, co se stalo v sedmdesátých letech po útocích IRA. Mlátili Iry na potkání." Po roce se tedy základní konstelace moc nezměnila. Vláda a většina médií hovoří o teroristických útocích, aniž by se zmínili o britských vojácích v Iráku nebo Afgánistánu. Al-Kajda hrozí dalšími atentáty jako odplatou. Lidé si ale dál dělají své.

Snad jediným náznakem toho, že je Blairův kabinet pod rostoucím tlakem, se tak stává zmíněná Prescottova aféra.

8. 7. 2006

K výročí londýnských útoků:

Prezident Bush v reakci na teroristické útoky v New Yorku prohlásil, že islamističtí extremisté nenávidí západní styl života, americké hodnoty a "naši svobodu".

John Esposito, americký vládní poradce pro muslimské otázky, se v listu Guardian ptá, zda západní svět takto vidí i průměrný muslim, nebo zda se jedná pouze o postoje fundamentalistů, kteří v islámských zemích postrádají širší podporu obyvatelstva. Esposito je vedoucím výzkumníkem institutu Gallup a vychází z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který tato organizace provedla v deseti islámských zemích.

7. 7. 2006

Uveřejnění Kubiceho zprávy vyvolalo dohady o mechanizmu, jakým se bleskovou rychlostí dostávají z orgánů činných v trestním řízení do médií důvěrné informace, jež původně nebyly určeny ke zveřejnění. V tomto případě se úniku do Radiožurnálu přičítala taková důležitost, že se ozvaly hlasy, zpochybňující způsobilost poslance Langra, jenž měl umožnit přístup novinářů k materiálům, zastávat úřad ministra vnitra v Topolánkově vládě. Věc sama o sobě je vážná a zasluhuje, aby byla důsledně prověřena orgány k tomu povolanými. Avšak než vyšetřování začalo -- pokud už vůbec začalo, rozčilení opadlo. Nemístné prosakování poznatků z trestního řízení je totiž tak běžným jevem, že v možnost objasnění jeho mechanizmu a dokonce v jeho omezení snad ani nikdo nevěří.

Není při tom podstatné, že někdy se podaří vyvolat zdání neúmyslného, náhodného uvolnění citlivých informací, zatímco jindy jde o záměrné zveřejňování skutečností, o které ti, jichž se věc přímo týká, vůbec nestojí. Na jejich souhlas se samozřejmě nikdo neptá. Ochrana soukromí, zajištěná Listinou základních práv a svobod, se v praxi orgánů činných v trestním řízení a s nimi spolupracujících novinářů stává prázdným pojmem.

7. 7. 2006

Jeden schvaloval a dozoroval velení brutálnímu zásahu proti technařům v loňském roce, druhý byl nejbližším podřízeným, pak nejbližším nadřízeným plukovníka Kubiceho a předtím velel na obvodě Praha 2. Třetí bránil Kongresové centrum při zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000, a z jeho útvarů uniká do médií nejvíce informací.

Z jednoho je dnes náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii, z druhého náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení. Ten třetí je policejním prezidentem a byl to on, kdo ty dva definitvně jmenoval do funkcí. Podle toho se v Česku pozná, že už je po volbách.

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze TÉMA BL

Mat Whitecross a Michael Winterbottom : Cesta na Guantánamo
7. 7. 2006

Karlovy Vary, pátek, 01.30: Pozoruhodným vrcholem (nebo jedním z vrcholů) karlovarského festivalu bylo ve čtvrtek v noci (od 23.30) promítání devadesátiminutové filmové dramatizace příběhu čtyř mladých Britů, kteří se v roce 2001 vydali do Pákistánu na svatbu, ze zvědavosti se před začátkem amerického útoku na Afghánistán jeli podívat do této země a - když je objednaný dopravce odvezl do města Kunduz, namísto zpět do Pákistánu, dostali se jako "členové al Kajdy" do rukou Američanů a skončili na několik let v koncentračním táboře v zálivu Guantánamo. Na jaře roku 2004 byli propuštěni na svobodu. Američané se spletli.

Byl to pozoruhodný film, koláž osobních svědectví mladých Britů, vypovídajících v detailním záběru na kameru, televizních zpravodajských záběrů a velmi dobře režírované rekonstrukce jejich drastického příběhu. Další svědectví o tom, jak je dnešní svět šílený. Měli smůlu (chlapci byli pitomí, do Afghánistánu neměli lézt, ale bylo jim kolem dvaceti a byli zvědaví) a připletli se na špatné místo ve špatnou dobu. Pak už se rozběhlo byrokratické a tupé soukolí americké moci a došlo k jejich dlouhodobému vyslýchání a mučení. Naštěstí to s nimi dopadlo dobře (to je samozřejmě relativní; Američané například drželi jednoho z mladých mužů záměrně tři a půl měsíce na samotce, aby ho zlomili a přiznal se k členství v al Kajdě - často je při výsleších bili, aby se doznali, že "znají Usámu bin Ladina"), ale film je to vynikající a otřesný. "Jsem nyní daleko víc nábožensky založen než před tím, než se mi to stalo. Dřív jsem na náboženství kašlal," přiznal se v závěru filmu jeden britský mladík. Jiný uvedl: "Co tě nezabije, to tě posílí a mě tohle posílilo." Třetí dodal, že celá anabáze byla pro něj obrovským poučením a že daleko lépe nyní rozumí dnešnímu děsivému světu.

Na letošním Berlinále letos v Berlíně dostali režiséři tohoto filmu Mat Whitecross a Michael Winterbottom Stříbrného medvěda za režii.

The Road to Guantanamo - režie: Michael Winterbottom, Mat Whitecross, hrají: George W. Bush, Riz Ahmed, Farhad Harun, Arfan Usman, Jason Salkey a další. Velká Británie, Channel 4 - 2006, 95 min, English / Urdu; DVD Velká Británie - Cinema Club: březen 2006, 91 min, £4.50

Bílý dům
7. 7. 2006

Kontroverze mezi Bílým domem a liberálními médii nabývá na intezitě. Předseda vlivného bezpečnostního výboru House Homeland Security Committee, republikánský kongresman Peter King chce kriminalizovat deník New York Times.

Žalobu chce podat za zveřejnění informací o tajné dohodě clearigové společnosti SWIFT, zúčtovávající světové mezibankovní platby 8000 bank z 200 zemí světa, a americké vlády. Ta agentům CIA ve spolupráci s Treasury Department dává možnost sledovat veškeré světové finanční toky, procházející tímto ústředím. To vše prý ve snaze zachytit peněžní transakce mezi teroristy... K incidentu se vyjádřil Evropský parlament, který vyzval Evropskou centrální banku, aby vysvětlila svůj postoj k tajné dohodě mezi společností Swift a americkou vládou. Evropský parlament vnímá americké chování jako hrozbu "hospodářské a průmyslové špionáže obrovského rozsahu" a "ohrožení ochrany osobních údajů statisíců Evropanů".

Pěregon / Transit / Tranzit : Scénář, režie: Alexander Rogožkin
7. 7. 2006

V hlavní karlovarské soutěži se ve čtvrtek promítal nový film Alexandra Rogožkina Pěregon (Tranzit, Rusko 2006). Rogožkin tento film představil jako "kino-roman", ("román-film"), jako zfilmované literární dílo, které se zamýšlí přihlásit k tradici klasické literatury, tedy, literatury se zájmem o individualitu a jedinečnost. A skutečně, tento film je daleko více studií lidskosti než historicko-politickou analýzou určité éry.

V úvodu zdůraznili autoři význam charakteristických vlastností tohoto filmového díla. Editorka Julija Rumjancevová nás uklidnila výrokem, že, ano, film má 146 minut a je dlouhý, ale když se promítal v Rusku, diváky natolik zaujal, že měli dojem, že je daleko kratší. A musím přiznat, že jsem s tím docela souhlasila. Jak nám sdělil Rogožkin, ve filmu je 36 postav ("a nechtěl jsem rozlišovat mezi hlavními a podpůrnými rolemi") a téměř všechny nás emocionálně zaujmou.

7. 7. 2006

As part of Karlovy Vary's main competition, on Thursday was shown Aleksandr Rogozkin's new film Peregon (Tranzit, Rusko 2006). He presented it as a 'kino-roman', an onscreen novel intended to ally itself with the tradition of classical literature, that is, with its interest in individuality and singularity. Indeed, this film is more of a study of humanity than a historical-political treatment of a particular period of time.

7. 7. 2006

Celý týden sleduji kolotoč kolem článků pana Gustáva Murína, které jsou výbornou ukázkou, jak lehce se dá manipulovat se slovy, jak se dají zneužívat, jak lze překrucováním skutečností vytvářet důkazy k něčemu, co není. Pan Murín poukazoval na možnost zneužívání jednoho zákona, sám přitom zneužívá slov jedné skupiny svobodně smýšlejícího obyvatelstva k šíření nenávisti vůči ní. Jeho články mě nepřekvapily, neboť na takové slovní manipulace podpořené emocemi jsem již dávno zvyklá z médií, z úřadů i z pracovišť. Nepřekvapily mě ani obranné či vysvětlovací reakce ostatních. Považuji je za správné, především práce pana Potměšila, kterému děkuji za perfektní výklad. Zastavila bych se u pana Kopečka, protože jeho obrana je také typickou reakcí.

Michael Marčák: S komunisty se nemluví, kolego, s těmi slušný člověk může jen hlasovat !!!
7. 7. 2006

7. 7. 2006

Problém dovozu cizokrajných rostlin a živočichů mne velmi dlouho trápil. Vlastní přírodu devastujeme a cizí k nám dovážíme a zavlékáme. Kdo doma nemá nějakou exotickou rostlinu nebo živočicha? Například, všechny naše pokojové rostliny jsou obvykle cizokrajné. Rostliny z naší přírody doma v pokoji nikdo nepěstuje. Není na nich pro nás nic exotického a atraktivního. Považujeme je za samozřejmost. Jsou nám lhostejné a jejich vyhubení nám nevadí, ačkoliv na jejich fotosyntéze závisí celý náš život.

7. 7. 2006

Po červnu rozpaluje za okny dlažbu červenec 2006. A prezentace Slovenské národní strany (SNS) jde s dobou. Uplynulo moře času od dní, kdy Bratislavou klusaly pohotovostní oddíly Hlinkovy gardy. SNS se dnes na oko prezentuje jako strana národně konzervativní, extremismus odmítá, přátelí se s umírněnými, postfašistickými subjekty jako italská Národní aliance a také s euroskeptiky a národovci demokratického původu, její pravidelné mediální kopance do maďarské menšiny postrádají krvelačnost.

Robert Fico a Vladimír Mečiar
7. 7. 2006

Nové vládne zoskupenie je pre väčšinu prekvapením. Jedni sa čičíkali, že pravicové strany najmä s ohľadom na ich medzinárodné zázemie Smer jednoducho nemôže pri zostavovaní vlády ignorovať. Druhí boli presvedčení, že ako sociálnodemokratická strana sa nikdy nemôže spojiť s ultranacionalistami.

Ak to Robert Fico s budovaním sociálnej demokracie myslí vážne, naozaj by sa nemohol spojiť s SNS. V skutočnosti totiž nejde len o praktickú politiku, ako nás presviedča vicepremiér Čaplovič. Slová majú často oveľa silnejší vplyv než politické činy, preto Slotove nenávistné vyjadrenia voči Maďarom (nielen voči SMK), ako aj Rómom sú živnou pôdou pre národnostnú neznášanlivosť, rasizmus, násilie. Čaplovičova kritika SMK je oprávnená, ale jej obhajobu akokoľvek radikálnych maďarských záujmov nikdy nesprevádzal verbálny šovinizmus proti Slovákom. S výnimkou Miklósa Duraya, ktorý však nie je ani šéfom strany ani osobnosťou s významným vplyvom medzi Maďarmi na Slovensku.

Robert Fico a Ján Slota
7. 7. 2006

Desať dní stačilo Robertovi Ficovi na to, aby bravúrne ponížil slovenskú pravicu a hanebne podviedol európsku ľavicu. Desať dní potreboval Robert Fico na to, aby sa diskvalifikoval ako plnohodnotný sociálny demokrat a pošpinil všetko, čo toto slovo znamená. Desať dní, ktoré otriasli Slovenskom...

Táto krajina zostane aj po júnových voľbách 2006 laboratóriom Európy. Namiesto šialených ekonomických experimentov sa tu odštartoval škandalózny politický experiment. To, že spojenectvo sociálnej demokracie a extrémneho nacionalizmu nemá v svetových dejinách obdobu, zjavne nebolo pre šéfa Smeru určujúce. Nateraz kalkuluje s predpokladom, že Európa si zvykne. Tak ako si zvykla na Schüssela s Haiderom, ako si zvykla na Berlusconiho s Ligou severu (ktorého Mikuláš Dzurinda neraz vyobjímal a nazval osobným priateľom), ako si zvyká na xenofóbnu poľskú koalíciu.

7. 7. 2006

Podivnou reklamu lze nalézt na straně 88 v pátém, květnovém čísle "dámského" měsíčníku PULS, jehož neprodané zbytky nyní přibalil vydavatel Sanoma Magazines do červencového čísla časopisu Living spřáteleného vydavatelství Peloton. Topolánková Pavla, manželka předsedy ODS, zde dělá rozhovor se svou dcerou Topolánkovou Petrou, toho času lékárnicí, pod názvem "Se svými dětmi může hovořit o všem". Blábol o ničem a o potravinových doplňcích všeho druhu. Vtip je v tom, že rozhovor je v magazínu, jehož většinu textů tvoří "spotřebitelské rady" a "ženský obsah" - čti soft PR - výrobců módy, kosmetiky a prostředků na zhubnutí, kombinované s menstruačním horoskopem a články o dietách, oddělen od jinak neidentifikovatelného obsahu jednak špatnou grafikou, jednak slovem INZERCE, aniž je z textu jasný zadavatel. Mimo konstatování Topolánkové starší, že Mirek Topolánek "je politikem, hodně pracuje a brzy oslaví padesáté narozeniny, prozatím nejví známky únavy, ale prevence je důležitá...", se z celostránkového PR textu nedozvíme nic převratného. A vůbec nic o firmě, která inzerát zaplatila... Jen otázka Topolánkové matky, na kterou následuje doporučení Topolánkové dcery Topolánkovi otci brát ženšen, který "také zlepšuje potenci", dává celému inzerátu příchuť pikantního bulváru... O potenci politiků se nežertuje.

7. 7. 2006

Dorothee Sölle (1929 - 2003) patří mezi nejvýznamnější theology XX. století. Spolu s Johannem Baptistou Metzem a Jűrgenem Moltmannem se počítá k čelním představitelům politické theologie a spolu s Elisabeth Schüssler Fiorenza se pokládá za jednu ze zakladatelek spirituality a theologie žen, kdy bývá řazena k jejímu radikálnímu křídlu, tj. k tzv. radikální feministické theologii nebo-li k feministické theologii osvobození. Dílo "Gott denken" (Myšlení o Bohu) z roku 1990 patří ke stěžejním dílům této německé protestanské levicové theoložky. V češtině je k dispozici strojopisný překlad většiny kapitol této knihy. Jedná se o neoficiální překlad pro vlastní potřebu, který vznikl v letech 1992 - 1994.

The Muslim World After 9/11
7. 7. 2006

Rand Corporation, známy americký think-tank, pripravil v decembri 2004 správu o tom, ako sa má Západ postaviť k moslimskému svetu, pod názvom Moslimský svet po 11. septembri.

Správu sponzorovali letecké sily USA a realizoval ju RAND Project Air Force. Dlhá štúdia od začiatku navrhuje využiť rozdiely medzi šiítmi a sunnitmi v arabskom svete a pomocou nich šíriť demokraciu. Doslova sa v nej píše: "Spojené štáty môžu dostať príležitosť spojiť svoju politiku so šiítskymi skupinami, ktoré sa usilujú o vyššie zastúpenie vo vláde a väčšiu slobodu politického a náboženského vyjadrenia. Ak sa podarí realizovať toto spojenectvo, môže postaviť bariéru radikálnym islamistickým hnutiam a vytvoriť základy stabilnej pozície USA na Blízkom a Strednom východe." Väčšine čitateľov napadne, ako by mohla takáto politika vyzerať a či to nemožno nazvať aj starým koloniálnym heslom "rozdeľ a panuj".

7. 7. 2006

ANALÝZA

Aj keď Rusko ako predsednícka krajina G8 určila pre summit v St. Petersburgu až tri prioritné témy (zdravotníctvo - boj so svetovými infekčnými epidémiami, vzdelávanie a globálna energetická bezpečnosť), je vopred jasné, že summit sa bude točiť najmä okolo poslednej z nich. Pritom základná otázka dvojdňového stretnutia sedmičky najvyspelejších štátov sveta a Ruska znie: je možné zmeniť energetický spor na energetický dialóg v prospech oboch hráčov, čiže (najmä) Európy a Ruska?

Digitální mobilní televize Sony VAIO UX90
7. 7. 2006

Roku 480 př. n.l. vytáhl perský král Xerxes, aby dobyl Řecko. Historii boje 300 Řeků proti přesile 60000 Peršanů známe jako bitvu u Thermopyl. "Až Peršané napnou tětivy svých luků a vystřelí, jejich šípy zastíní slunce," řekl tehdy malomyslně řecký voják. Dienkes ze Sparty mu na to odpověděl: "Dobrá, tak to s nimi budeme bojovat ve stínu.".

I když válka se rozhodla v bitvě u Palamidy, hrstka Řeků u Thermopyl zemřela, ale zastavila na rozhodující dobu armádu protivníka. Současný globální nástup nových technologií a služeb v médiích už zastavit nelze. Naštěstí.

◄ Digitální mobilní televize Sony VAIO UX90: 512MB RAM, Windows XP, 16GB Flash-SSD disk, 1024x600 XBRITE display, vysouvací klávesnice, tři USB 2.0 porty, Bluetooth, Firewire, vestavěný m ikrofon, webcam a snímač otisku prstů. Cena 1415 EUR.

7. 7. 2006

Německý nakladatel WBG, který se před nedávnem rozhodl žádat po firmě Google soudní zákaz digitalizace jeho knih pro Google Books Library Project, se minulý týden překvapivě rozhodl žalobu u Krajského soudu v Hamburku stáhnout.

Stalo se tak poté, co místní soudce firmu varoval, že je velmi nepravděpodobné, že by byl takový soudní příkaz vydán. Soud rozhodl, že projekt Google autorská práva neporušuje. Znamená to, že ve svém úsilí zpřístupnit světový knižní fond veřejnosti v digitalizované podobě zaznamenal Google další úspěch.

Článek vyšel v týdeníku Ekonom

7. 7. 2006

Nová italská vláda Romana Prodiho zveřejnila minulý čtvrtek plány, v jejichž rámci hodlá zrušit kontroverzní mediální zákony, které zavedla vláda Silvia Berlusconiho.

Ministr pro komunikace Paolo Gentiloni konstatoval, že v "nadcházejících měsících" navrhne Prodiho vláda nové zákony ohledně podnikatelské konkurence, dále zákony regulující prodej sportovních televizních pořadů a jiných autorských práv, zákony pro regulaci přechodu z analogového na digitální vysílání a zákony o budoucnosti italské státní televize.

Článek vyšel v týdeníku Ekonom

7. 7. 2006

Deník Metro dostal ve Švédsku pokutu ve výši 54 000 euro (více než 1,5 miliónu Kč) za to, že věnoval celou první stranu švédského vydání reklamě na videohru Xbox Halo 2.

Švédský soud pro pravidla podnikání rozhodl, že "bylo lehké si ji splést s normálním redakčním materiálem," a nebyla jasně označena jako reklama. Materiál vyšel 11. 11. 2004. Jeho součástí byla fotografe velké kulovité budovy proti rudé obloze a titulek "Svět už bude navždycky jiný". "Z reklamy vznikal dojem, že na světě došlo ke katastrofě," komentoval to soud. List sice na stránce otiskl slovo "Reklama", avšak podle soudu to nebylo dostatečné.

Článek vyšel v týdeníku Ekonom

7. 7. 2006

Serge July, bývalý maoista, který zakládal deník Libération, oznámil, že odchází z místa šéfredaktora, a to čtrnáct dní poté, co ho o to uprostřed finanční krize listu požádal hlavní akcionář Edouard de Rothschild. July konstatoval, že je "nesmírně smutný", že musí po třiceti letech v čele listu odejít.

Článek vyšel v týdeníku Ekonom

7. 7. 2006

Je opravdu volání po vládě odborníků tak scestné, jak se nám mnozí čelní i jiní politikové snáží namluvit? Vůbec nechápu, proč se takové vládě říká "úřednická".

Snad nežiji v jiném světě, když si dovolím tvrdit, že téměř ve všech oborech máme špičkové odborníky, mnohdy uznáváné i mimo hranice naší republiky, tím více pak napříč politickým spektrem domácí scény. Pokud by se z takových lidí podařilo sestavit vládu, mohla by být daleko stabilnějším prvkem ve státě, v němž výsledky voleb neustále oscilují jen nepatrně kolem rovnovážného stavu. Bohužel tito lidé jsou většinou tak pohlceni svou prací, že na práci ve vládě již nemají čas a mnohdy i chuť, čemuž se ostatně nelze ani moc divit.

7. 7. 2006

Pro Čechy skončilo mistrovství světa v kopané již před časem - vyřazením mužstva v jedné ze základních skupin. Vysoké vítězství nad týmem USA 3:0 naznačilo optimistům výborné pokračování, jenže přiznejme si, že tehdy mělo hru o poznání v moci - víc než my - poražené americké mužstvo. President Bush prý povzbudil své fotbalisty doporučením, aby "předvedli Čechům peklo". To však bylo našim předvedeno až v utkání s černými Ghaňany. Kdo však byl fanouškem Ghany, mohl hodnotit právě takový výkon jako krásný.

7. 7. 2006

Pán Kotrba ma po dvoch mojich príspevkoch, kde som reagoval na ohlasy čitateľov Britských listov (teda nie z vlastnej vôle, pretože som pôvodne neplánoval účastniť sa polemiky, len vysloviť svoj názor), vyzval v osobnom maily k "zmene publikační logiky - ze stylu ad hominem do stylu ad factum." Prosí dále o změnu tématu publikace.

7. 7. 2006
Snad poslední díl polemiky s článkem Gustáva Murína "S Kotrbom na večné časy a nikdy inak!", reagující na příspěvek Kto príde po Murínovi, ak nie potopa?

Britské listy nejsou diskusní fórum, ale deník. Kdyby Gustáv Murín nebyl tak samolibý a sebejistý, přečetl by si, že v Britských listech nepůsobím POUZE jako "grafická úprava", ale jako redaktor. A že jako autor mám poměrně konzistentní historii. Má - soukromě sdělená - disgustace z vyvíjející se diskuse a můj požadavek na něj jako autora byl legitimní.

7. 7. 2006

Jan Lukas slavil loni své devadesáté narozeniny, a tak mu byl věnován třetí ročník výstavy `Maximální fotografie`.

Výsledek, s názvem NEW YORK POMPEI, je nejen krásný, ale taktéž úžasně mnohorozměrný.

Je to třináct párů fotek, pokaždé jedna z pompejských ruin a druhá z ulic na Manhattanu. Obrazy z Pompeje z roku 1963 jsou technicky tak dokonalé, že obstojí i v tak velkém formátu. Postrádají však veškerou originalitu a rozhodně nevybočují z české fotografické tradice.

Cyklus zvětšenin naprosto žije z Lukasových newyorských fotek, vzniklých o deset let později, když mu bylo už téměř 60 let.

CzechTek 2005
5. 7. 2006

Armáda, která pozemek technařům poskytla, podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) nevzala v úvahu, že koncem července, kdy se party uskuteční, budou vyvádět na loukách Doupovských hor mladé vzácní chřástalové polní. Petr Stýblo připomenul, že Doupovské hory patří mezi ptačí oblasti evropské sítě chráněných území Natura 2000, mimo jiné zejména kvůli ochraně chřástalů. Ochránci přírody jaksi zapomněli, že vojenský újezd je stále prostorem, kde cvičí armáda, provádí zde střelby a jezdí zde její těžká vozidla.

Technařům sliboval legální pořádání open air party už ministr vnitra Gross. Na svůj slib ale "zapomněl". Zástupci technařů, vedeni Tomášem "Docentem" Vajnerem, který byl v minulosti policií stíhán za "pořadatelství" CzechTeku, a kandidátem na poslance za stranu Zelených Pencem se ještě před volbami dohodla s dosluhujícím ministrem obrany Karlem Kühnlem (US-DEU) v Parlamentu, že armáda poskytne pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři CzechTeku se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění a úklidu odpadků. Technaři armádě za pronájem areálu zaplatí 24 000 korun. Nyní by pomocí hrozeb sakcí Evrospké unie vůči Česku "zelení" (ne)přátelé pořadatelů a zhysterizovaní starostové několika přilehlých obcí nejspíše chtěli dosáhnout přehlasování rozhodnutí ministra Kühnla Paroubkovou vládou a vzbudit tak odpor a následné demonstrace mladých. Hezká intrika... ODS se musí smát. Český svaz ochránců přírody má podle ornitologa Oldřicha Buška v zásobě ještě ťuhýky a strnady luční.

CzechTek 2006 se bude - jako obvykle - konat poslední červencový víkend. Ve vojenském prostoru Hradiště v Doupovských horách. Očekává se tentokrát účast několika deítek tisíc mladých lidí, neb stejně masivní zásah státní policie jako loni je vyloučen legalitou pronájmu i charakerem pozemku, na kterém mají pravomoc vojenští policisté.

A vzhledem k tomu, že nad akcí převzal záštitu Kühnl, ministr za "novou Unii svobody", pak v souladu s jejím programem jde o "svobodu jak individuální, politickou, tak i svobodu ekonomickou... - ...důvěřovat ve schopnost lidí, snažit se co nejméně zasahovat do lidského konání... , ...zajistit lepší komunikaci mezi politickou sférou a strukturami občanské společnosti".

4. 8. 2003 CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny ZDE

DIY, techno a festivaly CzechTek TÉMA BL
7. 7. 2006

Velmi dobrý je film Martina Kotíka Všechno nejlepší. Nevysvětlitelně je inzerován jako "komedie", avšak humoru je v něm spíš málo. Je to zajímavá studie o mezilidských vztazích, odehrávající se v podivně klaustrofobní situaci, v níž není jasné, co je co a kdo je kdo. Nejsem si jist, zda tvůrci filmu opravdu zamýšleli vytvořit takto kafkovské dílo a nikoliv jen nezávaznou komedii. Pokud usilovali o komedii, výsledek jí není -- je jí pozoruhodně přemýšlivý film.

5. 7. 2006

Existenciální stres v Karlových Varech

Ve středu pokračoval filmový festival v Karlových Varech dalšími dvěma výbornými filmy: v poledne se odehrál film zkušeného amerického režiséra Stephena Soderbergha Bubble (Bublina), 2005 , v podvečer pak celovečerní debut mladého německého režiséra Hanse Steinbichlera Winterreise (Zimní cesta), 2006.

5. 7. 2006

Vladimír Morávek a Terry Gilliam: dva vynikající režiséři

Dobrá literatura je vždycky obžalobou, nikoliv obhajobou života, napsal Colin Wilson ve svém nesmírně vlivném kritickém díle The Outsider v padesátých letech. Ověřte si to na klasicích, Colin Wilson má pravdu, připsal k tomu v sedmdesátých letech ve své kritice socialisticko-realistické literatury z normalizačního Československa Josef Škvorecký. Tyto výroky se mi připomněly dvěma vynikajícími filmy, které jsem zhlédl v úterý odpoledne v Karlových Varech. Jde o film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005) Vladimíra Morávka a Tideland, Země přílivů Terryho Gilliama.

Rozhovor Jana Čulíka s Terry Gilliamem z roku 2004 je v Britských listech ZDE

Gilliam v něm říká už tehdy v podstatě totéž, co řekl znovu v rozhovoru s festivalovým bulletinem v Karlových Varech, který vyšel ve středu 5.7.

Repríza
5. 7. 2006

Někteří lidé si už tipují, že celovečerní debuty Joachima Triera Reprise (Repríza), by mohl dostat na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus. Nerozhodla jsem se dosud, zda s těmito lidmi souhlasím, ale mám k tomuto filmu hodně co říci.

5. 7. 2006

Some are already tipping Joachim Trier's feature debut, Reprise (Norway, 2006), as a real contender for the Crystal Globe in the main competition of this year's Karlovy Vary film festival. I have not decided yet whether I agree with these people, however I certainly have a great deal of good things to say about this film.

The Lost City - režie  Andy Garcia
3. 7. 2006

Letos se v Karlových Varech fanfárami a fábory vítal Andy García, který dostal Křišťálový glóbus za "vynikající umělecký příspěvek světové kinematografii". Přijel se svým režisérským debutem, filmem Ztracené město, a viděli jsme ho v pondělí dopoledne.

Vždycky doufám, že lidi předčí mé očekávání. Bohužel, to se v tomto případě nestalo, neboť mi tento film připomněl tolik jiných filmů, natočených za stejných okolností -- úspěšný, ano, schopný herec zaujme místo za kamerou i před kamerou, a výsledkem je blyštivý, profesionálně natočený film, který však má v sobě nádech samolibosti. Nechci mu příliš krutě kazit jeho slavný den -- jak říká "Každičký detail, všechno, na čem mi záleží, všechno, co miluju, všechno, na co myslím, všechno, co jsem, je v tomto filmu." Ano, přesně takový dojem to dělá -- je to prostě film a la Andy Garcia.

3. 7. 2006

This year the fanfares and streamers at Karlovy Vary were for Andy Garcia, who was awarded the Crystal Globe award for outstanding artistic contribution to world cinema. He came with his directorial debut, The Lost City, under his arm, and we went to see it on Monday morning.

I always like to hope that people will exceed my expectations. Unfortunately this is not the case here, as the film reminded me of so many others made under the same circumstances - a successful, and indeed accomplished, actor takes his place behind the camera as well as in front of it, and the result is a shiny and professional movie, which has an unfortunate tinge of slight self indulgence. I do not want to rain on his parade too cruelly - as he says, "Every single detail, everything that I care about, everything that I love, everything that I think about, everything that I am is in that movie.", but it does feel like that - the Andy Garcia movie.

3. 7. 2006

Kráska v nesnázích - režie Jan  Hřebejk V neděli měl na karlovarském filmovém festivalu premiéru nový film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Je dobře zahraný a má i vtipné, dobře napsané dialogy. Bohužel, premisa, z níž vychází, a tedy i příběh, jsou schematické. Celé je to taková pohádka.

Kráska v nesnázích - ČR 2006 120 min., námět: Robert Graves, Petr Jarchovský, scénář: Petr Jarchovský, kamera: Jan Malíř , hudba: Aleš Březina, Radůza, zpěv: Radůza, producent: Ondřej Trojan režie: Jan Hřebejk hraje: Anna Geislerová, Josef Abrhám, Roman Luknár, Adam Mišík, Michaela Mrvíková, Emília Vášáryová, Jana Brejchová, Jiří Schmitzer a další.

1. 7. 2006

Drobná poznámka na okraj karlovarského festivalu: Už jsem zase zapomněl, že mnozí čeští konferenciéři při vystupování na veřejnosti mají často neuvěřitelné nutkání sdělovat lidem banality: jaksi rekapitulovat, co každý dávno ví. Jakou to má funkci? Zřejmě jakéhosi psychologického pohlazení: "Jsem jedním z vás , nebudu vás zatěžovat informacemi, uvedu svět frází, který je nám všem tak nějak důvěrně znám. Takže se u nás můžete cítit doma. "

4. 7. 2006

Použitá klišé nevadí

Rafťáci jsou další zábavnou, profesionálně vyrobenou, nezávaznou filmovou komedií, která znovu využívá známých a oblíbených českých témat: prázdniny v horké letní krajině, tentokrát při sjíždění řeky, a dva šestnáctiletí mladíci, usilující o ztrátu panictví. (Stálo by za psychoanalýzu, proč tato dvě témata pořád Čechy tak přitahují). Film je vystaven na sérii předem vypočítaných gagů: oba mladí hrdinové usilují dostat (nějakou) dívku do postele, neustále se však při tom setkávají s různými protivenstvími. Skoro každý pokus o sexuální styk v tomto filmu končí tím, že k ničemu nedojde, protože dojde ke komické situaci. Situační komika je prokládána svižným dramatickým dějem. . Zajímavé je, že když konečně k něčemu mezi chlapcem a dívkou má ve filmu dojít, navzdory komerčnosti je to lyrická, jemná scéna. Srovnejte se zábavnými anglickými komediemi se sexuálním podtextem Carry On, které se vyráběly od padesátých let. Rafťáci jsou na daleko vyšší úrovni -- pozoruhodný je ten lyrismus, který se nakonec ve filmu objeví.

Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí - režie Pavel Göbl
1. 7. 2006

Karlovy Vary 2006:

Problém je, že každý film z železničního prostředí nutně navozuje představu konkurence s Ostře sledovanými vlaky Jiřího Menzela a s Kalamitou Věry Chytilové. Divák se okamžitě musí ptát, když ho režisér a kameraman přivede do "prostředí malé železniční stanice", jestli se nebude opakovat to, co už tady bylo.

Jaký je hlavní rozdíl mezi tímto novým filmem a oběma klasickými díly? Obdobný jako rozdíl mezi českou literaturou, psanou před rokem 1989 a po něm. Předchozí literatura -- i oba tyto klasické filmy -- se vyrovnávaly s obdobím útlaku. Jejich tématem byla, abych parafrázoval Karla Kryla, "myšlenka na lásku v zajetí strachu". Pojednávaly o přirozené realitě v útlaku neživotného ideologického schématu. V Ostře sledovaných vlacích máme "malé jeviště", "malé dějiny" výpravčího Hubičky a eléva Miloše Hrmy; ti se zabývají "vlhkými lidskými problémy", zatímco na scéně "velkých dějin" zuří totalitní útlak nacistického režimu, rozkládajícího se koncem brutální druhé světové války.

3. 7. 2006

Proč ČT ruší dobré pořady?

Je mi skoro 30 let, věk tak zrovna na to, abych si ze svých potlačovaných přání vysnil nějakou krizi středního věku. Prozatím mi to ale nejde, protože převládají některé "adolescentní" sklony, skrze které se vždy ještě dostatek přání ventiluje. To má za následek, že mě oproti většině mých vrstevníků zajímá, jestli existuje nějaká vyšší úroveň popkultury, kterou jsme absolutně obklopeni a která má nevídanou schopnost produkovat sebe sama jako perpetum mobile za stále většího obratu. Přes úvahy o své vyprázdněnosti na jedné straně přitahuje čím dál větší masy teenagerů a na straně druhé stále nepřestala, mimo svůj hlavní proud, vytvářet skutečně zajímavé jevy, které spadají do oblasti k zábavnímu průmyslu tak blízké a tak vzdálené zároveň -- do umění.

4. 7. 2006

Znáte takovou tu "značku" zjišťující a ukazující rychlost vozu projíždějícího okolo ní? Prozradí se jak blikajícími číslicemi, tak brzděním aut, které okolo ní projíždějí. Ve většině řidičů působí zmatek: brzdí, ale vlastně ani neví, jakou rychlostí by měli okolo tohoto místa jet. Tatáž "značka" by přibrzdila provoz i v úseku bez omezení rychlosti - aniž cokoli přikazuje, jen měří.

Takovou paniku vyvolává proto, že na českých silnicích máte málokdy jistotu, že jedete podle předpisů. Značení je velmi nepřehledné, často špatně viditelné, zmatené a nelogické, neudržované a nespolehlivé. Věc jde tak daleko, že i když nechcete, často musíte porušovat dopravní předpisy v zájmu plynulosti provozu, či dokonce v zájmu provozu vůbec.

3. 7. 2006

BUDOU POLITICI OVLIVŇOVAT OBSAH MÉDIÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY?

Na šestém, výročním zasedání Rady Českého rozhlasu 28. 6. 2006 a na zasedání předsednictva Rady, které mu předcházelo, vypukla kontroverze o budoucnost Českého rozhlasu. Stalo se tak v době po započetí zásadních kroků Českého rozhlasu k naplnění cílů veřejné služby v období digitalizace médií. Byl to za posledních šest let, co spolupracuji s Českým rozhlasem i jeho Radou a poslední dva roky, po které jsem sám členem Rady, jediný pokus o zákulisní posílení vlivu poslanců politických stran a politiků obecně na rozhodování o podobě vysílání a budoucnosti mediální veřejné služby. Byl to v Rozhlase doposud jediný pokus o nátlak prostřednictvím temného zákoutí sněmovny a apelu prostřednictvím nijak nespecifikovaných názorů nijak nespecifikovaných "odborníků na média" v nijak nespecifikovaných politických stranách, kteří prý nesouhlasí se současným směřováním Českého rozhlasu. Do této chvíle panovala mezi členy Rady otevřenost a korektnost.

Byl to doposud jediný vážný pokus od televizní krize v roce 2000, o kterém vím. Realizovala ho bývalá manželka tajemníka prezidenta Klause, členka ODS v Praze 2, redaktorka internetového serveru Česká média mediálního lobbisty Jaroslava Berky, čerstvě zvolená místopředsedkyně Rady Dana Jaklová.

ČTK: Rada žádá ředitele ČRo, aby zastavil přípravy dalších stanic ZDE

4. 7. 2006

Jako jeden z mála Čechoslováků, tedy vlastníků českého i slovenského občanství, mohl bych si spokojeně říct: Tak vládu už mám. Tedy alespoň v Bratislavě. Sotva mám ale důvod ke spokojenosti, tato vláda asi k národnímu sblížení na Slovensku nepovede. Rychlostí jejího vytvoření nás Slováci o několik koňských délek předběhli a proti vývoji v Praze má slovenská vláda lepší situaci i v tom, že bude mít celkem spolehlivou většinu v NRSR, čili v Národní radě Slovenské republiky.

4. 7. 2006

Důsledné užívání technologie, která je dnes běžně k dispozici, by zřejmě rázem vyřešilo problémy globálního oteplování, kdyby ale lidé nebyli líní tuto technologii přijmout, napsal britský deník Independent. Nahrazení klasických žárovek nízkoenergetickými žárovkami (v britských supermarketech se právě prodávají dvě takové žárovky za celkovou cenu 40 Kč) bylo zabránilo vypuštění 16 miliard tun uhlíku do atmosféry během nadcházejících 25 let. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního úřadu pro energii - International Energy Agency.

Úřad konstatoval, že není zapotřebí vymýšlet žádnou novou technologii, protože technologie úsporných žárovek už existuje a přechod na tyto žárovky by uspořil více než 1300 miliard GBP (2600 mld USD, 1874 mld EUR, 53355 mld Kč).

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Svatí Konstantin a Metoděj RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Křesťanství a jiná náboženství Karel  Sýkora
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
6. 7. 2005 Pavel z Tarsu, věrozvěstové Cyril s Metodějem a Jan Hus Boris  Cvek
3. 7. 2004 Proč pravoslavní neslaví svátek svatých Cyrila a Metoděje dne 5. července?   
3. 7. 2004 Konstantin a Metoděj mezi Římem a Byzancí Jiří  Ovčáček
3. 7. 2004 Apologie víry -- Velká Morava   
25. 10. 2002 Jsou staré pověsti české jen Kosmovým výmyslem?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Filmový festival Karlovy Vary 2006 RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2006 Ztratili jste pas? Policii ČR to nezajímá Jan  Čulík
8. 7. 2006 Karlovy Vary: Dobré filmy i koncem týdne Jan  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary 2006: Příběhy o lidské ubohosti Jan  Čulík
7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
7. 7. 2006 Pěregon - opravdu ruský film Ema  Čulík
7. 7. 2006 Peregon - definitely a Russian film Ema  Čulík
7. 7. 2006 Karlovy Vary: Ztraceno v překladu Ema  Čulík
7. 7. 2006 KVIFF - Lost In Translation Ema  Čulík
5. 7. 2006 Hrubeš a Mareš a Tideland mají hodně společného Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Všechno nejlepší Jan  Čulík
4. 7. 2006 Rafťáci: Zábavný, příjemný film Jan  Čulík
3. 7. 2006 Hřebejkova schematická Kráska v nesnázích Jan  Čulík
2. 7. 2006 Toyen a mladí kluci Jan  Čulík
1. 7. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Jan  Čulík
30. 6. 2006 Filmaři skórovali v trapnostech Michal  Petřík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Hyenismus novinářů a presumpce viny Zdeněk  Jemelík
7. 7. 2006 Kasal v prvním kole nezvolen, Topolánkova "koalice" má opět méně hlasů, než čekala Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 Neviditelný člen opozice v koalici - že by Patera? Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 "Ti praví" policajti si dali navzájem zelenou Štěpán  Kotrba
7. 7. 2006 Topolánkova rodina se propůjčila k reklamnímu článku Štěpán  Kotrba
4. 7. 2006 Vojenská základna USA v ČR? Řekněte NE!   
4. 7. 2006 Mohlo to být horší Egon T. Lánský
3. 7. 2006 Odpovědnost člena Rady a odpovědnost partajního sekretariátu Štěpán  Kotrba
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
3. 7. 2006 Že by se ta předběžně odtroubená demise ještě neodtrubovala? Miloš  Dokulil

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Jádrem sporu byla bagatelizace Jan  Paul
28. 6. 2006 Sušáků na láhve bylo tisíce, neopakovatelný byl ale Duchampův čin Jan  Paul
28. 6. 2006 VŠUP - Spirála pádu Štěpán  Kotrba
28. 6. 2006 Proč jsme odvolali Borise Jirků   
28. 6. 2006 Boris Jirků: Odhalil jsem nepravosti   
26. 6. 2006 Diplomky 2006, aneb formální postupy hodnocení studentských prací na VŠUP Praha Jan  Paul
26. 6. 2006 Posloupnost středu a bída uměleckého průmyslu Štěpán  Kotrba
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Násilí policie a četky taky Milan  Daniel
2. 5. 2006 Jak to přesně bylo Karel  Jech

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Trestní oznámení na velitele zásahu na akci CzechTek 2005   
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 ■ ■ ■ Michal  Čapek
4. 7. 2006 ■ ■ ■ Ivan  Blatný
3. 7. 2006 Žena Fráňa  Šrámek
30. 6. 2006 Nezodpovědnost   
28. 6. 2006 Letní trable Jan  Nedvěd
27. 6. 2006 Jablka Jaroslav  Bílek
26. 6. 2006 ■ ■ ■ Daniel  Hradecký
22. 6. 2006 Ztrácení se nabýváním Šárka  Smazalová
20. 6. 2006 Jsem tvůj vězeň Štěpán  Kotrba
19. 6. 2006 Matějská Tomáš  Toula

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Školství RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   
29. 6. 2006 Nikoli jen na okraj koaliční smlouvy; především však o vzdělávání Miloš  Dokulil
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
29. 6. 2006 Kvalita českého školství se rapidně zhoršila   
27. 6. 2006 Studenti jsou proslulí flákačstvím, ať platí za školu!   
26. 6. 2006 Jak mohou fungovat přijímací zkoušky na VŠ Boris  Cvek
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2006 Rozdel' a panuj Karim  Chaibi
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek