6. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 6. 2003

ze zprávy ČTK: Kauza policejního výslechu moderátorky Jany Bobošíkové kvůli výrokům v pořadu Sedmička na Nově se zřejmě chýlí ke konci. Městské státní zastupitelství v Praze uložilo obvodnímu zástupci pro Prahu 5, aby dal policii pokyn odložit trestní řízení zahájené proti poslancům Ivanu Langerovi (ODS), Miroslavu Grebeníčkovi (KSČM), Miloslavu Ransdorfovi (KSČM). Policie podle zastupitelství pochybila, když záležitost hned neodložila a začala se jí zabývat. Zejména nevzala v úvahu ústavní garance práva na svobodu projevu a právo na informace, uvedl ředitel sekretariátu pražského zastupitelství Martin Omelka.

Opět - už podruhé v poslední době - Česká tisková kancelář šíří v tomto případu poněkud jednostrannou informaci - a to přesto, že si lze opatřit (třeba na Britských listech :) příslušné dokumenty, z nichž vyplývá něco jiného, než co tvrdí úvod zprávy ČTK. A to přesto, že lze konfrontovat názor Martina Omelky s názory jinými... Opět - už podruhé - se někdo snaží manipulovat realitou. Protože trestní oznámení bylo podáno i na moderátorku pořadu Sedmička Janu Bobošíkovou a i s ní bylo zacházeno jako s podezřelou z trestného činu. Podle policejního dokumentu na ni byl založen vyšetřovací spis, ze kterého si pořídila po skonční výslechu kopii. A tiskový mluvčí městského státního zastupitelství Omelka se stále snaží dělat, jako kdyby to nebyla pravda. Jak o kdyby vyšetřovací spis byl zakládán na každého, kdo projde policejními dveřmi. Pokouší se mlžit... Podle jeho vyjádření pro ČTK ani proti třem poslancům policie nezahájila trestní stíhání. V rámci trestního řízení policie pouze prověřovala, zda výroky poslanců nebyly trestným činem... A tak že by Bobošíková stále zůstávala vyšetřovaná - jako jediná?

Sloupek

Na rozdíl od jiných osobně nevidím nic špatného na upozornění v níže publikované výzvě, viz ZDE, že se komunistická strana v České republice nikdy nedistancovala od zločinů totalitního režimu, ani se za ně neomluvila.

Signatáři výzvy nikoho nezavírají, ani nikomu nic hrozného nedělají - základním právem občana v demokracii přece je upozorňovat na chyby a nedostatky programu a politické filozofie svých soupeřů a odpůrců - demokracie je diskuse. Signatáři výzvy mají plné právo poukázat na to, že z politikou KSČM nesouhlasí, říci, že s komunisty nechtějí mluvit - i zdůvodnit proč.

Jiná věc by byla, kdyby někdo komunistům oktrojoval kolektivní vinu - kterou zcela zjevně nemají. Těžko nese dnešní pětadvacetiletý člen KSČM vinu za stalinské zločiny padesátých let, i když osobně bych se obtížně vyrovnával s myšlenkovým dědictvím této strany a nevím, jakými logickými skoky to takový pětadvacetiletý mladík či dívka dokáží...

Ještě jiná věc je, nakolik "kvalitnější" jsou politikové z všech těch ostatních politických stran, na něž signatáři výzvy apelují, aby se s komunisty nespolčovali. Jsou skutečně tito "mainstreamoví" politikové o tolik "solidnější" než "extremističtí" komunisté? Velmi bych o tom pochyboval.

Dnešní KSČM není extremistická strana, už třináct let zcela respektuje zásady demokratického provozu a je jako taková nyní v parlamentě i přijímána. Je to - zejména v poslední době - v důsledku tlaku normální volební aritmetiky. Proto i Klaus nyní tlumí svůj někdejší intenzivní antikomunismus. Chová se pragmaticky - podle toho, co mu nese politické ovoce. V první polovině devadesátých let mu ještě lidé na primitivní antikomunismus naletěli, dokázal jím zabránit veřejné diskusi a ochránit svou vládu před ostřejší racionální analýzou její činnosti. Dnes je tomu jinak, velká podpora KSČM je pro něho výhodná, tak už na komunismus nenadává. Filozofický vývoj u Václava Klause v tom nebude. Ať už si o Klausovi, jeho chování a jeho osobě myslíme cokoliv, nelze mu upřít, že vždycky dokázal citlivě odhadovat nálady v české společnosti, využívat jich a jednat podle nich. Byl to vždycky čirý pragmatismus, ne-li rovnou manipulace.

Program KSČM je ovšem kontroverzní a rozporný - vážným problémem je odmítání KSČM vypořádat se s totalitní minulostí své předchůdkyně.

Avšak snaha zatlačovat KSČM do pozice "extremní strany", s níž se neuzavírají žádné politické kompromisy, je pošetilá. Jediné, čeho se by tím dosáhlo, bude, že se KSČM současnou vládnoucí politikou v ČR nezkompromituje (paradoxně se stala KSČM jedinou politickou stranou, která si během privatizačního rozkrádání devadesátých let uchovala čisté ruce :).)

A volební aritmetika je neúprosná: Jestliže pro komunisty lidé budou chtít za základě svých současných politických zkušeností a na základě svého společenského, politického i ekonomického odcizení hlasovat, tím, že tu stranu postavíte "mimo zákon" a budete ji ostrakizovat jako "extremistickou", jen způsobíte, že ji bude během času podporovat stále více lidí jako jedinou nosnou politickou, protivládní alternativu v době, kdy se všechny "hlavní", "legitimní" politické strany navzájem zdiskreditovaly.

Není ovšem samozřejmě nic špatného na hlásání nespolupráce s komunisty. Každý má právo voličům doporučovat, koho mají volit nebo koho ne.

Pozor však - v postmoderním světě relativních a subjektivních hodnot (a právo na vlastní, individuální, subjektivní názor bez pevných morálních zásad se nevyznává snad nikde tak intenzivně jako v současné ČR) všechny ty apely na objektivní morálku asi nebudou moc platné.

Pokud dospěje dvacet nebo třicet procent národa na Ostravsku anebo Chomutovsku - v oblastech s velkou nezaměstnaností - k přesvědčení (podle mého názoru mylnému), že jen komunisté jim odpomůžou od nezaměstnanosti, těžko je od tohoto přesvědčení odradí pseudointelektuální "morální" apely...

To ovšem přirozeně neznamená, že to, že se KSČM nedistancovala od totalitní minulosti, nezůstává vážnou vadou na její "kráse" - stejně tak jako její rozporný politický program...

(Psáno též pro ČRo.)

6. 6. 2003
Trestní oznámení Mgr. Radka Pokorného na Irenu Válovou ze dne 28. 4. 2003

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Kliknutím na dokument v galerii se vám dokument otevře ve větším zobrazení.
6. 6. 2003

Porušování tajemství dopravovaných zpráv, pomluva, šíření poplašné zprávy, poškozování cizích práv, poškození a zneužití záznamu na nosiči informací - to jsou trestné činy, kterých se měla dopustit předsedkyně Media Observatory Irena Válová zveřejňováním okolností, za nichž dochází v České republice ke kartelu distribuce tisku, kterého se účastní společnosti, mající podíly ve firmě PNS.

Paradoxem je, že Válová se měla dopustit těchto trestních činů zveřejněním informací na zasedání Stálé parlamentní komise pro sdělovací prostředky - přímo v budově poslanecké sněmovny... vyzrazením ofenzivní strategie "kvalitativního skoku PNS".

Zprávu Ireny Válové, za kterou na ni bylo posléze podáno trestní oznámení, jsme publikovali dne 11. 2. 2003 BL

Faksimile trestního oznámení, podaného na Irenu Válovou 28. 4. 2003 BL

Další texty na téma monopolizace českého tisku a jeho distribuce
BL BL BL BL BL BL
BLBL BL TÉMA BL

7. 6. 2003
Sara Coxová, disc jockey britské rockové rozhlasové stanice BBC Radio 1, zvítězila v precedenčním soudním sporu proti bulvárnímu tisku vedeném podle nového zákona o lidských právech, který Británie nedávno musela přijmout z EU. Coxová získala podstatné odškodné nad deníkem The People, který v roce 2001 publikoval fotografie ze svatební cesty Coxové, na nichž jsou ona a její manžel nazí.
7. 6. 2003

Prezident Bush se vyjádřil, že chce jmenovat koordinátora, který by vedl (?) vedoucí představitele z Blízkého východu směrem k mírovému procesu. Použil nezvyklého kovbojského výrazu "ride-herd", což zřejmě znamená, "kovboji na koních dohnat státo tam, kde ho chceme mít". Mnozí si stěžují, že tomuto texaskému žargonu nerozumějí. Vzpomínáte, když Bush označil Saddáma Husajna za "banditu" a prohlásil, že chce Osamu bin Ladena "živého nebo mrtvého", připomínají stránky BBC, které přinesly jazykový rozbor Bushova populistického kovbojského vyjadřování. A ono to funguje - nedávný průzkum veřejného mínění zjistil, že široká americká veřejnost považuje Bushe za "sebevědomého", "odvážného", "odhodlaného" a "rozhodného" - to jsou všechno vlastnosti, spojované s mýtickým kovbojským hrdinou z Divokého západu... :)

Podrobnosti v angličtině ZDE

6. 6. 2003
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vystoupil v Parlamentu.
6. 6. 2003
Kavanova aféra o "skartování dokumentů" svým počátkem, průběhem i mediálními závěry, a to i dokonce operativními kroky Ministerstva zahraničních věcí, se týká mnoha závažných okolností, které však s osobou Jana Kavana nemají nic společného. Právě pro tuto skutečnost by měla být důkladně prošetřena. Již jen proto, že jedna z bezpečnostních složek se snažila použitím tohoto zástupného problému ovlivňovat českou vládu a postavit se do politické opozice proti ní. Manipulace se tomu říká...
5. 6. 2003
Podíly mzdových nákladů na zaměstnance z celkových rozpočtů jednotlivých podniků jsou v Česku zřejmě tajné. Český statistický úřad (ČSÚ) je zveřejňovat nesmí, další ústřední orgány státní správy je rovněž odmítají zpřístupnit a samotné podniky o nich mlčí s odkazem na obchodní tajemství.
7. 6. 2003

Stanislav Penc organizuje na neděli 8. června 2003 "procházku romantickou krajinou lemovanou skalními kanóny, rybníky a hrady". A "nechce dálnici a kamiony v Českém ráji". Výchozí bod procházky jsou Milkovice.

Informace ZDE
6. 6. 2003
Šavuot, druhý ze tří velkých poutních svátků, připadá na padesátý den od Pesachu, 6. a 7. den měsíce sivan, letos je to 6. - 7. červen. Připomíná Darování Tóry na Sinaji, které se odehrálo před 3312 lety. V hebrejštině slovo "Šavuot" znamená "týdny" a označuje 7 týdnů, během kterých se Židé připravovali na darování Tóry. Během tohoto období se židovský národ zbavil jizev otroctví a stal se vyvoleným národem.
6. 6. 2003
Od 14. do 15. mája sa konala medzinárodná konferencia Poľsko-česko-slovenská solidarita včera, dnes a zajtra, ktorú zorganizoval Poľský inštitút v Bratislave. Cieľom podujatia bolo načrtnúť perspektívy višegrádsky videnej spolupráce po vstupe do EÚ. Podujatie, na ktorom nápadne chýbali mladšie ročníky, pripomenulo najmä minulosť tejto spolupráce v podobe stretnutia bývalých disidentov a signatárov Charty 77.
5. 6. 2003
Odvrácená strana Evropské unie -- Evropa v režii nadnárodních korporací; vydalo nakladatelství Paradigma.sk; 2003.

Informace jsou zbraň, říká jedno známé heslo. A v mnoha případech tomu tak opravdu je. Jedním z nich je vstup ČR do Evropské unie, a vůbec EU jako taková. V Česku momentálně zuří jednostranná informační válka, takové propagandistické bombardování obyvatel polopravdami a nepodloženými tvrzeními. Kam se člověk podívá, tam na něj vybafne "ANO pro EU!" Prvním seriózním výstřelem z jiného než pro-unijního tábora je kniha nakladatelství Paradigma.sk nazvaná "Odvrácená strana Evropské unie" s podtitulem "Evropa v režii nadnárodních korporací."

6. 6. 2003

Šéfové britské rozvědky chtějí od Blaira, aby přestal informace zkreslovat

Šéfové britské rozvědky MI6 a MI5 požadují, aby jim vláda přislíbila, že už nikdy nebude vydávat za oficiální výzvědné informace skutečnosti, které z rozvědky nepocházejí.
6. 6. 2003
"British Helsinki Human Rights Group", soukromá organizace, registrovaná v Británii jako charitativní instituce, která má sídlo v Oxfordu, publikovala na svých stránkách v angličtině dlouhý text o nedávném policejním výslechu Jany Bobošíkové BHHRG BL. Obsahuje zajímavé, nedoložené a kontroverzní informace, například o tom, že skupina PPF, vlastník TV Nova prý vyjednává s vládou o odkupu nevymahatelných pohledávek, a je prý proto zranitelná vládnímu nátlaku ohledně TV Nova.
6. 6. 2003
5. 6. 2003
Britské listy získaly dokumenty z vyšetřovacího spisu trestního oznámení pro podezření z pomluvy, šíření poplašné zprávy a hanobení skupiny obyvatel na Janu Bobošíkovou, Ivana Langra, Miloslava Ransdorfa a Miroslava Grebeníčka. Publikujeme kompletní faksimile trestního oznámení, včetně rukopisného podání, protokolu, doplnění trestního oznámení, úplného protokolu výslechu Jany Bobošíkové kapitánem Hypiem a záznamu o nahlédnutí do spisu.

6. 6. 2003
Koalice koloniálních států (Velká Británie, archetypická koloniální mocnost) a bývalých kolonií (Spojené státy a Austrálie -- ve které stále ještě vládne britská královna) je přítomna v Iráku a přináší tam demokracii. Mezi nimi je i Polsko -- které nikdy nebylo koloniální zemí a nikdy ani nebylo kolonií. Ale ambice jsme měli...
6. 6. 2003

Americký Kongres ve čtvrtek zakázal poměrem hlasů 282 ku 139 výjimečnou metodu potratů, která se dosud používala v Americe v posledních fázích těhotenství u 0,17 procent potratů v případech, kdy trpí plod vážným znetvořením. Nové zákonné ustanovení bylo schváleno hlavně proto, že ho silně podporuje prezident Bush. Podle zpráv je to vážnou prohrou stoupenců práva žen určovat si svůj osud ("pro-choice") a bude zřejmě následovat rozsáhlá soudní bitva.

Podrobnosti - v angličtině ZDE
6. 6. 2003
Howell Raines, jeden z nejrespektovanějších amerických novinářů, rezignoval na svou funkci šéfredaktora listu New York Times v souvislosti se skandálem Jaysona Blaira (27), mladého novináře, o němž bylo zjištěno, že si velké části svých zpráv vymýšlel a jiné opisoval z druhých zdrojů.
5. 6. 2003
Ve středu vydal list Guardian jako hlavní článek večera text, v němž napsal, že náměstek amerického ministerstva obrany Wolfowitz prý otevřeně přiznal, že důvodem amerického útoku na Irák byla ropa. Během čtvrtka byl ze stránek Guardianu článek odstraněn (to není možné, k dispozici je nadále na stránkách googlu) a list publikoval vůči Wolfowitzovi opravu, z níž vyplývá, že list zřejmě publikoval o Wolfowitzovi zkreslenou informaci (hodlá ji vydat v pátek i v tištěném vydání, přestože "na papíře" tento článek nevyšel):
5. 6. 2003
Obětí dalšího zneužití totalitních paragrafů v českém právním řádu, kriminalizujícím výroky, se stala Irena Válová z Media Observatory, projektu Evropské unie, na niž bylo podáno trestní oznámení kvůli "podezření z pěti trestných činů", včetně nechvalně známé pomluvy a šíření poplašné zprávy za to, že varuje před monopolizací distribuce českého tisku. Základem Media Observatory Česká republika je tříletý projekt Evropské iniciativy pro demokracii a lidská práva financovaný Evropskou komisí. Možná, že projekt skončí tím, že Válová bude odsouzena do vězení... Ve středu večer s ní o skandálu trestního oznámení, vzneseného proti ní, hovořil Jan Čulík.
4. 6. 2003
Irena Válová z Media Observatory, která kritizuje monopolní distribuci českého tisku firmou, kterou vlastní skupina vydavatelů, byla dne 3. června 2003 pozvána k "podání vysvětlení" na Službu kriminální policie a vyšetřování Praha 10. Bylo na ni totiž dne 28. 4. 2003 podáno trestní oznámení: je podezřelá ze spáchání celkem pěti trestných činů. Měla se jich dopustit zejména tím, že letos v únoru přednesla v Poslanecké sněmovně ČR zprávu, varující před monopolizací distribuce českého tisku.

Zprávu Ireny Válové, za kterou na ni bylo posléze podáno trestní oznámení, jsme publikovali dne 11. února 2003 v BL ZDE

Další texty na téma monopolizace českého tisku a jeho distribuce BL BL BL BL BL BL BL BL BL TÉMA BL

Jana Bobošíková
2. 6. 2003
Minulý čtvrtek byla moderátorka pravidelného publicistického pořadu Sedmička Jana Bobošíková šest hodin vyšetřována na policii v souvislosti s trestním oznámením, které na ni podala nejmenovaná sympatizantka s KDU-ČSL za údajné šíření poplašné zprávy, pomluvy a za hanobení skupiny obyvatel. V neděli večer o tom s ní hovořil Jan Čulík.
4. 6. 2003
Na skandálu s výslechem Jany Bobošíkové je pozoruhodné, že o tom píšou nejrůznější noviny komentáře, avšak samotné reportérce nedal v českých médiích skoro nikdo slovo. Podrobný rozhovor, v němž popsala, co se při jejím výslechu dělo, vyšel pouze v Britských listech, viz ZDE. Proto jsme základní informace zprostředkovali včera posluchačům Českého rozhlasu tímto shrnujícím příspěvkem, který se vysílal v pořadu Názory a argumenty.
4. 6. 2003
Ve středu byla v tisku zveřejněna informace Městského státního zastupitelství v Praze, které tvrdí, že v kauze trestního oznámení pro podezření z pomluvy, šíření poplašné zprávy a hanobení skupiny obyvatel vystupuje Jana Bobošíková pouze jako svědek.

Jana Bobošíková k tomu poslala Britským listům dopis, z něhož citujeme:

5. 6. 2003
Státní zástupce Martin Omelka mi po vydání svého stanoviska přiznal, že výslech Bobošíkové nebyl neodkladným, neopakovatelným či obdobným úkonem, a ona nebyla ve věci svědkyní, avšak opravu nepravdivé části svého prohlášení už neposlal. Čí je to zájem vytvářet dojem, že poslanci jsou už trestně stíháni?"
ptá se ve čtvrtečním Právu dlouholetý ochránce lidských práv a komentátor Petr Uhl.
4. 6. 2003
Katedra slovanských studií Glasgow University vypisuje každoroční konkurs na jazykového lektora pro výuku zahraničních bohemistů na školní rok 2003-2004.
6. 6. 2003
Česká televize pomůže realizovat dokumentární projekt studentů FAMU Víta Klusáka a Filipa Remundy "Český sen" - tato tisková zpráva ČT bohužel neobsahuje informace o podstatě projektu.
5. 6. 2003
Rok 2002 nebyl ve světě literatury ničím výjimečným. Knihy se psaly, vydávaly a oceňovaly literárními cenami jako v jiných letech. Knihy se četly, kupovaly, půjčovaly v knihovnách jako vždycky. Stejně jako loni, předloni a před sto lety se objevilo několik knih vynikajících a několik tisíc (ne-li desítek tisíc) knih průměrných a podprůměrných. Jedna anglicky psaná kniha ale stojí za zvláštní připomenutí.
6. 6. 2003
Chcete si zavzpomínat na atmosféru šedesátých let, návštěvu amerického básníka Allena Ginsberga v Praze, nebo přečíst dosud nepublikované současné milostné verše Karla Sýse či básničky Jiřího Žáčka? Anebo jsou vám milejší texty dnešních dvacetiletých - třeba vás zajímá, jak píše brněnský beatnik Petr Zemek?
5. 6. 2003
Skandál akceleruje. Několikanásobný vrah Patrice Alègre, odsouzený k doživotí, potvrdil ve své výpovědi slova prostitutek Patricie a Fanny proti bývalému starostovi města Toulouse Dominique Baudisovi. Alègre, Patricie i Fanny obvinili Baudise, nynějšího předsedu Vrchní rady audiovize (CSA), z vědomé účasti na sadomasochistických večírcích a likvidace nepohodlných svědků.

První článek o aféře jsme přinesli ZDE
5. 6. 2003
Eva Hahnová, Hans Henning Hahn
s dovětkem o tom, jak se ze dvou 'krajin` a tří 'národů` staly tři 'krajiny` a dva 'národy`.

Publikujeme laskavostí vulgo.net
5. 6. 2003

Podrobnosti ZDE

5. 6. 2003
"Promiňte, můžu si vás prohlédnout, v životě jsem ještě žádného euroskeptika neviděl...," otočil se ke mně přednášející pan politolog -- eurofil na jistém semináři jistého občanského sdružení na podporu manipulace veřejnosti před nadcházejícím referendem.
5. 6. 2003
zasláno do redakce

"S rostoucím znepokojením sledujeme lehkost a bezstarostnost, s jakou je v posledních měsících ve veřejném životě, na politické scéně, ve veřejnoprávních i soukromých médiích, přijímána a představována komunistická strana."

5. 6. 2003
Naprosto nepodporujeme matoucí aktivity a výzvy se zněním rozeslané e-mailem podobného typu . . a k něčemu tak chaoticky zavádějícímu se Česká občanská nezávislost nikdy nemůže připojit.
31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   
5. 6. 2003 Irena Válová: "Chtějí mě zastrašit, protože hovořím o monopolizaci českého tisku" Jan  Čulík
5. 6. 2003 Dokumenty k případu Bobošíková: "Trestní oznámení podávám proto, že už toho mám dost" Štěpán  Kotrba
5. 6. 2003 More harassment of journalists in the Czech Republic   
5. 6. 2003 Petr Uhl se domnívá, že o Bobošíkovou vůbec nejde Štěpán  Kotrba
4. 6. 2003 Poznámky vyvolané případem Bobošíková Juraj  Pesko

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 6. 2003 Bushova kovbojská terminologie je "nesrozumitelná"   
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Poláci v Iráku Vojciech  Kość
6. 6. 2003 Tony Blair a zfalšované dokumenty o Iráku   
6. 6. 2003 Nebezpečný Národní bezpečnostní úřad Miroslav  Polreich
5. 6. 2003 Krok stranou Dominik  Lukeš
5. 6. 2003 Proč neupozorňovat na to, že jsou komunisté kontroverzní strana? Jan  Čulík
5. 6. 2003 Po vstupu do EU musejí výrazně stoupnout mzdy v ČR Karel  Mašita
4. 6. 2003 Evian: summit za dvacet miliard byl k ničemu   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2003 Kdež sú Boží bojovníci Jaroslav  Malý
5. 6. 2003 "Máme protilátku vůči neobjektivní kampani pro EU"   
5. 6. 2003 Po vstupu do EU musejí výrazně stoupnout mzdy v ČR Karel  Mašita
4. 6. 2003 Konec českých dějin? Mojmír  Babáček
2. 6. 2003 Komisař EU: Pokud se Češi nepřipraví na vstup, přijdou o množství peněz   
30. 5. 2003 Po vstupu do EU na tom nebude ČR finančně hůř než nyní Martin  Myant
30. 5. 2003 ČR: Net deficit with the EU is practically inconceivable Martin  Myant
28. 5. 2003 Spokojnosť s referendom strieda obava z chýbajúcej pripravenosti na vstup do EÚ   
27. 5. 2003 Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí Jan  Zeman
27. 5. 2003 Uškodí nebo pomůže Evropská unie životnímu prostředí v ČR ? Jan  Dusík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2003 Poláci v Iráku Vojciech  Kość
6. 6. 2003 Tony Blair a zfalšované dokumenty o Iráku   
2. 6. 2003 Irák zaplaven tříštivými bombami   
1. 6. 2003 Životopisec Saddáma Husajna: útok na Irák byl oprávněný   
31. 5. 2003 Straw a Powell: "Výzvědné informace o Iráku nebyly spolehlivé"   
30. 5. 2003 Blair: Útok proti Iráku byl "definující událostí" 21. století...   
30. 5. 2003 Sarin a mučení zajatců v Iráku   
29. 5. 2003 Robin Cook: Saddám žádné zbraně neměl. Této válce jsme se mohli vyhnout   
29. 5. 2003 Al Džazíra propustila svého ředitele   
28. 5. 2003 Irák: Vůbec žádné zbraně hromadného ničení?   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
29. 5. 2003 BSE: Nielen krava, ale aj ovce môže byť šialená... Peter  Greguš
28. 5. 2003 Do kedy...? Tibor  Moravčík
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč
26. 5. 2003 Hrozba sprava - po belgických voľbách v žlto-červenom Radovan  Geist
23. 5. 2003 Pohotovostný manuál občana I. Martin  Nevada
23. 5. 2003 Bratislava, Nazi Free Zone: boj proti neofašizmu prišlo podporiť 2000 antifašistov Martina  Blažeková
22. 5. 2003 Slovensko do EU - iná možnosť nebola Peter  Greguš
22. 5. 2003 Referendum s odretými ušami Marián  Repa

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy
7. 5. 2003 Včely Jaroslav  Hutka
30. 4. 2003 Nová kniha Michala Viewegha: Už absolutní rutina Jan  Čulík
24. 4. 2003 Zrazuji lidi, firmu nebo vlast? Jaroslav  Vejvoda

Školství RSS 2.0      Historie >
4. 6. 2003 Iniciativa Počítejte s námi! nyní podporuje MŠMT   
28. 5. 2003 Dosud si žádná vláda neuvědomila, že vzdělání je investice Radek  Sárközi
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat   
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?   
12. 5. 2003 FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis   
12. 5. 2003 Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze   
7. 4. 2003 Zákon o učitelích je naprostý paskvil Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Petra Buzková o problémech ve školství Radek  Sárközi
2. 4. 2003 Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi"   
12. 3. 2003 Počítejte s námi! Petr  Bilík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   
4. 6. 2003 Milujte se a nemnožte se Dominik  Lukeš
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz
15. 5. 2003 Boj o potraty: nekonečný príbeh Michaela Marksová Tominová
15. 5. 2003 Interupcie na Slovensku - Filozofická a etická otázka sa stala otázkou politickou Sylvia  Porubänová
9. 5. 2003 Den matek se nám v postmoderním světě zkomplikoval? Ivo V. Fencl
7. 5. 2003 Memento 7.
aneb maličko o "rovnoprávnosti" žen
Miloš  Dokulil
5. 5. 2003 Dostane se ČR na úroveň Polska a Irska? Jan  Čulík
17. 4. 2003 Heldt Prize in Women Studies